Góry Bystrzyckie na rowerze
Lifestyle

Góry Bystrzyckie na rowerze

Nic tak nie daje kopa motywacyjnego do jakiegokolwiek działania, jak aktywny wypoczynek na łonie natury. Taka przerwa w pracy i codzienności, odkładanie na bok problemów, czy też satysfakcja, że jakiś projekt doprowadziło się do końca, postawiło się kropkę i można zrobić pauzę. Uwielbiam takie wypady, najczęściej tygodniowe i najczęściej w góry. W tym roku byliśmy już zimą na Śnieżniku, wczesną wiosną w Górach i na Pogórzu Izerskim, w maju we Włoszech nad Jeziorem Garda na rowerach, a teraz Kotlina Kłodzka na rowerze. Najpierw Góry Stołowe po polskiej i czeskiej stronie, a teraz Góry Bystrzyckie i Orlickie. W tych przedostatnich po prostu się zakochaliśmy. Góry Bystrzyckie na rowerze po prostu nas urzekły swoją zielenią, przepięknie poprowadzonymi szlakami, dzikimi potokami i pustymi szlakami… Tylko my, rowery i piękna przyroda. 

Góry Bystrzyckie, czyli sudeckie dzikie tereny

Góry Bystrzyckie leżą w południowo-zachodniej części powiatu kłodzkiego, od północy graniczą z Górami Stołowymi, a równolegle do nich biegną, już po stronie czeskiej, Góry Orlickie. Najwyższym szczytem pasma jest Jagodna (977 m n.p.m.), która jest zaliczana do Korony Gór Polski. Góry Bystrzyckie porównywane są do Bieszczadów ze względu na podobne ukształtowanie terenu, a ja myślę, że też i ze względu na przepiękne, rozległe tereny, jeszcze jakby nieodkryte przez masową turystykę. Dominują tu łąki i polany, lasy poprzecinane licznymi duktami wzdłuż i wszerz. Spotkać można tu także przykłady typowej zabudowy sudeckiej oraz liczne opuszczone wiejskie gospodarstwa. Teren sprzyja uprawianiu turystyki pieszej, rowerowej oraz narciarskiej. Przejażdżka rowerowa Autostradą Sudecką oraz drogą w Dolinie Dzikiej Orlicy oferuje przepiękne widoki na równoległe Góry Orlickie po czeskiej stronie.

Torfowisko pod Zieleńcem

Idealne miejsce do plenerowej sesji fotograficznej

Góry okazały się idealnym miejscem do sesji fotograficznej. Znajomi chodzili za mną z aparatem i cykali zdjęcia, gdzie popadnie. Kręcili też filmiki, jak jadę na rowerze. A nic tak nie motywuje do pokazania swoich możliwości, jak kamera. Naprawdę działa. Niektóre zdjęcia wyszły świetnie, a jedna z sesji nadaje się idealnie na wpis pod tytułem “Bądź aktywny i ćwicz razem z Dobrym Zielskiem”. 😉

Góry Bystrzyckie na rowerze

Góry Bystrzyckie charakteryzują się rozległymi, wyrównanymi wierzchowinami, co sprzyja uprawianiu turystyki rowerowej. A wraz ze świetnie oznaczonymi licznymi trasami stanowi wręcz raj dla rowerzystów. Najbardziej znanym miejscem w tej części Sudetów jest ośrodek narciarski Zieleniec, a z atrakcji przyrodniczych rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, przez który poprowadzona jest turystyczna ścieżka edukacyjna. Oprócz torfowiska warto przejść się lub przejechać na rowerze wzdłuż malowniczej doliny Bystrzycy Łomnickiej, która dzieli Góry Bystrzyckie na część północną i południową. I właśnie doliną tej górskiej rzeczki wiedzie zielony szlak, którym jechaliśmy. Tylko my – na trasie nie było nikogo innego. Góry Bystrzyckie na rowerze zachwycają nie tylko widokami, bujnymi lasami i potokami oraz świetnie oznaczonymi trasami rowerowymi i pieszymi. Warto wybrać się w te góry, jeśli tylko szukamy ciszy i spokoju. A na szlak bierzemy pyszne wegańskie energetyczne przekąski: http://dobrezielsko.pl/weganskie-jedzenie-w-gorach/.

Byliście już w Górach Bystrzyckich? Gdzie jeździcie najczęściej w góry?
Małgosia

Góry Bystrzyckie na rowerze

Sudety na rowerze

Góry Bystrzyckie na rowerze

sudety na rowerze

Kotlina Kłodzka na rowerze

weganka w górach

7 komentarzy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wegańska tarta z truskawkami i winogronami

Wegańska tarta z truskawkami i czerwonymi winogronami wyszła zupełnie spontanicznie. Na ostatnim zjeździe na uczelni miałam zajęcia praktyczne z dietetycznych...

Zamknij