wegańskie rogale
Bezglutenowe,  Desery,  Przepisy wegańskie,  Święta

Wegańskie rogale z białym makiem i orzechami

Listopad to świetny czas na jedzenie rogali! Zwłaszcza wywodzących się z Poznania rogali marcińskich. Ja listopad nazywam czasem dyspensy dietetycznej. Rogale są coraz częściej dostępne w wersji wegańskiej i jest w czym wybierać. Można także zrobić je w domu. Dosyć często piekę małe rogaliki z różnym nadzieniem, a w listopadzie piekę większe z białym makiem. W tym wpisie podzielę się z Tobą moimi pomysłami na wegańskie rogale z białym makiem, migdałami i orzechami.

Mak i bakalie, czyli nadzienie do rogali

Nadzienie do tradycyjnych rogali marcińskich robi się z białego maku. Do białego maku dodaje się masę marcepanową, czyli migdały zmielone z cukrem, miodem lub innym słodzidłem. Jako słodzidła używam syropu klonowego, melasy karobowej lub cukru kokosowego. Lubię także dodawać suszone daktyle i figi – idealnie wypełniają rogaliki i nadają cudownej słodyczy. W zasadzie do nadzienia można dać mnóstwo różnych pyszności – od masła migdałowego po krem z kasztanów i powidła śliwkowe. Pieczenie rogalików zawsze było dla mnie kulinarną zabawą i tworzeniem nowych smaków. W moich przepisach wybrałam kilka opcji, po prostu dobierz takie składniki, jakie lubisz.

Wegańskie rogale z białym makiem z glutenem i bezglutenowe

W wersji glutenowej wegańskie rogale z białym makiem robię z mąki orkiszowej – najlepsza jest oczywiście mąka biała, dzięki której rogaliki są bardziej puszyste, bo ciasto z białej mąki jest po prostu lżejsze i świetnie rośnie na drożdżach. W wersji bezglutenowej z reguły używam w wypiekach mąki owsianej, ale sama mąka owsiana tworzy dosyć kruche i twarde ciasto. Rogale owsiane będą miały bardziej zbite ciasto niż rogale z mąki orkiszowej i będą bardziej chrupiące niż puszyste po upieczeniu. Takie chrupiące rogaliki są idealne do kawy czy gorącej czekolady. Żeby jednak rogale bezglutenowe były bardziej puszyste, mąkę owsianą łączę z mąką kasztanową oraz ryżową. Warto pamiętać, że osoby z celiakią mogą stosować tylko mąki ze specjalnym oznaczeniem. Dotyczy to szczególnie mąki owsianej, która jest, owszem, naturalnie bezglutenowa, ale często bywa glutenem zanieczyszczona.

 

wegańskie rogale marcińskie bezglutenowe

(rys. Natalia Krynicka)

Przepis na wegańskie rogale z białym makiem

Oto moje przepisy na wegańskie rogale z białym makiem w wersji bezglutenowej (bardziej chrupiące) oraz w wersji glutenowej (bardziej puszyste). Proporcje są podane na 4 spore rogale. Polecam zrobić więcej nadzienia, bo chce się podjadać w trakcie robienia rogali…

Do rogali najlepsza jest margaryna wegańska, ale nie zawsze ma super skład.

Jeśli ciasto będzie się lepiło (będzie za rzadkie), dodaj więcej mąki. Albo na odwrót – jeśli będzie zbyt suche, dodaj trochę mleka roślinnego / wody. Czasem zależy to od sposobu przechowywania mąki. Dostosuj po prostu przepis do swojego ciasta.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Składniki:

Ciasto glutenowe:

  • 300 g mąki orkiszowej (typ 500)
  • 20 g drożdży
  • 3 łyżki musu kokosowego, oleju kokosowego, margaryny wegańskiej lub oleju rzepakowego
  • szklanka mleka roślinnego (np. migdałowe lub domowe laskowe)
  • pół szklanki gluta lnianego z 3 łyżek siemienia (polecam także vEGGsy)
  • słodzik wg uznania: 3 łyżki syropu klonowego lub daktylowego lub cukru kokosowego
  • miąższ z połowy laski wanilii
  • szczypta soli

Ciasto bezglutenowe:

  • 100 g mąki owsianej bezglutenowej
  • 100 g mąki ryżowej
  • 100 g mąki kasztanowej (jeśli jej nie masz, dodaj odpowiednio więcej ryżowej oraz owsianej)
  • 20 g drożdży
  • 3 łyżki musu kokosowego, nierafinowanego oleju kokosowego, margaryny wegańskiej lub oleju rzepakowego
  • szklanka mleka roślinnego (np. migdałowe lub domowe laskowe)
  • pół szklanki gluta lnianego z 3 łyżek siemienia
  • słodzik wg uznania: 3 łyżki syropu klonowego lub daktylowego lub cukru kokosowego
  • miąższ z połowy laski wanilii
  • szczypta soli

Nadzienie:

  • 100 g białego maku
  • 50 g migdałów
  • 50 g orzechów włoskich
  • 6 świeżych lub suszonych daktyli
  • szklanka gorącej wody lub mleka migdałowego
  • słodzidło wg uznania (syrop klonowy, syrop daktylowy, cukier kokosowy, melasa karobowa)

Wierzch:

  • szklanka przesianego cukru pudru
  • 1/3 szklanki soku z cytryny
  • łyżka gorącej wody
  • 50 g (pół szklanki) drobno posiekanych migdałów i/lub orzechów włoskich

Narzędzia pracy:

  • dobry blender
  • wałek albo szklana butelka
  • duża deska lub stolnica

Wykonanie:

1. Przygotowanie rogali zaczynam od zalania białego maku gorącym mlekiem migdałowym lub gorącą wodą. Odstawiam na godzinę.

2. Przygotowuję zaczyn z drożdży – rozdrabniam drożdże w szklance, dodaję ciepłą wodę, mieszam, a następnie (opcjonalnie, żeby miały pożywkę) dodaję łyżeczkę cukru brązowego oraz mąki.

3. Niezmielone siemię lniane zalewam gorącą wodą i po kilku minutach odcedzam otrzymanego gluta. Idealnie pasują tutaj także vEGGsy – czyli wegańskie jajko z babki jajowatej. Dodaję 1 takie jajko.

4. Mąkę przesiewam przez sito do miski, dodaję drożdże, roztopiony mus kokosowy (lub olej), pół szklanki gluta lnianego. Dodaję syrop daktylowy (lub inne słodzidło), miąższ z połowy laski wanilii oraz szczyptę soli.

5. Wszystko razem mieszam i zagniatam ciasto. Otrzymane ciasto powinno być sprężyste i jednolite. Jeśli jest zbyt suche, wyjdą bardziej kruche rogale.

6. Następnie ciasto zawijam w folię i odstawiam na około godzinę do lodówki.

Przygotowanie nadzienia

7. Masę migdałową i makową blenduję na nadzienie. Do misy blendera wrzucam rozdrobnione blanszowane migdały lub sparzone i obrane ze skórki (ze sparzonych migdałów skórka sama odchodzi), dodaję słodzidło i blenduję. Następnie dorzucam biały mak, rozdrobnione orzechy włoskie, namoczone i rozdrobnione daktyle. Maku nie odcedzam, bo pewnie nie ma czego, powinien “wypić” wodę lub mleko migdałowe, a jeśli trochę jest, to się przyda przy blendowaniu, więc odlewam płyn i odstawiam. Jeśli cała masa jest za sucha i blender nie mieli dokładnie, dodaję nieco mleka migdałowego i zeskrobuję masę ze ścianek kielicha blendera.

Zawijanie rogalików

8. Po wyjęciu ciasta z lodówki zostawiam je na 10 minut przed rozwałkowaniem.  Ciasto wykładam na stolnicy posypanej mąką i rozwałkowuję w formie prostokąta, który dzielę na trójkąty. Trochę matematyki – jeden rogal to trójkąt równoramienny – wysokość trójkąta ok. 20-25 cm, podstawa ok. 15 cm. (Dobrze pamiętam tę matmę? W końcu miałam piątkę na maturze!) Z linijką nie chodzę – najlepiej, aby były bardzo szpiczaste u długie. Ale oczywiście można zrobić większe lub mniejsze trójkąty – jak wolisz.

9. Na każdym trójkącie rozsmarowuję obficie nadzienie, pozostawiając wolne brzegi. Zaczynamy zawijać rogalika od podstawy trójkąta.

10. W momencie, gdy podstawa trójkąta “przykryje” nadzienie, nacinamy podstawę na środku, żeby rogalik łatwiej “rozszedł się” na boki. Od początku zwijania rogalik lekko formuję w łuk – będzie łatwiej uzyskać odpowiednią formę. Rogi podwijam na końcu. Nie przejmuj się, jak nie wyjdą Ci idealne na początku. Do tego trzeba wprawy.

Pieczenie rogalików

11. Uformowane rogaliki układam na blaszce do pieczenia pokrytej papierem. Rogaliki podczas pieczenia trochę urosną, więc nie mogą być za blisko siebie.

12. Odstawiam je w ciepłe miejsce na ok. 15 minut, a po tym czasie wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piekę w trybie termoobiegu przez ok. 20 minut, aż będą lekko zarumienione. Jednakże to jest tylko wskazówka, bo zauważyłam, że co piekarnik, to inaczej dobiera się temperaturę. Wyczuj swój i uwzględnij swoje doświadczenie.

13. Po upieczeniu pozwalam rogalikom jeszcze dojść do siebie w piekarniku, a po paru minutach smaruję wegańskim lukrem i posypuję posiekanymi drobno orzechami włoskimi i/lub migdałami.

Rogale za pierwszym razem

Nie przejmuj się, jeśli rogale za pierwszym razem nie wyjdą idealne. Ja się napatrzyłam najpierw na nie, zanim zaczęłam robić takie ładne. A i tak nie zawsze równo mi się zawiną, nie zawsze mam tyle czasu, by je dopieścić wizualnie. Warto także przetestować temperaturę i czas pieczenia – im mniejsze rogaliki, tym krócej powinny być pieczone.

A jak zrobić wegański lukier?

Wegański lukier robi się bardzo prosto – do cukru pudru dodaję sok z cytryny i gorącą wodę, energicznie ubijam łyżką lub blenduję, jeśli robię dużo lukru na raz. Lukier musi być bardzo gęsty. Można również dodać do tego aquafaby, wtedy lukier będzie śnieżnobiały.

Udanych rogali i pokojowego świętowania! Jak to mówią w Poznaniu, make rogal, not war! No i jak jesteś lub mieszkasz w Poznaniu, to zajrzyj do Kuchni PoWolność – mają najlepsze wegańskie rogale, jakie jadłam!
Gosia


Spodobał Ci się ten przepis? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę?
Możesz to zrobić wirtualnie, klikając poniżej na zielony przycisk. Będzie mi bardzo miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 


 

Wypróbuj także przepis na WEGAŃSKIE PĄCZKI IDEALNE – kliknij na zdjęcie!

 

wegańskie pączki idealne pieczone smażone pszenne glutenowe

62 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.