Inne,  Lifestyle,  Przepisy wegańskie

Czy 2019 będzie rokiem weganizmu?

Końcówka roku sprzyja analizom trendów przewidywanych na nadchodzący rok. Przeglądałam ostatnio trochę artykułów i opracowań na ten temat. Co ciekawe, podkreśla się całkiem często, że 2019 będzie rokiem weganizmu. Świadczą o tym, między innymi, wzrastająca popularność diety roślinnej, doniesienia naukowe na temat jej korzystnego wpływu na zdrowie oraz na środowisko naturalne, jak również rosnący rynek produktów wegańskich i coraz większa ich dostępność.

Czy 2019 będzie rokiem weganizmu?

Brytyjski tygodnik The Economist w swoim opracowaniu “The World in 2019” ogłosił, że 2019 będzie rokiem weganizmu. Autorzy prognoz wskazują, że, choć do tej pory weganie stanowili mniejszość, wzrastające zainteresowanie wegańskim stylem życie szczególnie wśród młodych ludzi sprawia, że w przyszłym roku weganizm stanie się nurtem mainstreamowym . Sprzedaż wegańskiej żywności wzrosła w pierwszej połowie 2018 roku dziesięciokrotnie szybciej niż sprzedaż żywności w ujęciu ogólnym. Rynek produktów wegańskich jest coraz większy i obejmuje już nie tylko małe firmy, które działają zgodnie z wegańską etyką, ale i duże międzynarodowe sieci, które nie mają nic wspólnego z wegańskimi wartościami i w grupie wegan widzą po prostu źródło swoich, wcale nie małych już, przychodów. Jest popyt, jest podaż. Zgodnie z trendami i potrzebami konsumentów.

Uber Eats Foodcast: 2019 będzie rokiem weganizmu

Również Uber Eats, aplikacja umożliwiająca usługę zamawiania jedzenia z lokalnych restauracji, zapowiada, że 2019 będzie rokiem weganizmu. Uber Eats, na podstawie swojego najnowszego raportu FoodCast, przewiduje, że weganizm stanie się coraz bardziej wyraźnym trendem żywieniowym w 2019 roku. W raporcie przeanalizowano ponad 191 milionów wyszukiwań użytkowników z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) od maja do listopada 2018. Wzrost zainteresowania potrawami wegańskimi wiąże się nie tylko ze wzrostem popularności samego weganizmu, ale także chęcią odkrywania nowych smaków. Ponadto konsumenci stają się coraz bardziej świadomi tego, co jedzą i coraz chętniej wybierają produkty i dania roślinne. Uber Eats przewiduje tym samym, że w przyszłym roku w menu europejskich restauracji pojawi się jeszcze więcej wegańskich propozycji. Wśród polskich użytkowników aplikacji dominowały głównie dania kuchni azjatyckiej – na pierwszym miejscu znalazło się tofu, na drugim hummus, a na trzecim wietnamska zupa pho.

Coraz więcej wegańskich produktów

Wegański trend podchwytują nie tylko restauracje, ale także producenci i międzynarodowe sieci marketów. Klienci coraz częściej poszukują produktów, które nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też pojawia się coraz więcej wegańskich produktów, co z jednej strony cieszy, a z drugiej… jak czasem czytam skład, to odkładam z powrotem na półkę… Owszem, ważne jest, aby i produkty wegańskie były powszechnie dostępne i wygodne (zwłaszcza w podróży), ale nie zawsze idzie to w parze z ich jakością. Od czasu do czasu spożywanie gotowców nie zaszkodzi, byle nie na co dzień. Cóż, wegańskie nie zawsze znaczy zdrowe. Chociaż i tutaj zmienia się już trend – pojawia się więcej wegańskich wartościowych produktów, ale wraz ze wzrostem wartości odżywczych zauważalny jest wzrost ceny.

Roślinne odpowiedniki tradycyjnych produktów

Praktycznie z roku na rok, a nawet i z miesiąca na miesiąc, pojawiają się nowe wegańskie produkty imitujące w smaku i wyglądzie te tradycyjne. O tym, że weganizm jest coraz bardziej popularny świadczy również fakt, że nawet zakłady produkcyjne wyrobów mięsnych zauważają potrzeby wegan (a raczej źródło swoich przychodów) i wypuszczają na rynek wegańskie produkty. Substytuty mięsa są dobrym rozwiązaniem dla osób, które przechodzą na dietę roślinną i trudno im odzwyczaić się od tradycyjnych smaków. Ma to również znaczenie ekologiczne – roślinne alternatywy produktów odzwierzęcych wywierają mniejszy wpływ na degradację środowiska naturalnego. Trudno jednak uznać zdecydowaną większość tychże produktów za zdrowe. Osobiście zwracam bardzo dużą uwagę na skład produktów i nie szukam zamienników mięsnych smaków, bo ich po prostu nie lubię i nigdy mi ich nie brakowało. Rozumiem jednak, że niektóre osoby tego potrzebują. Dlatego też uważam, że warto wspierać produkcję roślinnych alternatyw dla tradycyjnych produktów. Zwłaszcza takich, które są dopracowane pod względem składu. Od czasu do czasu można i zjeść coś takiego – wegański burger z akceptowalnym składem czasem znajdzie się i na moim talerzu.

Europejskie przepisy dotyczące żywności wegetariańskiej i wegańskiej

Wegańskich produktów będzie coraz więcej na rynku unijnym, a to za sprawą Komisji Europejskiej, która rozpocznie w 2019 r. proces ustanawiania ram regulacyjnych dla żywności wegetariańskiej i wegańskiej. W listopadzie Komisja wydała decyzję w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej „Obowiązkowe znakowanie środków spożywczych jako niewegetariańskie/wegetariańskie/wegańskie”. Inicjatywa obywatelska wynikła z trudności związanych z identyfikacją odpowiedniej żywności dla wegan oraz dwuznaczności niektórych składników, “które mogą być zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego”. Wynika to między innymi z braku ujednoliconego nazewnictwa. Stąd też propozycja, by etykiety na wszystkich produktach spożywczych zawierały informację, czy dany produkt jest niewegetariański, wegetariański lub wegański. Będzie to miało niebagatelne znaczenie na wzrost dostępności produktów wegańskich na rynku europejskim. Warto zauważyć tutaj także, że produkty wegańskie są odpowiednie nie tylko dla osób, które wybrały dietę roślinną, ale także dla alergików (np. na laktozę), którzy muszą eliminować produkty odzwierzęce.

Jakie są Twoje obserwacje i przemyślenia? Czy, według Ciebie, 2019 będzie rokiem weganizmu? Podziel się koniecznie swoją opinią w komentarzu. A o tym, czym jest dla mnie weganizm, przeczytasz tutaj.

Małgosia

3 komentarze

  • Basia

    Myślę, że prognoza jest dość realna. Coraz więcej osób świadomie dokonuje wyborów spożywczych. W wielu punktach gastronomicznych w ofercie pojawia się produkty vege. Tylko nie do końca jestem przekonana co do właściwego ich przygotowania. Moja obserwacja:falafele smażone w tej samej fryturze co frytki. Sama także coraz więcej uwagi przykładam do gotowania i staram się unikać przetworzonych produktów. Tylko jak mięsożernego mężczyznę do takiej kuchni?
    • Maria

      Basiu, mój facet też jest mięsożerny, ale potrawy, które robię bardzo mu smakują i widzę, że powoli chyba sam się przekonuje, że vege jest lepsze, zdrowsze i po prostu smaczniejsze. Zauważyłam, że często sam z siebie rezygnuje z mięsa, żeby zjeść coś wegetariańskiego lub wegańskiego, co przygotowałam. Wybieramy też tylko takie knajpy i bardzo mu smakuje. Zachwyca się wegańskimi ciastami i często prosi mnie, żebym je robiła. Jestem dobrej myśli :) Klucz to pyszne, kolorowe i zdrowe dania. I facet się przekona :) A ja powoli z wegetarianizmu przechodzę na weganizm :)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.