wegańskie bezglutenowe ciasto gryczane z orzechami
Bezglutenowe,  Desery,  Przepisy wegańskie,  Śniadanie

Wegańskie bezglutenowe ciasto gryczane z orzechami

Uwielbiam jesień za piękne kolory, rozgrzewające myśli i inspirujące pomysły. Bo te chłodne już wieczory nastrajają i sprawiają, że częściej chce się piec i stać przy garach. Toteż napiekłam trochę pyszności. Jako że w naszym nowym blenderze bez problemu można zrobić mąkę gryczaną, to i trochę jej namieliłam i teraz mamy tydzień z gryką, z której wyszło wegańskie bezglutenowe ciasto gryczane z orzechami, chleb gryczany, a na obiad kasza gryczana z jesiennym zielskiem. I jeszcze będzie chleb gryczany. Wegańskie gryczane wypieki czas zacząć.

Ciasto gryczane z orzechami włoskimi, migdałami i aronią

Nie byłabym sobą, gdybym do ciasta nie włożyła konkretów. Wszak my ciasta jadamy jako ekwiwalent śniadania, a ja zabieram je w pomniczkach na cały dzień na uczelnię. Muszą więc być sycące. Dlatego też do ciasta gryczanego włożyłam migdały i orzechy włoskie. Do tego pełna polifenoli i antocyjanów aronia, żeby było sezonowo i jeszcze bardziej zdrowo. Można dodać inne podobne owoce, np. jagody, czarną porzeczkę, żurawinę etc. A jak aronia i inne świeże czy mrożone owoce nie będą dostępne, można dodać garść rodzynków albo suszonej żurawiny. Nasze zielskowe wegańskie bezglutenowe ciasto gryczane zrobiłam w blenderze na bazie mąki gryczanej zmielonej z kaszy palonej, która daje charakterystycznego posmaku. Dla wielbicieli gryki palonej smak będzie pasował jak ulał.

Bezglutenowe ciasto o niskim indeksem glikemicznym

Ciasto gryczane jest naturalnie bezglutenowe. Żaden ze składników nie zawiera w sobie glutenu. Jeśli bardzo zależy nam na zachowaniu jego 100% bezglutenowości, zwróćmy uwagę jedynie na przekreślony kłos na opakowaniu oraz specjalny bezglutenowy proszek do pieczenia. Wszystkie składniki ciasta charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu ten pyszny i zdrowy wegański deser będzie odpowiedni dla diabetyków i osób borykających się z insulinoopornością. Ciasto zawiera składniki wskazane w diecie dla kobiet z PCOS. I dla wszystkich nas – wszak lepiej jadać zdrowe produkty.

bezglutenowe wegańskie ciasto gryczane z orzechami i rodzynkami

Przepis na wegańskie bezglutenowe ciasto gryczane z orzechami

Proporcje podane na okrągłą blachę o wymiarach ok. 25 cm. Wysokość ciasta ok. 4 cm. Ciasto lekko wyrasta. Jeśli chcecie, aby wyrosło większe, musicie dodać odpowiednio więcej proszku do pieczenia / sody. Z tego względu, że aronia jest kwaśna można dodać tylko sodę oczyszczoną (łącznie 1 łyżeczka), jednak z dodatkiem proszku do pieczenia wyrasta nieco lepiej.

Czego nam potrzeba?

  • 300 g mąki gryczanej
  • 2 szklanki mleka roślinnego, np. migdałowego lub owsianego (➡ przepis), opcjonalnie przegotowanej letniej wody
  • 100 g aronii / jagód / czarnych porzeczek / żurawiny lub rodzynków  
  • 4 łyżki wybranego słodzidła
  • 50 g orzechów włoskich
  • 50 g migdałów
  • 2 łyżeczki cynamonu cejlońskiego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej

Jak to zrobić?

Wegańskie bezglutenowe ciasto gryczane robi się bardzo prosto. Praktycznie można wszystkie składniki wrzucić do miski, zamieszać, wylać na blachę i włożyć do piekarnika. Et voilà! Ale po kolei… 😉 Do miski wsypujemy mąkę gryczaną, dorzucamy cukier, cynamon, proszek do pieczenia i sodę. Wlewamy mleko roślinne lub wodę i mieszamy. Migdały i orzechy warto wcześniej namoczyć – ja moczę przez około godziny, potem kroję na małe kawałki i dorzucam połowę do ciasta. Aronię myjemy, połowę wrzucamy do ciasta i mieszamy. Uzyskana konsystencja ma być dosyć lejąca. Jeśli będzie bardzo gęsta, ciasto będzie bardziej suche, jeśli zaś uzyskamy dosyć rzadką masę, ciasto będzie bardziej mokre. Konsystencję odpowiednio dopasujemy dodając więcej lub mniej mleka roślinnego.

Co dalej?

Całą masę wylewamy na okrągłą blachę pokrytą papierem do pieczenia. Na wierzch wrzucamy pozostałą aronii oraz pokrojone lub pokruszone orzechy i migdały. Wkładamy do piekarnika i pieczemy przez 40 minut w temperaturze 170 stopni w trybie termoobiegu. Potem piekarnik wyłączamy i dajemy ciastu dojść do siebie. Ciacho idealnie pasuje do gorącej wegańskiej czekolady z cynamonem… Ale przepis innym razem…

Jesienne wypieki idealne na długie wieczory

Na jesienne wieczory świetne będą rozgrzewające ciasta albo chleb bakaliowy. Ja uwielbiam wsadzać do ciast owoce, jesienią będą to np. gruszki, jabłka, śliwki i oczywiście aronia. Często gości u nas crumble, brownie z malinami, ciasto śliwkowe i przepyszny orkiszowy chleb bakaliowy. Idealne z kubkiem rozgrzewającej herbaty.

Rozgrzewających jesiennych chwil,
Małgosia

16 komentarzy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.