Mam kilka pomysłów na dania z zielonymi szparagami! Uwielbiam sezon szparagowy i mogłabym jadać szparagi codziennie. Z białych szparagów najczęściej robię zupy albo sosy, zaś zielone szparagi dodaję do sałatek, tofucznicy czy dań obiadowych. Zobacz szybki pomysł na makaron z pesto i zielonymi szparagami. Poza sezonem zamiast szparagów dodaję brokuły – też jest pysznie! Przepis jest wegański oraz w opcji bezglutenowej.
Wartości odżywcze tego dania
Makaron jak makaron, szybko syci, ale nie za krótko trzyma i dostarcza węglowodanów i trochę białka, ale niepełnowartościowego. Dlatego warto dodać do niego coś bardziej białkowego – np. strączki. Makaron warto wybrać pełnoziarnisty albo makaron strączkowy – ciecierzycowy lub soczewicowy. Do makaronu zbożowego dodaję często fasolę czerwoną oraz soczewicę brązową, zieloną lub czarną. Z reguły mam ugotowaną większą ilość strączków na inny posiłek, ale można pójść na skróty i wybrać fasolę ze słoika lub puszki. Soczewicę gotuje się bardzo szybko – u mnie to 15 minut, bo soczewicę wcześniej moczę przez kilka godzin. Połączenie makaronu zbożowego ze strączkami daje pełnowartościowe białko i syci na dłużej. Strączki zawierają także żelazo i przyda się do nich jakieś zielsko zawierające witaminę C – np. jarmuż czy natka pietruszki.
Z czego zrobić pesto?
Pesto sprawia, że taki makaronowy obiad staje się bardziej sysący. Dostarcza także witaminy C i świetnie łączy się z zielonymi szparagami! Do pesto dodaję orzechy lub pestki dyni. To również świetne źródło żelaza, białka oraz dobrych tłuszczy. W tym przepisie podam Ci pomysł na pesto z rukoli, ale przepisów na pesto na blogu mam kilka – wybierz taki, który pasuje Ci najbardziej – kliknij na tag „pesto”. Mieszaj, łącz, kombinuj. Pamiętaj o orzechowej bazie, do tego zielone liście, czosnek, sok z cytryny i dobry nierafinowany olej z pierwszego tłoczenia (lniany, rzepakowy, konopny itp.).
Przepis na makaron z pesto i zielonymi szparagami
Proporcje składników podane na obiad dla dwóch osób. Gramatura jest oczywiście przybliżona. Ja najczęściej robię wszystko na oko! 😉 A jak coś zostanie, to jest na kolację. Makaron oczywiście wybierz taki, jaki lubisz: penne, spaghetti, tagliatelle. Może być pełnoziarnisty – orkiszowy, gryczany (bezglutenowy), ciecierzycowy (też bezglutenowy).
Składniki:
- 150 g suchego makaronu pełnoziarnistego
- 60 g suchej soczewicy brązowej/ puszka fasoli czerwonej lub ciecierzycy
- kilka szparagów zielonych lub różyczek brokuła
- 2 garści rukoli
- 2 łyżki oleju lnianego lub rzepakowego z pierwszego tłoczenia
- 1 łyżka pestek dyni
- 2 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych
- trochę posiekanej natki pietruszki
- ząbek czosnku
- 1 łyżka soku z cytryny
- kilka szczypt soli
Wykonanie:
1. Liście rukoli oraz natkę myję, odsączam i kroję.
2. Do misy blendera lub robota kuchennego wrzucam pestki dyni i mielę je na mniejsze kawałki. Można to zrobić także w młynku.
3. Do zmielonych pestek dodaję płatki drożdżowe, rukolę, natkę pietruszki, pokrojony czosnek, sok z cytryny oraz sól.
4. Wszystkie składniki na pesto blenduję przez chwilę, następnie dodaję olej i blenduję całość na niezbyt gładko. Czasem potrzeba dodać trochę więcej oleju albo soku z cytryny – żeby nie było tak tłuste, można dodać łyżkę wody.
5. Makaron gotuję we wrzącej osolonej wody al dente – według wskazówek na opakowaniu.
6. Soczewicę moczę przez 2-3 godziny, gotuję w tej samej wodzie przez ok. 15 minut – aż będzie miękka. Moczona wcześniej soczewica gotuje się krócej. Zamiast soczewicy można dodać fasolę albo ciecierzycę ze słoika / puszki.
7. Szparagi kroję na kawałki o ok. 3 cm, podsmażam przez 3-4 minuty na kapce oliwy z przetartym przez praskę czosnkiem, szczyptą soli i szczyptą zmielonych płatków drożdżowych. Z brokułami robię podobnie, ale przed wrzuceniem ich na patelnię zalewam je wrzątkiem i moczę ok. 2 minut w misce, następnie odsączam i wrzucam na patelnię jak szparagi.
8. Ugotowany makaron mieszam z pesto i soczewicą. Przekładam na talerz, dodaję szparagi i dekoruję rukolą albo natką pietruszki.
Inne przepisy z zielonymi szparagami
Mam jeszcze kilka pomysłów na zielone szparagi! Zerknij do tego postu, dowiedz się, dlaczego warto jadać szparagi i zobacz, jak można je przyrządzić!
Masz swoje pomysły na pyszności z zielonymi szparagami? Podziel się w komentarzu!
Gosia
Jeśli podobają Ci się moje przepisy, możesz postawić mi wirtualną kawę!
Dzięki temu mogę rozwijać blog i tworzyć wartościowe przepisy również dla Ciebie.
Kliknij tutaj lub poniżej w zielony przycisk.
Link do postawienia kawy znajduje się także przy poszczególnych przepisach na blogu.
Dziękuję za Twoje wsparcie! ❤️
Zobacz także przepis na KOMOSĘ RYŻOWĄ Z ZIELONYMI SZPARAGAMI – kliknij na zdjęcie!
5 komentarzy
Pingback:
MBC
Przestałem jeść mięso, i muszę koniecznie wypróbować ten przepis, zwłaszcza że jak przyjdzie zjeść coś bez mięsa to czasem jest kłopot 😉
Aga
Ja jakoś średnio lubię szparagi ale może to kwstia tego, że nie znałam Twoich przepisów na nie 😀
Tomek P.
Myślisz, że pasowałoby do tego pesto z liści rzodkiewki?
Dobre Zielsko
Oczywiście, że tak! Pasuje idealnie. I do tego trochę rukoli – dla podkręcenia smaku. 🙂