wegańskie bezglutenowe naleśniki
Bezglutenowe,  Kolacja,  Obiad,  Śniadanie

Wegańskie bezglutenowe naleśniki z płatków owsianych i mąki lnianej

Dosyć dużo osób pyta mnie, jak robię wegańskie bezglutenowe naleśniki. W zasadzie pytanie o przepis na wegańskie bezglutenowe naleśniki przewija się tak często, że należy mu się wpis na blogu. I to nie jeden. Bo przepisów mam całe mnóstwo. Glutenowych i bezglutenowych. Za każdym razem, gdy robię naleśniki, to tworzę inny przepisów. Z glutenowymi chyba nikt nie ma problemu, za to z bezglutenowymi bywa gorzej. Ciasto na naleśniory robię najczęściej “na oko” i kombinuję z różnymi mąkami. Oczywiście wszystko zależy od tego, z czym te naleśniki chcę zjeść. Ostatnio nałogowo albo z pieczarkami i sosem, albo z powidłami śliwkowymi! 💜

Jakie mąki nadają się na wegańskie bezglutenowe naleśniki?

Wegańskie naleśniki glutenowe to żaden problem. Wystarczy mąka pszenna i woda albo mleko roślinne. Ja dodaję jeszcze płatki owsiane i stosuję mąkę orkiszową pełnoziarnistą lub chlebową. I to jeden z moich stałych przepisów. Ale nie samym glutenem człowiek żyje, więc warto czasem zrobić coś innego. Wegańskie bezglutenowe naleśniki robię z różnych mąk – ryżowej, tapiokowej, gryczanej, owsianej, ciecierzycowej, sezamowej i lnianej. Nie jest to pełna lista, ale mąki, których używam najczęściej, Ostatnio, po wytłoczeniu oleju lnianego, miałam całe mnóstwo mąki lnianej (czyli odtłuszczonego siemienia) i zrobiłam z niej naleśniki! Inne mąki na wegańskie bezglutenowe naleśniki to mąka kokosowa, którą najczęściej dodawaję do racuchów, mąka kasztanowa (najlepsza do naleśników na słodko). Jako zagęszczacz zamiennie dodaję błonnik owsiany, mąkę z tapioki, mąkę ziemniaczaną albo lnianą. Jak bierze mnie ochota na naleśniory, to po prostu sprawdzam, co mam w domu. A że teraz mam lnianą, to połączyłam z owsianą, dodałam ciutkę ciecierzycowej (robię ją w domu – zerknij tutaj) i mam pyszne proste naleśniki!

Produkty z przekreślonym kłosem

Jeśli musisz restrykcyjnie przestrzegać diety bezglutenowej, wybieraj produkty ze specjalnym oznaczeniem przekreślonego kłosa na opakowaniu. Znajdziesz wśród nich mąki, z których zrobisz nie tylko wegańskie bezglutenowe naleśniki.

Przepis na wegańskie bezglutenowe naleśniki owsiano-lniane

Proporcje podane na +/- 10 naleśników. Ja smażę naleśniki beztłuszczowo na płaskiej patelni o średnicy ok. 22 cm. Płaska patelnia stworzona specjalnie do naleśników naprawdę robi robotę.

Składniki:

  • 400 ml letniej wody lub neutralnego mleka roślinnego, np. owsianego
  • 200 g płatków owsianych lub mąki owsianej
  • 50 g (ok. 4 łyżek) mąki lnianej (odtłuszczonej)
  • 50 g ciecierzycy lub mąki ciecierzycowej
  • 1 łyżka oleju ryżowego, roztopionego kokosowego, rzepakowego lub oliwy
  • szczypta soli
  • opcjonalnie: 2 łyżki siemienia lnianego

Jak ja to robię?

1. Osobno mielę ciecierzycę oraz płatki owsiane na mąkę w blenderze wysokoobrotowym. Można oczywiście użyć gotowych kupnych mąk.

2. Do misy blendera wsypuję zmielone płatki owsiane oraz ciecierzycę mąkę lnianą, sól oraz olej, a następnie wodę lub mleko roślinne.

3. Wszystko razem blenduję aż do uzyskania aksamitnie gładkiej lejącej się konsystencji. Konsystencja ma być ani gęsta, ani rzadka. Jeśli zajdzie potrzeba, dodaj więcej wody lub mąki owsianej. Wszystkie mąki dosyć szybko zagęszczają ciasto i w miarę smażenia naleśników ciasto może trochę zgęstnieć i potrzeba będzie dodać do niego nieco wody lub mleka roślinnego.

4. Chochelkę ciasta przelewam na patelnię i smażę (beztłuszczowo) kilka minut z każdej strony aż naleśniki się zarumienią. Z ciasta wychodzą ciutkę grubsze naleśniki, bez problemu dadzą się podważyć i przerzucić na drugą stronę.

5. Jeśli ciasto Ci się nie klei, dodaj więcej mąki z ciecierzycy albo opcjonalnie dodaj gluta z siemienia lnianego. Siemię lniane zalej gorącą wodą w proporcji 2:1 i odstaw na ok. 15 minut, żeby zrobił się lniany glut. Otrzymanego gluta dodaj do ciasta i wyblenduj.

Jaki farsz do naleśników?

Wegańskie bezglutenowe naleśniki owsiane wychodzą w miarę neutralne w smaku, chociaż dodatek mąki lnianej sprawia, że bardziej pasują do dań wytrawnych. Przynajmniej dla mnie. Do naleśników uwielbiam dodawać pieczarki, sos bezserowy (przepis tutaj) oraz pełno zielska!

A jakie są Twoje patenty na wegańskie bezglutenowe naleśniki?
Gosia

12 komentarzy

  • Ula De

    Dziękuję za przepis, wypróbuje na pewno bo na co dzień jemy na śniadanie placki owsiane więc będzie to samo ale w nowym wydaniu :-)
    • Anka

      Mam tak samo :) Sprawdzam jakie mam mąki i z nich tworzę ciasto. Choć najczęściej używam mąki orkiszowej i mleka roślinnego. Z ryżowej też są fajne naleśniki ale do zjedzenia jeszcze na ciepło. Mąki owsianej jakoś się boję :)
    • Dobre Zielsko

      Jest napisane przy przepisie - ok. 10. :) Pierwszy był mały próbny, więc go nie liczyłam. :) I wiele zależy od rozmiaru patelni - u nas standardowa, ok. 22 cm. Polecam bardzo specjalną płaską patelnię do naleśników.
    • Dobre Zielsko

      Owies w czystej postaci jest bezglutenowy, ale przy restrykcyjnej diecie bezglutenowej trzeba na niego uważać. Owies jest zewnętrzne zanieczyszczony glutenem pochodzącym ze zbóż glutenowych, tj. pszenicy, żyta, jęczmienia. Dotyczy to wszystkich etapów produkcji zbóż i produktów zbożowych. Dlatego też owies jest traktowany jako potencjalne źródło glutenu i przez to produkty, które zawierają owies, nie są odpowiednie dla osób, które MUSZĄ stosować restrykcyjną dietę bezglutenową. Mogą one natomiast spożywać owies z odpowiednim oznaczeniem na opakowaniu „bezglutenowy”, czyli pochodzący z kontrolowanej produkcji. Dlatego też zdecydowana większość osób z nietolerancją glutenu może uwzględniać owies w swojej diecie, upewniając się, że jest on wolny od glutenu. Jednakże, co podlega jeszcze badaniom naukowym, owies nie zawsze jest tolerowany przez osoby cierpiące na celiakię, gdyż zawiera białka podobne do frakcji glutenowej (awenalinę oraz aweninę). Co prawda ich ilości są dużo mniejsze niż białka glutenowe zawarte w „referencyjnej” pszenicy, ale niewielki odsetek osób cierpiących na celiakię nie toleruje „czystego” owsa. I owies jest w tym zakresie traktowany jako zboże „glutenowe”. Tym samym uzasadnione jest wskazanie, dlaczego dana osoba stosuje dietę bezglutenową, zwłaszcza w kontekście popularności, a niekoniecznie zasadności, stosowania ścisłej diety bezglutenowej. Jeśli zaś dieta bezglutenowa musi być restrykcyjna, pacjent najczęściej jest zdiagnozowany w kierunku celiakii, prowadzony przez gastroenterologa oraz dietetyka i jest odpowiednio edukowany w tym zakresie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.