My Only Bottle butelka od Soda Stream
Ekologia,  Inne,  Lifestyle,  Zdrowie

Dobry nawyk picia wody i wielorazowa butelka od SodaStream

Powrót do codzienności po wakacjach to dla mnie powrót do codziennych nawyków. Tych, które na wakacjach niekoniecznie mają miejsce. Oprócz jednego! Jeden z niewielu nawyków, jakie praktykuję codziennie bez względu na to, czy jestem w domu, na wakacjach czy w pracy, zawsze regularnie piję wodę. Nie zawsze jednak łatwo przychodzi nauczenie się regularnego nawadniania organizmu. Latem, gdy robi się ciepło, wszyscy trąbią, że trzeba pić wodę. Wtedy przypominamy sobie o nawyku regularnego picia wody. I bardzo dobrze! Ale gdy upały się kończą, ten nawyk często mija. A to już niedobrze! Odpowiedniego nawodnienia potrzebujemy przecież przez cały czas!  Zobaczcie, jak może nam w tym pomóc np. wielorazowa butelka od SodaStream.

Dobry nawyk picia wody

Nawyki to czynności, które podejmujemy w sposób zautomatyzowany. Uczymy się ich świadomie w jakimś celu poprzez powtarzanie. I tak, regularne picie wody zaraz po przebudzeniu, jak również popijanie wody małymi łykami w ciągu dnia, to dobry nawyk, którego można i warto się nauczyć. Dlaczego jest to ważne? Bo nasz organizm składa się w głównej mierze z wody i jej potrzebuje do podtrzymania funkcji życiowych. Bez wody po prostu długo nie pociągniemy. Przeciętna osoba potrzebuje ok. 2 litrów płynów na dobę, a zapotrzebowanie wzrasta np. latem, podczas przeziębienia, wzmożonej aktywności fizycznej, u kobiet w okresie ciąży i karmienia. Woda znajduje się nie tylko w postaci płynnej. Również spożywając zupy czy pokarmy bardziej stałe, dostarczamy jakiejś ilości wody do organizmu. Ale to oczywiście za mało, by pokryć zapotrzebowanie. Gdy brakuje nam wody, często zaczyna boleć nas głowa. W ten sposób właśnie organizm mówi nam, że się odwadnia. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk regularnego nawadniania organizmu – picia wody, niesłodzonych, najlepiej świeżo wyciskanych soków, naparów owocowych lub ziołowych.

Jaką wodę pić?

Kranówę? Tak! Jeśli tylko w Waszych miejscowościach kranówa ma odpowiednią jakość i jest regularnie badania, to jest bezpieczna dla zdrowia. Kolejnym argumentem przemawiającym za kranówą są kwestie ekologiczne i ekonomiczne. Najtańszym i najmniej obciążającym środowisko rozwiązaniem jest właśnie picie kranówy. Wybierając wodę z kranu, ograniczamy zużycie jednorazowych butelek plastikowych, oszczędzamy energię i pieniądze. Produkcja wody butelkowej jest 10 razy droższa niż wody z kranu, nie mówiąc o tym, co dzieje się z plastikową butelką po jej opróżnieniu. Za kranówą stoi wiele argumentów. Dla mnie jedyną dopuszczalną wodą butelkową jest woda wysokozmineralizowana, zawierająca dużo więcej wapnia i magnezu niż woda kranowa. Chociaż ta ostatnia również jest źródłem tych pierwiastków. Niemniej jednak, jeśli nasza dieta jest uboga w wapń i magnez, co w przypadku wapnia może mieć miejsce w diecie wegańskiej, woda wysokozmineralizowana jest korzystnym składnikiem diety. Tak pod względem dietetycznym. W aspekcie ekologicznym – picie wody butelkowanej to produkcja plastiku, chociaż coraz częściej woda kupna pojawia się w butelkach z recyklingu oraz szklanych. Świetnie, ale wciąż za mało.

Jak wyrobić nawyk regularnego picia wody?

Małymi krokami i łykami! Moja metoda to wyznaczenie sobie jakiejś objętości do wypicia przez jakiś czas, np. między posiłkami. W domu mam szklankę oraz karafkę, a gdy wychodzę, biorę ze sobą wielorazową butelkę. Każde z tych naczyń ma określoną objętość. Łatwiej określić, ile wody pijemy i potrzebujemy na podstawie objętości danego naczynia. I tak, przykładowo, My Only Bottle, czyli butelka od SodaStream, ma pojemność 0,5 l. Taka ilość sprawdzi się na spacerze oraz właśnie między posiłkami. W plener zawsze warto zabierać swoje pół litra! Dużo łatwiej uświadomić sobie, ile potrzebujemy i wypijamy wody, odmierzając mniejszą ilość w butelce lub szklance. Wielorazowe butelki pomogą w wyuczeniu się dobrego nawyku i pozwolą nam kontrolować ilość wypitych płynów.

My Only Bottle – butelka od SodaStream

Macie już swoją wielorazową „My Only Bottle”? Ja mam! Butelka od SodaStream jest pojemna (500 ml), poręczna, praktyczna, z wygodną pętelką, wykonana z recyklingowanego plastiku, wolna od BPA, trwała, zakręcana. Lubię zakręcane kubki i butelki, gdzie ustnik jest zakryty. Dzięki temu żadne paprochy nie zabrudzą mi ustnika, gdy wrzucę butelkę np. do torebki i plecaka. Nie martwię się również, że butelka się nie zbije. My Only Bottle można myć w zmywarce, natomiast zauważyłam, że w dolnej nakładce zbiera się osad, np. drobne resztki od fusów z kawy. Tak więc ja myję butelkę w zmywarce tylko wtedy, gdy nie ma w niej kubków po kawie. Okres użytkowania butelek od Soda Stream wynosi około 3 lata. Po upływie terminu przydatności butelkę można poddać recyklingowi. I to mi się podoba!

No dobra, a bąbelki?

Jest i sposób na bąbelki! Bo właśnie często się słyszy, że jak tu zrezygnować z wody butelkowanej, kiedy lubi się wodę gazowaną? SodaStream to również ekspresy do napojów gazowanych – fanom bąbelków na pewno przypadnie do gustu! Na pewno jest to ekologiczne rozwiązanie i myślę, że jak się przeliczy pieniądze wydawane na wodę butelkowaną, a na urządzenie do bąbelkowania wody, to wyjdzie korzystnie. Ja jeszcze nie próbowałam wody z takiego ekspresu, ale może wśród Was są zapaleni bąbelkowcy i mają takie urządzenie? Butelkę oraz ekspresy SodaStream kupicie tutaj.

Dajcie znać w komentarzach, jak Wasze nawyki picia wody – wyrobione czy w trakcie?
Pijecie kranówę czy wodę butelkowaną? A może też stawiacie na wielorazowe rozwiązania i macie już swoją „My Only Bottle”?

Gosia

PS. Zdjęcie zrobione w Krzywym Lesie pod Szczecinem – więcej na moim Insta.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
moje najpiękniejsze szlaki w Karkonoszach
Moje najpiękniejsze szlaki w Karkonoszach

W Karkonosze wybieram się praktycznie co roku od dziecka. To moje góry. Te najukochańsze, najpiękniejsze, które zachwycają za każdym razem....

Zamknij