książka naturalne środki czyszczące kologiczne sposoby na sprzątanie dom
Książki,  Lifestyle

Wege-ekoteka #1 – superfoods, ekologiczne sposoby na sprzątanie domu oraz życie wśród roślin

W pierwszym wpisie z serii “Wege-ekoteka – książki o zdrowym odżywianiu, roślinach i ekologii, które warto przeczytać” przedstawię Ci trzy ciekawe poradniki, które wpadły mi w ręce już jakiś czas temu. Dobry poradnik to taki, do którego zagląda się ponownie. A te książki właśnie takie są. Wracam do nich co jakiś czas i uważam, że warto je przeczytać. Wybrałam je ze względu na podejście do tematu oraz do odbiorcy, ciekawy temat oraz estetyczną formę wydania, zdjęcia, tekst i całokształt. A tematy na tapecie to superfoods, ekologiczne sposoby na sprzątanie domu oraz życie wśród roślin. Mam nadzieję, że znajdziesz w tych książkach inspiracje, a moja recenzja okaże się dla Ciebie pomocna.

Superfoods, czyli zdrowie na talerzu

Nie raz pewnie słyszałaś (lub słyszałeś) o superfoods. Założę się, że było to w odniesieniu do egzotycznych roślin, które mają super właściwości i kosztują krocie. Superfoods jednak to nie tylko egzotyczne produkty, to również warzywa i owoce, które zjadasz na co dzień. W nich tkwi moc i źródło zdrowia – zawierają duże ilości witamin, składników mineralnych oraz innych korzystnych dla zdrowia substancji, które pomagają nam wzmocnić odporność i czuć się dobrze przez długie lata. Szpinak, jarmuż, buraki, kapusta, orzechy włoskie – tak, to wszystko superfoods, które znajdziesz na lokalnych ryneczkach albo i w przydomowym ogródku, jeśli jesteś szczęściarą (lub szczęściarzem) i takowy posiadasz. Im więcej różnokolorowych roślin na naszym talerzu, tym więcej korzystnych składników dostarczasz swojemu organizmowi i chronisz swoje zdrowie przed paskudztwami. To tak w skrócie. Kiedy ktoś mnie prosi o szybką poradę i pyta, jak zdrowo się odżywiać, wystarczą mi dwa słowa: “Żryj zielsko!” I naprawdę nie trzeba daleko szukać – sezonowe warzywa i owoce, najlepiej w postaci surowej, to odżywczy koktajl dla naszego organizmu.

książka superfood

“Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem”

Chcesz wiedzieć więcej na temat lokalnych superfoods? Sięgnij po książkę “Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem”. Napisała ją dietetyczka z bardzo racjonalnym podejściem do zdrowej diety. Książka jest podzielona na 8 części i omawia poszczególne warzywa, owoce, orzechy, nasiona, pestki oraz zioła. Każdy rozdział opatrzony jest krótkim wstępem, w którym autorka wyjaśnia, dlaczego dana grupa produktów jest korzystna dla zdrowia, co w nich siedzi i co można z nich przyrządzić. Proponuje także proste dania z wykorzystaniem poszczególnych produktów. Łącznie książka zawiera ponad 60 prostych przepisów opatrzonych praktycznymi wskazówkami oraz informacjami o różnych sposobach przyrządzania lub zamiany składników. W książce przeważają przepisy wegańskie i wegetariańskie, ale weganie powinni mieć na uwadze, iż uwzględniają wszystkie grupy produktów. Mi najbardziej w tej książce spodobała się forma podziału według poszczególnych warzyw i owoców, a także proste przepisy i ładne zdjęcia. Książkę fajnie się czyta i jest świetną lekturą dla początkujących w zdrowym odżywianiu. Chcesz łatwo zacząć zdrowo jadać i wprowadzić więcej warzyw i owoców do swojej diety? Sięgnij po tę książkę, a potem na ryneczek i do kuchni.

książka Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem

Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu

Życie blisko natury to dla mnie nie tylko zdrowa dieta. To również świadome wybory na co dzień. Chcę żyć na zdrowej planecie, dlatego też troszczę się o jej kondycję. Bliskie są mi ideały zero waste czy też bardziej zbliżone do rzeczywistości – less waste. Stawiam na wielorazowe opakowania, unikam plastiku, który nie nadaje się do recyklingu, oddaję foliówki na ryneczkach, chodzę ze swoją torbą, wykorzystuję resztki w kuchni, wybieram też naturalne kosmetyki oraz stawiam na ekologiczne sposoby na sprzątanie domu. Te ostatnie są czasem bardziej skuteczne niż nie jeden typowy produkt pełen środków chemicznych niekorzystnych dla naszego zdrowia oraz dla planety.

książka Naturalne środki czyszczące. Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu

“Naturalne środki czyszczące. Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu”

Chcesz nauczyć się sprzątać swoje mieszkanie naturalnie i skutecznie? Poznaj przepisy na ekologiczne sposoby na sprzątanie domu z wykorzystaniem łatwo dostępnych składników. Dzięki takim środkom czyszczącym nie tylko zaoszczędzisz, ale i zadbasz o swoje zdrowie, nie będziesz wdychać oparów po tradycyjnych chemikaliach i nie będziesz wypuszczać do środowiska ścieków z ich dodatkiem. Pomoże Ci w tym książka “Naturalne środki czyszczące. Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu”. Przepisy podzielone są według pomieszczeń, w których używane są poszczególne środki, np. w kuchni przydatne będą preparaty do czyszczenia czajnika, ekspresu do kawy, lodówki, piekarnika, a także środki do mycia warzyw i owoców. W łazience przydadzą się środki do czyszczenia toalety oraz usuwania rdzy. Z prostych składników, jak sody oczyszczonej, soku z cytryny, wody utlenionej oraz wódki, można przygotować skuteczne preparaty do czyszczenia domu. Naturalnie i ekologicznie. Tego nauczy Cię ta książka.

książka Naturalne środki czyszczące. Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu

Życie wśród roślin

Rośliny rosnące w domu w doniczce pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale i zdrowotną – oczyszczają powietrze i mogą być również źródłem pożywienia, jak np. bazylia czy mięta. U mnie na balkonie rośnie też krzaczek truskawek i nie mogę się nacieszyć, jak każdego dnia czerwienieją się coraz bardziej. Ale muszę przyznać, że, choć kocham rośliny, lubię się nimi otaczać i wśród nich przebywać, to u mnie w domu rośnie tylko zielsko jadalne. Z dwóch powodów – po prostu zioła mi rosą jak na drożdżach i po drugie po prostu – wszystko inne mi nie rośnie. Chyba nie mam ręki do roślin ozdobnych. Albo może cierpliwości, albo też przyczyną jest to, że ja zawsze muszę mieć jakieś zastosowanie praktyczne, a zioła takie mają. Nie umiem tego wytłumaczyć, dlatego postanowiłam się nauczyć, krok po kroku, jakie rośliny ozdobne wybrać i jak je pielęgnować, by żyć wśród nich jeszcze bliżej.

książka Projekt rośliny

“Projekt rośliny”

Jakiś czas temu sięgnęłam po książkę “Projekt rośliny” i… mam już dwa sukulenty! Od cioci Ali, która z kolei ma ich już dosyć. Od czegoś trzeba zacząć. Żyją i mają się dobrze. Książka “Projekt rośliny” tłumaczy od początku, że zazielenianie swojego otoczenia roślinami ozdobnymi to nie takie trudne zadanie i że naprawdę da się, tylko trzeba znać parę zasad. Warto więc porozmawiać o podłożu, rodzajach donic, przesadzaniu, wodzie, podlewaniu, nasłonecznieniu, przyczynach więdnięcia roślin oraz plamach na liściach, a nawet o kotach. Kolejno w książce przedstawione są wybrane rośliny i opisane ich wymagania oraz sposoby ich pielęgnacji. I największy atut tej książki to inspiracje do zazieleniania swojej przestrzeni. Bardzo podoba mi się to podejście. Nie ma tutaj suchych faktów, że ta roślinka lubi takie podłoże, a ta druga inne, że tę trzeba podlewać dwa razy w tygodniu, a tamtą raz. Tutaj jest podejście uczące otaczania się zielenią. I bardzo pasuje do tej książki jej tytuł – potraktowanie zazieleniania swojej przestrzeni jako projekt, który można stopniowo rozwijać, zaczynając od mniej wymagających roślin i dopasowując je do swoich potrzeb i możliwości. Nie wiesz, od czego zacząć? Od “Projektu rośliny” najłatwiej.

książka Projekt rośliny

 

Wszystkie trzy powyższe książki wydała Grupa Wydawnicza Foksal. Kliknij na interesujący Cię tytuł – przejdziesz bezpośrednio na stronę księgarni internetowej Wydawnictwa.

“Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem”

“Naturalne środki czyszczące. Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu”

“Projekt rośliny”

Czytaj na zdrowie!
Małgosia

3 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
bezglutenowe wegańskie desery bez pieczenia
Wegańskie desery bez pieczenia #2

Wegańskie desery bez pieczenia to moje najlepsze przepisy. Mogłabym codziennie jadać na śniadanie tofurniki, jagielniki czy też kulki mocy. Albo...

Zamknij