Bezglutenowe,  Desery,  Przepisy wegańskie,  Święta

Wegański mazurek daktylowy z czekoladą, tahiną i migdałami

Na każde święta piekę z reguły mój zestaw stały – makowiec, brownie i tofurniczek. Chociaż tofurniczka często nie piekę. Do tego przygotowuję pasztet soczewicowo-grzybowy, sałatkę i krokiety. A na wiosnę do zestawu wlatuje jeszcze mazurek. Najbardziej smakuje mi wegański mazurek daktylowy z tahiną i migdałami. Muszę przyznać, że pierwszego w życiu mazurka upiekłam dopiero 3 lata temu. Tak wyszło.

Wegański mazurek, czyli z czego zrobić nadzienie

Mazurek kojarzy mi się z migdałami i bardzo słodką, gładką, gęstą, wręcz syropową masą. To, że w moim przepisie będą w nim migdały, to było do przewidzenia, ale zastanawiałam się co jeszcze. Miałam kilka pomysłów na nadzienie i przyznam, że nawet podczas robienia mazurka zmieniłam swój pierwotny zamysł i wyszło idealnie. I tak powtarzam go co roku. To chyba jeden z niewielu przepisów, w którym nie zmieniam za dużo składników.

Wersja bezglutenowa mazurka daktylowego

W wersji bezglutenowej mazurka można upiec na samej mące owsianej, jednak będzie bardzo kruchy i ciężki. Dlatego polecam zmieszać ją z mąką jaglaną, ryżową lub kasztanową w proporcji pół na pół. Jeśli musisz restrykcyjnie przestrzegać diety bezglutenowej, wybierz płatki owsiane bezglutenowe (ze specjalnym oznaczeniem).

Przepis na wegański mazurek daktylowy z tahiną i migdałami

Proporcje podane na blachę o wymiarach ok. 40 x 28 cm.

Składniki:

Spód:

  • 200 g mąki owsianej
  • 200 g mąki orkiszowej jasnej (w wersji bezglutenowej mąka owsiana bezglutenowa lub wymieszana z mąką jaglaną, ryżową lub kasztanową)
  • 100 ml mleka roślinnego – kokosowe / sojowe / migdałowe / laskowe
  • 100 ml kremu kokosowego lub nierafinowanego oleju kokosowego lub stała część mleczka kokosowego (200 ml)
  • 3 łyżki tahini albo 3 łyżki mąki sezamowej
  • 2 łyżki syropu daktylowego lub trochę innego słodzika wg uznania
  • łyżeczka sody lub proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Nadzienie:

  • 300 g świeżych lub suszonych daktyli
  • 4 łyżki syropu daktylowego / klonowego / melasy karobowej (słodzidło ma być lejące)
  • 1 tabliczka roztopionej gorzkiej czekolady
  • łyżka kakao lub karobu
  • kilka łyżek mleka roślinnego

Posypka:

  • blanszowane migdały lub płatki migdałowe

Wykonanie:

1. Przygotowania do mazurka zaczynam od zalania migdałów ciepłą wodą i ich odstawienia w celu zdjęcia skórki. Można oczywiście pominąć ten etap i kupić gotowe blanszowane migdały. Im cieplejsza woda, tym skórki chętniej i szybciej odejdą, ale też nie warto wlewać wrzątku i niszczyć witamin, polecam cierpliwie zaczekać.

2. Spód do mazurka piekę z mąki owsianej wymieszanej z mąką orkiszową. W wersji bezglutenowej mąkę owsianą mieszam najczęściej z kasztanową albo ryżową.

3. Mąki mieszam w misce, dodaję proszek albo sodę, dolewam roztopiony krem/mus kokosowy, mleko roślinne, syrop daktylowy oraz tahini, dodaję szczyptę soli. Całe ciasto zagniatam w kulkę, owijam folią lub zamykam w pojemniku i wstawiam do lodówki na minimum 30 minut (można potrzymać i godzinę). Jeśli ciasto będzie zbyt suche, dolewam ciut mleka roślinnego, jeśli jest zbyt gęste, dodaję więcej mąki.

4. Po wyjęciu ciasta z lodówki wałkuję je na grubość ok. 0,5 cm – lepiej więcej niż mniej. Staram się uzyskać formę jak najbardziej zbliżoną do formy blachy, czyli w moim przypadku prostokąta. Jeśli forma rozwałkowanego ciasta będzie nieregularna, można wykroić ją nożem lub już na blaszce docisnąć palcami przy brzegach. Ciasto wkładam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni (termoobieg) i piekę przez ok. 40 minut.

5. Gdy ciasto się piecze, przygotowuję daktylowe nadzienie. Do mojego nadzienia wybrałam świeże daktyle, są o niebo lepsze niż suszone. Z daktyli usuwam pestki, wrzucam do miski, wlewam syrop daktylowy, zostawiam na chwilę, dosypuję kakao lub karob i kilka łyżek mleka roślinnego, miksuję – najlepiej blenderem ręcznym. Masa ma być gęsta i w miarę gładka. Jeśli potrzeba, dodaję ciut więcej mleka / syropu lub daktyli (ja dolałam łyżkę syropu daktylowego).

6. Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej. Po upieczeniu ciasta wylewam czekoladę, czekam chwilę i rozkładam równomiernie masę daktylową. Migdały można poukładać przy brzegach, aby wegański mazurek przypominał bardziej tradycyjną jego wersję. Można także pójść na łatwiznę (jak ja) i rozrzucić połówki migdałów lub płatki migdałowe na całej powierzchni ciasta.

7. Ja swój mazurek włożyłam jeszcze na parę minut do rozgrzanego piekarnika, żeby nieco podprażyć migdały. Nie jest to konieczne i zdrowiej tego nie robić, ale jest smaczniejsze…

Udanych, słodkich i spokojnych świąt!
Gosia

Wypróbuj także przepis na BROWNIE – kliknij na zdjęcie, by przejść do przepisu!

wegańskie brownie

13 komentarzy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.