bezglutenowy wegański sos bezserowy do makaronu
Bezglutenowe,  Kolacja,  Obiad,  Przepisy wegańskie

Wegański sos bezserowy o smaku sera z płatkami drożdżowymi

Wielu wegan tęskni za serami, których jeść nie chcą i/lub nie mogą. Ja zawsze lubiłam sery, zwłaszcza pleśniowe i zwłaszcza we Francji. Ale nie chciałam więcej ich jadać ze względów etycznych, a potem okazało się, że przez sery mam migreny. Weganką zostałam 6 lat temu. Czasem (w pizzerii najczęściej) jadam wegańskie sery, czy też produkty seropodobne, zwłaszcza na wegańskiej pizzy, a jeszcze częściej robię domowe sosy do makaronu. Zobacz, jak łatwo przygotować taki wegański sos bezserowy. I bezglutenowy.

Jak zrobić wegański sos bezserowy z płatkami drożdżowymi?

Pomysł na wegański sos bezserowy i makaron przyszedł mi, kiedy mieliłam w blenderze ziarna ciecierzycy na mąkę na wegański omlet. Tak jakoś mnie tknęło, żeby całej mąki z blendera nie przesypywać i zrobić na obiad wegański sos serowy, tudzież bezserowy. A robi się go bardzo prosto. Potrzebna jest mąka z ciecierzycy, do tego garść orzechów arachidowych lub nerkowców, czosnek, sok z cytryny, sól i płatki drożdżowe, które nadają właśnie serowego posmaku. Ja najczęściej używam orzechów arachidowych, jakoś bardziej mi smakują w takim sosie. Ilość płatków drożdżowych reguluję w zależności od pożądanej intensywności smaku sera. Proponuję na początek zacząć od mniejszych ilości, a potem dodawać więcej płatków drożdżowych. U mnie ostatnio taka ochota na serowy smak, że dodaję płatków drożdżowych dużo więcej. Do przepisu warto dodać także łyżkę oleju kokosowego lub rzepakowego – nie będzie tak przywierać do dna garnka, będzie smaczniejsze i bardziej gładkie, ale i bardziej kaloryczne.

Wegański sos bezserowy do makaronu i do pizzy

Wegański sos bezserowy pasuje idealnie nie tylko do makaronu, ale także do pizzy. Sos jest bezglutenowy, makaron i pizza niekoniecznie. Można odpowiednio regulować konsystencję sosu, dodając do niego mniej lub więcej napoju roślinnego lub wody – w zależności od tego, czy sos ma być bardziej gęsty (np. do pizzy), czy mniej (np. do makaronu). Ilość dodawanego płynu zależy również od tego, jak bardzo suche są składniki. Ja robię świeżą mąkę z ciecierzycy w blenderze, a samo przechowywanie składników suchych ma bardzo duże znaczenie. Sos musi być bardzo dokładnie zblendowany. Jeśli masz słabszy blender, to trzeba będzie dłużej moczyć orzechy i dłużej blendować wszystkie składniki. Wegański sos bezserowy dosyć szybko gęstnieje i zastyga, dlatego też najlepiej przygotować go w takiej ilości, jakiej w danej chwili potrzebujemy lub dodać więcej płynu. Inaczej sos może zaschnąć, a przy ponownym podgrzaniu i rozmieszaniu utworzą się grudki.

Przepis na wegański sos bezserowy

Poniższe proporcje na wegański sos bezserowy o smaku serowym wystarczą na porcję makaronu dla dwóch osób. Jeśli robisz więcej sosu, zwiększ po prostu proporcje.

Składniki:

  • 4 łyżki mąki z ciecierzycy (bardzo drobnej)
  • 2 łyżki orzechów arachidowych (lub nerkowców)
  • 2 łyżki suszonych płatków drożdżowych (nieaktywnych)
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 szklanki wody lub neutralnego mleka roślinnego
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • łyżka oleju kokosowego lub rzepakowego

Wykonanie:

Orzechy arachidowe zalewam ciepłą wodą (pół szklanki) i odstawiam na ok. 15 minut. Do blendera kielichowego wrzucam mąkę z ciecierzycy, dodaję orzechy z wodą, czosnek, sok z cytryny, płatki drożdżowe i pozostałą wodę oraz olej. Wszystko razem blenduję na gładko. Jeśli konsystencja jest bardzo gęsta, dodaję więcej wody. Suche składniki szybko chłoną wodę, a jeśli stały dosyć długo w suchym miejscu, mogą wymagać większej ilości płynu. Następnie tak przygotowany wegański sos serowy przelewam do rondelka, doprowadzam do wrzenia i gotuję ok. 5 minut, cały czas mieszając tak, aby nie powstały grudki. Jeśli sos szybko i bardzo gęstnieje, trzeba dolać jeszcze trochę wody lub oleju i cały czas mieszać. Po paru minutach sos jest gotowy, można dodawać go do pizzy lub makaronu.

Do czego dodać wegański sos bezserowy?

Tak przygotowany wegański sos bezserowy można traktować jako neutralną bazę i wzbogacać ją smakowo, np. bazylią, papryczką chili, kurkumą (dla podkręcenia koloru), czy też innymi przyprawami. Ja wegański sos serowy dodaję do pełnoziarnistego makaronu (np. takie spaghetti) oraz do pizzy (polecam Ci ten przepis na pizzę na orkiszowym spodzie – jakby co, to orkisz zawiera gluten). Jak Ci się podoba mój przepis? Jak go wykorzystasz? Napisz koniecznie i podziel się w komentarzu swoimi pomysłami!

Udanych wegańskich eksperymentów,
Małgosia

11 komentarzy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.