bezglutenowy wegański jagielnik kokosowy z migdałami
Bezglutenowe,  Desery,  Przepisy wegańskie

Wegański jagielnik kokosowy

Chociaż bardzo lubię piec i piekarnik jest dla mnie najważniejszym sprzętem w kuchni, to czasem bierze mnie na niepieczenie! Spośró deserów bez pieczenia najczęściej robię jagielniki, tofurniki oraz kulki mocy. Jagielniki i tofurniki robię na zmianę. Zimą z czekoladą i orzechami, latem z malinami albo truskawkami. Tym razem podrzucam Ci przepis na wegański jagielnik kokosowy z czekoladą i orzechami. Przepyszny. Bezglutenowy. Idealny nie tylko jako deser, ale i… na śniadanie!

Wegański jagielnik kokosowy bez pieczenia

Najbardziej lubię desery, które robi się szybko. Któż tego nie lubi? Staram się, by moje desery były względnie zdrowe – robię je na bazie np. kaszy jaglanej albo płatków owsianych, bez dodatkowego cukru, a jak już słodzone to daktylami, ewentualnie erytrolem. Nie przepadam za bardzo słodkimi deserami. Do masy jagielnika z tego przepisu dałam dosłownie łyżkę cukru kokosowego. Słodkie są daktyle, z których zrobiłam spód. Czekolada na wierzchu jest gorzka (70%). Fajnie się te smaki przełamują. Jagielników nie lubię piec, jakoś tak bardziej smakują mi bez pieczenia. Bezglutenowe wegańskie jagielniki najczęściej robię bez pieczenia. Lubię łączyć je z różnymi dodatkami, by mieć pyszny deser. I szybki też. Kaszę jaglaną można ugotować nieco wcześniej, np. większą ilość do obiadu. A potem raz ciach wziąć się za faktycznie przygotowanie jagielnika, co łącznie zabiera 15 + 10 minut. A i czas zastygania nie jest jakoś wydłużony, bo kasza jaglana z dodatkiem musu kokosowego dosyć szybko zastyga, tak więc po 30 minutach spędzonych w lodówce jagielnik jest praktycznie gotowy.

Jagielnik bezglutenowy

Jagielniki z reguły robię bezglutenowe. Wegański jagielnik kokosowy ma spód z płatków owsianych, które naturalnie są bezglutenowe, ale bardzo często glutenem są zanieczyszczone. Ja nie zwracam na to uwagi, gluten jedynie ograniczam i jadam z reguły w wersji pełnoziarnistej, ale jeśli Ty musisz przestrzegać ściśle diety bezglutenowej, wybieraj płatki owsiane bezglutenowe ze specjalnym oznaczeniem na opakowaniu.

Jagielnik czy tofurnik?

To jest zawsze mój dylemat, jak robię ciacho bez pieczenia. Staram się, żeby desery były odżywcze i dostarczały również odpowiednich składników. W tofurniku będzie więcej białka, a w jagielniku węglowodanów. Tofurnik szybciej daje uczucie sytości i dłużej trzyma, zaś jagielnik nieco krócej. W przypadku tego przepisu zadecydowały zapasy w szafce – okazało się, że mam tylko ok. 200 g kaszy jaglanej i jedną kostkę tofu. Obawiałam się, że 200 g kaszy będzie ciut za mało, więc przygotowałam pół kostki tofu i dodałam do masy. Wyszedł mi taki więc wegański jagielniko-tofurnik. Możesz oczywiście tofu pominąć w przepisie, a możesz pobawić się proporcjami i zrobić po swojemu. Kombinuj i dopasuj do swoich kubków smakowym.

Czym posłodzić jagielnik?

Jeśli chodzi o słodzidło, dodałam 3 łyżki cukru kokosowego. Mi wystarczą 3 łyżki, gdyż nie lubię słodkich deserów. Ty dopasuj ilość słodzidła do swoich preferencji. Idealnie pasują tutaj zdrowsze zamienniki rafinowanego cukru, typu melasa, syrop daktylowy, same daktyle, syrop klonowy. Zmienią nieco kolor kremowej masy jagielnikowej. Jeśli chcesz obniżyć kaloryczność, dodaj erytrol lub ksylitol. Tylko nie za dużo, zwłaszcza jeśli jadasz je pierwszy raz, bo przy większej ilości ksylitolu możesz mieć często potrzebę łażenia do kibelka.

jagielnik kokosowy

Przepis na wegański jagielnik kokosowy z migdałami

Proporcje podane na formę o średnicy ok. 18 cm, wysokość jagielnika ok. 5 cm + owoce na wierzchu. Całość to 8 małych porcji idealnych do kawy lub herbaty.

Składniki:

  • 200 g kaszy jaglanej (suchej)
  • 200 g naturalnego tofu
  • 100 g musu kokosowego (przepis tutaj) lub 200 g stałej części mleczka kokosowego
  • 100 g migdałów
  • 50 g świeżych lub suszonych daktyli
  • 50 g suszonych niesiarkowanych moreli
  • 3 łyżki soku z cytryny lub limonki
  • 3 łyżki cukru kokosowego (ilość wg uznania)
  • 2 łyżki kakao (surowe lub ciemne)
  • 2 łyżki zmielonych płatków owsianych
  • 1 łyżka wody lub mleka roślinnego
  • garść malin, truskawek lub pestek granatu albo innych sezonowych owoców

Wykonanie:

1. Kaszę jaglaną płuczę dwa razy zimną wodą, następnie przelewam wrzątkiem, zalewam gorącą wodą w proporcji 2:1 i gotuję przez ok. 15 minut. Tak, aby się nie rozgotowała.

2. Tofu rozdrabniam widelcem, dodaję sok z cytryny i odstawiam.

3. Kiedy kasza się gotuje, przygotowuję spód. Najpierw mielę w blenderze migdały na drobno. Część migdałów odkładam – pójdą na wierzch. Do pozostałych migdałów dodaję płatki owsiane, pokrojone daktyle oraz morele. Jeśli Twoje daktyle i morele są bardzo suche, to je wcześniej namocz.

4. Mus kokosowy rozpuszczam w kąpieli wodnej. Do spodu dodaję 2 łyżki musu oraz łyżkę mleka roślinnego. Wszystko blenduję przez chwilę. Następnie masę wykładam do formy, formuję spód i odstawiam.

5. Ugotowaną i przestygniętą kaszę jaglaną wrzucam do blendera, dodaję resztę musu kokosowego, rozgniecione tofu oraz słodzidło.

6. Masę jagielnikową blenduję na bardzo gładki krem i wykładam na spód.

7. Jagielnik wkładam do lodówki na godzinę. Po tym czasie go wyjmuję  z formy, posypuję wierzch i boki kakao. Najlepiej zrobić to przez sitko.

8. Na wierzch rozsypuję resztę zmielonych migdałów i dodaję maliny, truskawki lub pestki granatu.

9. Wegański jagielnik kokosowy podaję schłodzony. Idealnie pasuje do kawy.

Wolisz jagielniki czy tofurniki?

Ja lubię obydwa typy wegańskich ciast bez pieczenia. Wszystko zależy od tego, co mam w domu i na co mam ochotę. Jeśli Ty wolisz tofurniki, zerknij na ten przepis. Mi teraz po głowie chodzą mi wegańskie lody. W końcu wiosna się zbliża!

Gosia

Lubisz daktyle? To Wypróbuj także przepis na GORĄCĄ DAKTYLOWĄ CZEKOLADĘ – kliknij na zdjęcie, by przejść do przepisu!

wegańska gorąca czekolada daktylowa bezglutenowa

13 komentarzy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.