szklarnia hydroponiczna green farm
Inne,  Zioła

Szklarnia hydroponiczna do uprawy warzyw i ziół, czyli domowy ogródek przez cały rok

Przypominam Wam mój wpis sprzed 3 lat o szklarni hydroponicznej. Obecnie, przed przeprowadzką, szklarnia czeka już w kartonie. Ale gdy tylko będę miała blat w kuchni, to podłączę szklarnię i zasieję: jarmuż, sałatę, szpinak i bazylię. Zniżka jest cały czas ważna. Możecie korzystać. 🙂 Któż nie chciałby cieszyć się domowym zielskiem prosto z własnej ekologicznej uprawy? I mieć dobre zielsko w zasięgu ręki i to przez cały rok? I tak móc wrzucać do surówek bezpośrednio zerwane listki? Albo urozmaicić kanapkę świeżym zielskiem tudzież zrobić koktajl z tego, co wyrosło nam w kuchni? Wszak zielsko wyprodukowane lokalnie jest dla nas najlepsze. Domowa szklarnia hydroponiczna umożliwia nam właśnie uprawę warzyw i ziół, a nawet owoców w zasięgu ręki, o każdej porze roku, bez konieczności plewienia i wyrywania chwastów i przede wszystkim – bez pestycydów. My znaleźliśmy rozwiązanie, jakim jest szklarnia hydroponiczna Green Farm. W tym wpisie przedstawię Wam nasze obserwacje. Mam dla Was również niespodziankę – kod zniżkowy na zakup szklarni.

Szklarnia hyroponiczna, czyli idealne rozwiązanie dla zielskolubów

Jako że jesteśmy zielskolubami, nieustannie szukamy dobrego zielska i rozwiązań, które ułatwią nam planowanie i przygotowywanie posiłków. Idealnie byłoby mieć duży dom i działkę, aby móc uprawiać na niej zielsko na kanapki i do surówek. Ale mieszkając w mieście, można na razie tylko pomarzyć. Można oczywiście aktywnie dążyć do spełnienia tego marzenia, ale póki to nastąpi, warto postawić na domowe sposoby uprawy. Mamy w domu kilka skrzynek z zielskiem, ale ciągle nam mało. Jest trochę babrania w ziemi, zielsko rośnie powoli, a potem nie odrasta już tak obficie. Postanowiliśmy więc szukać dalej. I tak oto pojawiło się pojęcie hydroponiki i zainteresowaliśmy się tematem. W trakcie poszukiwań natrafiliśmy na szklarnię hydroponiczną Green Farm.

Jak poznałam szklarnię Green Farm

Z wodną uprawą warzyw i ziół zapoznałam na targach ogrodniczych. Wybrałam się na nie właśnie po to, aby zobaczyć, jak działa szklarnia hydroponiczna Green Farm. Szklarnia wzbudziła mój zachwyt, niedowierzanie i oczywiście duże zainteresowanie. Byłam pod wrażeniem rodzajów i obfitości zielska, które rosło w pokazowych szklarniach – od bazylii, sałaty, jarmuż, po poziomki! Po zapoznaniu się ze szklarnią i mechanizmu działania, a także wypytaniu o bezpieczeństwo uprawy stwierdziliśmy, że taką szklarnię chcemy mieć w domu. Rozwiązanie okazało się dla nas idealne: ekologiczna uprawa, obfite zbiory, szybki wzrost, dostęp do warzyw, które trudno znaleźć w sklepie, brak konieczności prac ogrodowych, uzupełnianie wody raz na tydzień, czy dwa, bezproblemowe zostawienie uprawy na czas wyjazdów.

Hydroponika – a co to takiego?

Hydroponika to inaczej hydrokultura albo kultura wodna, czyli sposób uprawy bez zastosowania tradycyjnego podłoża, jakim jest gleba. Jest to alternatywny sposób uprawy roślin, który sprawdza się tam, gdzie uprawa tradycyjna jest trudna lub niemożliwa. Bezglebowo można uprawiać w szczególności warzywa liściaste, kwiaty oraz zioła. Uprawa hydroponiczna ma szerokie zastosowanie w szklarniach i umożliwia wzrost i rozwój roślin przez cały rok. Hydroponikę wyróżnia także szereg innych korzyści – uprawa roślin w kulturze wodnej  jest pozbawiona pestycydów i metali ciężkich z gleby, eliminuje rozwój pasożytów i alergenów (roztocza) obecnych w glebie, umożliwia uprawę roślin w monokulturze, a także nie wymaga ciężkich prac, jak na przykład kopanie, czy latanie z haczką. Uprawa hydroponiczna jest możliwa także w warunkach domowych.

domowa szklarnia hydroponiczna

Uprawa hydroponiczna w warunkach domowych

Taką uproszczoną formą domowej uprawy hydroponicznej jest wysiew rzeżuchy. Nasionka umieszczamy w naczyniu na wilgotnej wacie i podlewamy, aby utrzymać wilgotność. Co prawa tutaj nie musimy rzeżuchy nawozić, tak jak w szklarni, ale możemy zaobserwować, na czym polega uprawa hydroponiczna warzyw i ziół. Hydroponika nie potrzebuje dużo miejsca, ani wykonywania prac ogrodowych. Wystarczy zasiać wybrane rośliny, co jakiś czas uzupełniać wodę i nawozić co jakiś czas, a warzywa i zioła po prostu rosną. I to w zawrotnym tempie. Trzy razy szybciej niż w doniczkach. Do tego bez brudu i bałaganu. I bez pestycydów. Ekologicznie i bez codziennego podlewania. Bez problemu uschniętych upraw, czy angażowania sąsiadów do podlewania zielska pod naszą nieobecność. Warto również podkreślić, że rośliny w uprawie hydroponicznej mają większą zdolność podnoszenia wilgotności powietrza w porównaniu do roślin w tradycyjnej uprawie glebowej. To właśnie gwarantuje nam Green Farm – szklarnia hydroponiczna do całorocznych, domowych upraw.

Szklarnia hydroponiczna Green Farm

Szklarnia hydroponiczna Green Farm to inteligentne i ekologiczne elektroniczne urządzenie kompaktowe o wymiarach: długość 544 mm, szerokość 262 mm, wysokość 305 mm. Nieduża, ale za to niezwykle płodna, szklarnia zmieści się na półce w kuchni. Green Farm jest w pełni niezależny od warunków atmosferycznych, dzięki czemu możemy cieszyć się całoroczną uprawą roślin. Szklarnia hydroponiczna Green Farm wymaga podłączenia do prądu, a maksymalny pobór mocy to 30 W. Taka moc jest potrzebna do oświetlenia LED, które imituje światło słoneczne. Szklarnia posiada także system wentylacji oraz pompę wodną. Gwarantuje to utrzymanie stałych parametrów uprawy. Przygotowanie urządzenia do zasiania warzyw i ziół i wprowadzenie odpowiednich ustawień zajmuje kilkanaście minut. Praktycznie tyle potrzeba, by móc cieszyć się domową uprawą ulubionych warzyw liściastych lub ziół. Praktycznie dowolnych.

Dla kogo będzie przydatny Green Farm?

Szklarnia hydroponiczna Green Farm będzie idealnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w miastach, w mieszkaniach, które nie dysponują własnym ogródkiem i nie mają warunków, ani czasu na sianie, przesadzanie i doglądanie zielska. To rozwiązanie również dla osób, które często podróżują – w szklarni hydroponicznej rośliny po prostu rosną, a dolewanie wody do zbiornika jest potrzebne mniej więcej raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, w zależności od uprawianych warzyw i ziół. Uprawiając rośliny w domowej szklarni, mamy pewność, że są one pozbawione pestycydów oraz metali ciężkich pochodzących z gleby. Dlatego też szklarnia hydroponiczna będzie świetnym urządzeniem dla osób, które dbają o zdrowie i wybierają produkty ekologiczne. Green Farm to także dobre rozwiązanie dla osób, które zaczęły interesować się ogrodnictwem i domową uprawą. Można obserwować na bieżąco wzrost własnoręcznie zasianych roślin i cieszyć się zielskiem. Satysfakcja gwarantowana. 😉 Wreszcie, szklarnia hydroponiczna Green Farm stanowi także walor dekoracyjny i estetyczny – ożywi i uatrakcyjni pomieszczenie, w którym je postawimy. Green Farm idealnie pasuje także do wystroju restauracji – byłoby rewelacyjnie siedzieć przy stoliku i skubać sobie sałatę zerwaną ze szklarni znajdującej się na wyciągnięcie ręki od stolika.

Jakie warzywa i zioła uprawiać w szklarni hydroponicznej?

W szklarni hydroponicznej Green Farm można uprawiać dowolne warzywa liściaste oraz zioła, a nawet owoce, takie jak poziomki. Zimą będą smakowały rewelacyjnie. W uprawie hydroponicznej świetnie radzą sobie wszelkie odmiany sałaty, a także rukola, czy bazylia. Pierwszą naszą uprawę zdominowały właśnie te zielska. W planach mamy zasianie kapusty pak choi, tymianku, szpinaku, jarmużu oraz poziomek. Tych ostatnich jesteśmy bardzo ciekawi. Zaletą szklarni Green Farm jest to, że zostawiamy zielsko i możemy sobie wyjechać na urlop, a po powrocie nie dowierzać, że zielsko tak wyrosło. Uzupełnianie wody jest konieczne raz na tydzień lub na dwa – w zależności od uprawianych roślin. W szklarni znajduje się specjalny wskaźnik, który informuje nas o aktualnym poziomie wody. Zauważyliśmy, że bujnie rosnąca sałata bardzo lubi wodę i nadaje się raczej do monokultury. Tworzy dosyć długie korzenie i może wodę czerpać nawet, jeśli cały zbiornik nie będzie wypełniony, zaś młodsze rośliny nie mają takich dużych korzeni i potrzebują wyższego poziomu wody w zbiorniku.

Kod zniżkowy na zakup szklarni hydroponicznej Green Farm

Jesteśmy bardzo zadowoleni z uprawy zielska w domu. Szklarnia hydroponiczna Green Farm doskonale spełnia nasze oczekiwania i potrzeby w zakresie zaopatrzenia w świeże, ekologiczne warzywa liściaste i zioła. Chciałabym również, abyście i Wy cieszyli się z dobrodziejstw uprawianego w domu zielska. Dlatego mam dla Was niespodziankę – kupon zniżkowy na zakup szklarni hydroponicznej Green Farm w tym sklepie oraz dodatkowo do zestawu na start dostaniecie paczkę nawozu, nasiona i kilka gąbeczek. 🙂 Wystarczy, że wpiszecie kod DobreZielsko (wielkie litery mają znaczenie), a otrzymacie zniżkę 100 zł na każdą zakupioną szklarnię Green Farm + zestaw startowy.

Na zielskowym kanale YT możecie zobaczyć timelapse z naszej hydroponicznej uprawy sałaty: https://youtu.be/sIWa_9HZEiYJeśli macie pytania lub chcielibyście dowiedzieć się więcej – piszcie, pytajcie!

Udanej uprawy i obfitych plonów,
Gosia

Chcecie zobaczyć, jak wygląda uprawa w szklarni Green Farm? Zerknijcie tutaj: http://dobrezielsko.pl/domowa-szklarnia-hydroponiczna-green-farm/2/.

Pages: 1 2

14 komentarzy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
zdrowe wegańskie desery
Przepisy na proste i zdrowe wegańskie desery

Czy desery mogą być zdrowe? To pytanie słyszę bardzo często i jeszcze częściej spotykam się z niedowierzaniem. Tak, desery mogą...

Zamknij