Uwielbiam racuchy, pankejki i naleśniki. We wszelkich możliwych opcjach, wegańskich oczywiście. Lubię mieszać mąki, glutenowe i bezglutenowe, a także różne zdrowsze od cukru słodzidła. I wegańskie bezglutenowe pancakes z sezonowymi owocami. Iście przepyszny wakacyjny czas.
Wegańskie bezglutenowe pancakes
Pancakesy robię dosyć często i równie często kombinuję z glutenowymi i bezglutenowymi mąkami oraz dodatkami. Często jeden przepis jest bazą do trzech podobnych placków – naleśników, pancakesów oraz racuchów. Różni je jedynie dodatek sody- (lub proszku do pieczenia), ilości roślinnego mleka/wody i sposób wykonania. Wszystkie rodzaje placków smażę beztłuszczowo na specjalnej patelni do naleśników. Zmniejsza to kaloryczność i stanowi zdrowszą wersję placków smażonych na tłuszczu. Dodatki, jakie można użyć do wegańskich bezglutenowych pancakesów mogą być przeróżne. Latem, kiedy mamy dostęp do sezonowych owoców, pancakes idealnie łączą się z truskawkami, morelami, brzoskwiniami, malinami albo czarnymi i czerwonymi porzeczkami, również w formie domowej konfitury. W innych porach roku można dodać mrożone owoce, a także masła orzechowe, migdałowe czy tahini.
Bezglutenowe mąki do pancakesów, naleśników i racuchów
Mąki, jakich użyłam do tego przepisu pancakesów są naturalnie bezglutenowe – to mąka ryżowa oraz mąka z tapioki. Mąka ryżowa może być zwykła lub pełnoziarnista. Jeśli nie masz mąki z tapioki, spróbuj zrobić pancakesy z mąką ziemniaczaną albo dodaj gluta z nasion chia lub siemienia lnianego. W domu mam jeszcze naturalnie bezglutenową mąkę kokosową i kasztanową. Kasztanową dodaję również do naleśników i pancakes, zaś kokosowa najbardziej pasuje mi do babeczek i racuchów, gdyż bardzo zagęszcza ciasto. Pancakesy często robię także z mąki owsianej, która również jest naturalnie bezglutenowa, ale bywa zanieczyszczona i trzeba wybierać taką z przekreślonym kłosem, jeśli musisz bezwzględnie stosować dietę bezglutenową (ze względów medycznych w przypadku celiakii). Jeśli zaś (tylko) ograniczasz gluten, co jest przydatne np. w niektórych chorobach autoimmunologicznych, to nie zwracałabym na te śladowe ilości zbytniej uwagi. Kwestia glutenu to oczywiście temat rzeka i są różne opinie, niemniej jednak ograniczenie glutenu w postaci białego pieczywa, napuszonych ciasteczek i przetworzonych produktów zalecam wszystkim bez wyjątku. 😉
Wegańskie pancakes z glutenem
Pancakesy można zglutenizować! Zamiast mąki ryżowej wystarczy dodać mąki pszennej lub orkiszowej – u mnie chlebowa typ 700 lub wyżej. Co prawda do placuszków lepszy jest typ mąki 450, ale ja wolę wyższe typy, a nawet mąkę pełnoziarnistą – mają więcej składników mineralnych, witamin oraz błonnika. Oczywiście na mące o niższym typie pancakesy są bardziej puszyste, co ma też znaczenie w wersji wegańskiej. Do placuszków z dodatkiem mąki pszennej / orkiszowej można dać mniejszą ilość mąki z tapioki lub ziemniaczanej.
Przepis na wegańskie pancakes
Pancakesów wychodzi sporo, nie liczę, za to często podjadam w trakcie… Jedne mniejsze, drugie większe, tak mniej więcej cienkich 30 placków. Niektórzy mi donoszą, że im wychodzi 21 sztuk placuszków o średnicy 8 cm i dodają 50 ml mleka więcej.
Składniki:
- 300 g mąki ryżowej bezglutenowej / w wersji glutenowej – mąka pszenna lub orkiszowa
- 100 g mąki z tapioki (lub mąki ziemniaczanej) (w wersji glutenowej można dać mniej mąki z tapioki)
- szklanka mleka/napoju roślinnego (np. migdałowe, owsiane albo domowe laskowe), opcjonalnie wody
- 2 średnie bardzo dojrzałe banany
- 1 łyżka oleju rzepakowego zwykłego lub nierafinowanego oleju kokosowego
- płaska łyżeczka sody oczyszczonej / proszku do pieczenia
- szczypta soli
- opcjonalnie olej rzepakowy zwykły lub kokosowy do smażenia
- opcjonalnie kilka kropli soku z cytryny
Wykonanie:
1. Do miski wsypuję mąkę ryżową oraz mąkę z tapioki, szczyptę soli oraz sodę.
2. Kolejno wlewam olej rzepakowy lub roztopiony kokosowy.
3. Dodaję rozgniecione widelcem banany, mleko/napój roślinny lub wodę i wszystko razem mieszam na gładką masę do uzyskania kremowej, gęstej, ale lejącej się konsystencji.
4. Czasem trzeba dodać nieco więcej płynu, więc warto mieć pod ręką nieco więcej mleka lub wody. Wynikać to może z chłonności mąk i tego, w jakich warunkach były przechowywane.
5. Opcjonalnie można dodać kilka kropel soku z cytryny – po to, aby soda zareagowała lepiej i placuszki bardziej urosły.
6. Przed smażeniem ciasto odstawiam na parę minut, najpewniej zgęstnieje. Potem sprawdzam konsystencję – jeśli trzeba dodaję kapkę mleka roślinnego, mieszam i smażę.
7. Rozgrzewam patelnię, opcjonalnie dodaję kapkę oleju, nakładam dużą łyżką trochę ciasta (rozmiar pancakesów wg uznania) i smażę kilka minut z jednej i z drugiej strony, uważając, aby pancakesy się nie przypaliły. Mniejsze placki smaży się oczywiście krócej niż większe.
Dodatki do pancakesów
Pancakesy polecam spałaszować na świeżo, gdyż odstawione na potem mogą być suche i twardawe i nie smakować tak bardzo, jak takie ledwo zdjęte z patelni. Dodałam do nich zerwane prosto z krzaczka porzeczki oraz zrobioną z nich domową konfiturę. Idealnie pasują także inne sezonowe owoce – jagody, maliny, jeżyny. Świeże owoce można także zblendować z nasionami chia i polać pancakesy musem. W wersji bardziej kalorycznej świetny będzie masło migdałowe, orzechowe, tahini albo też odrobina syropu daktylowego lub klonowego.
Lubisz takie placki? Nazywasz je racuchamy, pancakesami czy pankejkami? Ja różnie, ale cienkie i większe to raczej pankejki, grubsze i małe to racuchy. Zwał, jak zwał, najważniejsze, że pyszne!
Gosia
Spodobał Ci się ten przepis? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę?
Możesz to zrobić wirtualnie, klikając poniżej na zielony przycisk. Będzie mi bardzo miło!
16 komentarzy
Andrzej
Dobre Zielsko
Martyna
Karolina
Tomasz
Anna
Anna
Magdalena
Ania
Gosia
Anna
Patrycja
Kasia
Honorata
Pingback:
Pingback: