dlaczego warto wybrać weganizm
Inne,  Lifestyle,  Zdrowie

Dlaczego warto wybrać weganizm?

Jest kilka dni w roku, jak na przykład 20 marca (Dzień Bez Mięsa), 1 października (Światowy Dzień Wegetarianizmu) oraz 1 listopada (Światowy Dzień Weganizmu), które skłaniają nas do ograniczenia spożywania mięsa. Zaczynamy zastanawiać się nad tym, jak się odżywiamy, dlaczego ludzie rezygnują całkowicie z mięsa, jak są traktowane zwierzęta i jaki wpływ ma przemysłowa hodowla zwierząt na naszą planetę. Wegetarianizm, a co za tym idzie weganizm, stają się coraz bardziej popularne, ale też pojawiają się głosy, że wegetarianie i weganie są bardzo krzykliwi i narzucają swoje zdanie. Z kolei sami wegetarianie i weganie twierdzą, że są traktowani z nietolerancją, a ich wybory są wyszydzane. Ba! Podobno największym wrogiem wegetarianina jest weganin. Przeczytaj, dlaczego warto wybrać weganizm i poznaj moje powody. Chętnie poznam Twoje – podziel się nimi w komentarzu. A może zastanawiasz się, czy wegetarianizm / weganizm jest zdrowy, czy to tylko moda albo ideologia?

Skąd wziął się u mnie wegetarianizm i weganizm?

W zasadzie mogłabym powiedzieć, że z nastoletniego buntu, pod którym kryły się powody etyczne, ekologiczne i zdrowotne. Najpierw zostałam laktowegetarianką, by już od początku czuć, że docelowy będzie weganizm. Na wegetarianizm nie przeszłam z dnia na dzień – poprzedził to rok czytania różnych książek o zdrowiu i odżywianiu. Jako 15-latka czytałam wszelkie medyczne i dietetyczne książki dostępne w domu i w bibliotekach na temat żywienia. Czasem mam wrażenie, że wtedy wiedziałam więcej niż teraz. Miałam dosłownie głód wiedzy w tym zakresie, zwłaszcza że chciałam zostać lekarzem. Dzięki takiej pasji i zdobywaniu wiedzy stwierdziłam, że spożywanie mięsa nie jest nam potrzebne, że zdrowa dieta nie opiera się na produktach odzwierzęcych, a na warzywach i owocach. Takie wnioski wysunęłam po intensywnym samodzielnym „studiowaniu dietetyki”. Było to oczywiste. I po wielu latach, już po „prawdziwym” studiowaniu dietetyki, utwierdziłam się w tym przekonaniu. Bunt wyszedł mi na dobre. Spotykałam się na początku z oporem otoczenia, ale szybko nauczyłam ucinać docinki poprzez pewność swojego wyboru. A jak teraz słyszę od przypadkowych znajomych „ja to ci współczuję”, to odwracam całą sytuację – że ktoś nie zna tylu smaków i połączeń warzyw i to ja jemu mogę współczuć. Zupełnie mnie (już) takie coś nie rusza.

Dlaczego warto wybrać weganizm?

Zdrowie zawsze było i jest dla mnie na pierwszym miejscu. Trudno mi jednakże „zdegradować w hierarchii ważności” pozostałe kwestie. Wszystkie wymienione aspekty łączą się w jedną całość i tworzą moje podejście do weganizmu. Są po prostu zgodne ze mną. Moje powody nie muszą być takie same, jak Twoje, każdy powód jest ważny, czyjś. Ja powiem tylko, że przy przejściu na weganizm warto zadbać o to, aby dieta była prawidłowo skomponowana. Zobacz, dlaczego warto wybrać weganizm i żyć zdrowo!

 
ZDROWIE – Wiele badań naukowych, stanowisk dietetycznych oraz rekomendacji uznaje dietę roślinną jako korzystną dla zdrowia. Wymienia się oczywiście również jej wady, bo one będą, jak w każdej innej diecie. Niemniej jednak prawidłowo zbilansowana (i suplementowana) jest dietą zdrową, a nawet chroni przed wieloma chorobami. I chociaż wymaga wiedzy i umiejętności w komponowaniu posiłków, to najważniejsza jest różnorodność i niskie przetworzenie spożywanych produktów. O ile dieta wegetariańska jest dosyć prosta, o tyle przy wegańskiej zaleca się konsultacje dietetyczne, by nauczyć się zdrowo jeść i nie nabawić się niedoborów. 
 
EKOLOGIA – Stan ekologiczny naszej planety jest zatrważający. Jednym z głównych czynników zaburzenia ekosystemów oraz degradacji środowiska jest przemysłowa hodowla zwierząt rozmnażanych sztucznie na potęgę. Wpływa to na emisję gazów cieplarnianych i marnotrawstwo zasobów planety (woda, pożywienie przeznaczane dla zwierząt zamiast dla ludzi). Raporty światowych organizacji (np. FAO „The Future of Food and Agriculture: Trends and Challenges”, UNEP) jasno podkreślają, że dieta oparta na roślinach jest jednym z kół ratunkowych dla naszej planety.
 
ETYKA – Nie rozumiem zabijania zwierząt. Mamy tyle pożywienia roślinnego, że jesteśmy w stanie się wyżywić. Nie potrzebujemy zabijać zwierząt dla kubków smakowych. Byłam w miejscach rozpłodu krów, w rzeźniach i innych „zakładach produkcyjnych”. To, co robimy zwierzętom jest nieetyczne, obdziera nas z człowieczeństwa. Mamy co jeść, nie musimy zabijać.
 
ROŚLINY – Rośliny wokół nas to dla mnie życiodajna energia. Kocham zieleń, naturę, łąkę, las, zioła. Wierzę w rośliny. W nich tkwi moc substancji odżywczych oraz leczniczych, o których pewnie jeszcze wszystkiego nie wiemy. Polegam na ich mądrości i złożoności. Mam do nich ogromny szacunek. Jedz rośliny, czyli dobre zielsko – będziesz zdrowy. 
 
ESTETYKA – Rośliny są dla mnie estetyczne, natomiast martwe pofragmentowane ciało zwierząt już takie nie jest. W chwili śmierci w komórkach zwierzęcych zaczynają się procesy rozkładu. Nie chcę tego jeść również ze względów estetycznych.
 
ŚWIADOMOŚĆ – To aspekt psychologiczny, złożony, związany z etycznym, z moimi wartościami, światopoglądem oraz świadomością, że żyję w zgodzie ze sobą, z moimi wyborami. Cieszę się, że poprzez swoją decyzję uratowałam jakieś istnienia. Cieszę się, że kosmetyki, które mam na sobie są cruelty free. Cieszę się, że mogę kupić wegańskie buty, torby i inne akcesoria. Nie jest to łatwe, bo wśród zalewu produktów czasem nie wiemy, co jest wegańskie, ale staje się to coraz łatwiejsze. Czasem trzeba iść na ustępstwa, przyjmując np. leki. Wierzę jednak, że w przyszłości zminimalizujemy stosowanie substancji odzwierzęcych i będziemy je zastępować odpowiednikami roślinnymi.
 
STYL ŻYCIA – Weganizm to nie tylko dieta roślinna, to właśnie styl życia. Weganizm nie kończy się na talerzu. To także wspomniane w poprzednim punkcie kosmetyki, odzież, obuwie i akcesoria. To możliwie jak największa redukcja stosowania produktów odzwierzęcych w naszym życiu. To holistyczne dbanie o nasze własne zdrowie, a także o zdrowie środowiska, w którym żyjemy.

Weganie – warto wybrać się do dietetyka

Dieta wegańska wzbudza kontrowersje. Z jednej strony stoi za tym sama kwestia zmiany, a ludzie boją się zmian. Zmiana zakłada odrzucenie przyzwyczajeń i schematów, w których żyjemy. Jeśli masz wątpliwości, czy dieta wegańska jest odpowiednia dla Ciebie, czy nie zrobisz sobie niedoborów, rozważ wybranie się do dietetyka, który ma doświadczenie w tego typu sposobie odżywiania. Ja zapraszam Cię do siebie – jak już wiesz, jestem weganką od wielu lat oraz dietetykiem z kilkuletnim stażem. Udzielam konsultacji dietetycznych online w zakresie diety wegańskiej i wegetariańskiej, w tym również przy chorobach autoimmunologicznych, migrenach i innych dolegliwościach. Sama na nie cierpię i doskonale wiem, jak ogromne znaczenie ma zdrowa dieta. Więcej o mnie przeczytasz tutaj. Od razu powiem – najbliższe terminy mam pod koniec listopada. Ale przez ten czas możesz się przygotować do konsultacji i wykonać niezbędne badania.

Chętnie poznam Twoje powody stosowania diety wegańskiej. Podziel się nimi w komentarzu pod tym wpisem – będzie mi bardzo miło.
Gosia

6 komentarzy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.