Bezglutenowe,  Desery,  Przepisy wegańskie

Wegańska tarta orzechowa z syropem daktylowym

Wegańska tarta orzechowa słodzona syropem daktylowym lub klonowym to dla mnie istna rozpusta. Pycha. Niebo w gębie. Łączy w sobie to, co ze słodyczy kocham najbardziej – kruche ciasto, orzechy i słodką polewę. Jednym z moim ulubionych deserów są właśnie orzechy połączone z gęstą słodyczą – syropem klonowym, daktylowym lub też miodem w wersji niewegańskiej. Pamiętam, jak byłam dzieckiem, wyjadałam ze słoika miód od ciotki na łyżce i do tego wrzucałam świeżo łupane orzechy… I tarta orzechowa właśnie przypomina mi dzieciństwo. 

Wegańska tarta orzechowa

Do wegańskiej tarty orzechowej można dorzucić wszelkie orzechy. Ja z reguły robię ją na święta i dorzucam wszelkie, jakie się da. Najbardziej lubię włoskie, brazylijskie, pekan oraz migdały. Taką mieszankę mogłabym jadać codziennie. Chociaż trzeba uważać na ilość – orzechy są bardzo kaloryczne. Ale są bardzo zdrowe, a do tego sycące, zawierają sporo dobrych tłuszczów, białka, witamin i składników mineralnych. Warto je włączyć do swojej diety, zwłaszcza wegańskiej i dorzucać np. rano do granoli, owsianki czy amarantusianki. Wegańska tarta orzechowa idealnie wpisuje się na chłodne zimowe dni, a przed świętami to już w ogóle. Przepyszna, słodka i kaloryczna. W zasadzie zawsze robię ją na święta.

Jak zrobić tartę orzechową?

Oczywiście bardzo prosto! Wystarczy zrobić kruchy spód, dodać mieszankę ulubionych orzechów, polać syropem klonowym, daktylowym lub w wersji wegetariańskiej miodem i rozkoszować się pysznym deserem. Oczywiście w małych ilościach, bo to bomba kaloryczna! Kruche ciasto to tarty piekę, a po upieczeniu układam mieszankę orzechów i polewam pysznym słodkim syropem. Ot, cała filozofia. A co się ukruszy przy krojeniu tarty dorzucam do owsianki. Tartę można zapiec jeszcze całą, będzie bardziej chrupiąca, ale zdrowiej będzie zostawić orzechy w wersji niepieczonej. Jednak orzechów nie należy poddawać dłuższej obróbce w wyższych temperaturach, gdyż tracą swoje cenne wartości odżywcze, a ponadto wpływa to negatywnie na nienasycone kwasy tłuszczowe, których są bogatym źródłem. W wersji bardziej zdrowej można pominąć etap zapiekania tarty wraz z orzechami, zamiast tego można tartę (z ostygniętym spodem) włożyć do lodówki na godzinę, aby orzechy z syropem się nieco skleiły. Nie będzie już tak pysznie chrupiąca, ale będzie zdrowsza. Opcjonalnie można je podprażyć krótko na patelni przed przełożeniem na kruchy spód.

Jakie orzechy dodać do tarty?

Wszystkie, jakie lubisz! Właśnie o to chodzi, aby na tarcie znalazło się jak najwięcej orzechów. Ja dorzucam orzechy włoskie, brazylijskie, nerkowce, laskowe i migdały. Świetnie będzie się nadawać mieszanka orzechów, w której znajdziesz np. orzechy nerkowca, laskowe, włoskie oraz migdały blanszowane. Ja dorzucam jeszcze orzechy brazylijskie oraz migdały nieblanszowane. To bardzo zdrowa przekąska! Różnorodne orzechy kupisz praktycznie wszędzie, również w wersji BIO. Tak więc wegańska tarta orzechowa jest na wyciągnięcie ręki.

Bezglutenowa wegańska tarta orzechowa

Do tarty użyłam mąki owsianej oraz kasztanowej. Ta ostatnia jest lekko słodka, tak więc nadaje ciekawego smaku. Jeśli nie masz mąki kasztanowej, dodaj więcej. Wegańska tarta orzechowa jest z natury rzeczy bezglutenowa, jednakże osoby, które muszą restrykcyjnie przestrzegać diety bezglutenowej (np. celiacy) powinny zwrócić uwagę na specjalne oznaczenie przekreślonego kłosa na mąkach. Do tarty dodałam syrop klonowy, który można zastąpić syropem daktylowym lub (w wersji niewegańskiej) miodem.

Przepis na wegańską tartę orzechową

Proporcje na okrągłą blachę do tarty o średnicy ok. 26 cm.

Składniki:

Kruchy spód

  • 200 g mąki owsianej
  • 100 g mąki kasztanowej lub więcej mąki owsianej
  • 4 łyżki musu kokosowego lub nierafinowanego oleju kokosowego
  • 2 łyżki syropu klonowego / daktylowego lub 3 łyżeczki erytrolu
  • pół szklanki mleka roślinnego (np. domowego mleka laskowego)

Masa orzechowa – wybierz orzechy, jakie lubisz

  • 50 g orzechów brazylijskich
  • 50 g orzechów włoskich
  • 30 g migdałów
  • 30 g orzechów nerkowca
  • 30 g orzechów laskowych

Polewa karmelowa

  • 100 g syropu klonowego lub daktylowego

Wykonanie:

1. Najpierw przygotowuję ciasto. Do miski wsypuję mąkę owsianą.

2. W kąpieli wodnej roztapiam mus kokosowy, gdy trochę przestygnie, wlewam go do mąki.

3. Dodaję syrop klonowy oraz schłodzone mleko roślinne i wszystko razem zagniatam.

4. Jeśli ciasto jest zbyt suche, dodaję łyżkę mleka, formuję kulę, zawijam w folię i odstawiam na 30 minut do lodówki.

5. Po wyciągnięciu ciasto wyrabiam i układam na blaszce do pieczenia. Jeśli okaże się zbyt suche, dodaję trochę mleka roślinnego.

6. Spód piekę przez 25-30 minut w temperaturze 180 stopni.

7. W międzyczasie przygotowuję orzechy – kroję je na małe kawałki.

8. Po upieczeniu i ostygnięciu ciasta, wykładam na spód orzechy, polewam syropem klonowym.

9. Opcjonalnie zapiekam całość przez około 10 minut w temperaturze 150 stopni.

Tę tartę orzechową mogłabym jadać bez opamiętania… A Ty?
Małgosia

3 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.