Parę dni temu poszłam ze swoimi słoiczkami do pobliskiego sklepu BIOrę z ekologicznymi produktami na wagę. Na liście zakupów były oczywiście migdały na masełko i na przepyszne pesto z bazylią. A jak pesto, to i makaron. Tym razem wzięłam nie makaron orkiszowy, który zwykle jadamy, ale makaron z ciecierzycy. Akurat na dwie porcje. Wegański zdrowy szybki obiad.
Makaron z ciecierzycy, czyli jak szybko dostarczyć białko
W diecie wegańskiej ważne jest dostarczanie białek pochodzących z różnych źródeł (strączki, zboża, pseudozboża, orzechy, pestki, nasiona, ale także warzywa). Białek komplementarnych (uzupełniających się w zakresie aminokwasów egzogennych) dostarczają nam strączki i zboża lub pseudozboża. Dlatego też ważne jest spożycie tych produktów w ciągu dnia, niekoniecznie w ramach jednego talerza, ale np. w sąsiadujących ze sobą posiłkach. My na przykład na śniadanie i drugie śniadanie jadamy owsianki, amarantusianki, orzechy, migdały albo też na śniadanie kanapki z pastą strączkową, a na obiad pojawiają się strączki. Bardzo dobry skład aminokwasów mają również migdały, amarantus, quinoa, czerwona soczewica. Bardzo ważna jest różnorodność spożywanych pokarmów. A makaron ze strączków, oprócz świetnego smaku, dostarczy także większej ilości białka niż tradycyjny (razowy) makaron zbożowy. I jest również bezglutenowy. Poza tym szybki wegański obiad możemy mieć praktycznie w 15 minut.
Wegańskie pesto bazyliowe na bazie migdałów
Jak makaron, to i pesto. Moją bazą numer jeden do wegańskiego pesto są migdały. Jeszcze lepiej podprażone przez chwilę w piekarniku lub na patelni. Do tego dobry olej (polecam lniany lub z orzechów włoskich, które zawierają kwasy omega-3), dużo bazylii, odrobina soli, a dla tych, którzy chcą poczuć smak bardziej tradycyjny – płatki drożdżowe. Do takiego pesto dodaję też czosnek, natkę pietruszki, a czasem suszone pomidory. Pycha nad pychami. Pasuje do każdego makaronu albo kanapek. Takie proste, a takie pyszne.
Z czym podać makaron?
Oprócz pesto do makaronu pasują pomidory. W końcu inspiracja włoską kuchnią. Ja dodaję pomidorki koktajlowe, ale także suszone pomidory. Do tego zielsko, jakie mam pod ręką, czyli takie, jakie wyrośnie mi w domowej szklarni albo na parapecie. Tym razem były to kiełki czarnej rzepy i rukola. Bazylię i pietruszkę do pesto również sama wyhodowałam. Smak nieporównywalnie bardziej głęboki niż zielsko z marketu.
Przepis na makaron z ciecierzycy z pesto bazyliowo-migdałowym
Proporcje podane na dwie porcje, czyli wegański obiad albo kolacja we dwoje.
Składniki:
- 200 g makaronu z ciecierzycy
- 50 g migdałów
- 2 łyżki oleju lnianego, z orzechów włoskich lub rzepakowego nierafinowanego
- 2 ząbki czosnku
- kilka pomidorków koktajlowych
- garść świeżych liści bazylii
- garść natki pietruszki
- garść kiełków (u mnie kiełki czarnej rzepy)
- garść rukoli
- szczypta soli himalajskiej
- opcjonalnie: 1 łyżka płatków drożdżowych
Wykonanie:
Makaron z ciecierzycy gotujemy w lekko osolonej wrzącej wodzie przez ok. 6-8 minut. Można dolać łyżkę zwykłego oleju rzepakowego do gotowania. Gotujemy go do momentu, aż będzie lekko miękki i nie będzie wyczuwalny mączny posmak. Dla mnie jest to stan pomiędzy “al dente” a “bardzo miękki”. Migdały prażymy przez chwilę na patelni, aż zacznie wydobywać się z nich zapach. Zostawiamy do ostygnięcia, a następnie wrzucamy do kielicha blendera lub robota dosłownie na parę sekund, aby tylko zostały lekko zmielone na małe kawałki. Następnie dorzucamy obrane ząbki czosnku, bazylię, natkę pietruszki, olej lniany oraz sól i opcjonalnie płatki drożdżowe. Wszystko razem blendujemy przez chwilę. Pesto nie ma być aksamitnie gładkie. Jeśli potrzeba, dolewamy trochę oleju. Po ugotowaniu makaron przecedzamy, dodajemy pesto i delikatnie mieszamy. Podajemy z pomidorkami koktajlowymi, rukolą i kiełkami.
Ja zrobić wegański szybki obiad?
Masz swoje patenty na wegański (bezglutenowy) szybki obiad? Mój patent to właśnie makarony z pesto, które można świetnie urozmaicać różnymi dodatkami. Zerknij na inny przepis – makaron z soczewicą i pesto z jarmużu. Równie szybki i pożywny. Przepis znajdziesz tutaj.
Pysznych pomysłów!
Małgosia
2 komentarze
Ola
jotem