Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, chociaż nie każdy lubi jadać rano. Na śniadanie warto jadać pokarmy zawierające weglowodany złożone, białko oraz dobre tłuszcze roślinne (czyli np. orzechy). Do tego oczywiście warzywa i/lub owoce. Co jest także ważne, to powolne i dokładne gryzienie i przeżuwanie i na to zawsze warto poświęcić czas! Przy rozkładzie 5 posiłków dziennie śniadanie powinno pokrywać nam ok. 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Oczywiście to jest taka ogólna zasada, którą trzeba dopasować do naszego trybu życia, aktywości fizycznej, godzin snu i oczywiście preferencji. Zachęcam jednak do uważnego przyjrzenia się swojemu pierwszemu posiłkowi. Podrzucam Ci ponad 10 pomysłów na wegańskie śniadania oraz przepisy na chwa chleby.
1. Budyń jaglany albo dyniowy
Budynie to dla mnie hity na wegańskie śniadania. Jedne z najszybszych i bardzo adaptowalnych. Bazę można przygotować na kilka posiłków, a do każdego dodawać inny dodatek, np. kakao, owoce jagodowe etc. Można także dowolnie dobierać konsystencję i zrobić sobie koktajl na drugie śniadanie. Kliknij i poznaj przepis na czekoladowy budyń jaglany oraz budyń dyniowy.
2. Owsianka, czyli najprościej jak się da!
Owsianka to najprostszy i najpopularniejszy pomysł na śniadanie! Idealna z mlekiem roślinnym, owocami i masłem orzechowym. Konfiguracji jest całe mnóstwo! Płatki owsiane najlepiej wybierać górskie lub zwykłe i zalać je ciepłą wodą lub mlekiem roślinnym i odstawić na pół godziny. Więcej o tym, jak przygotować zdrową owsiankę przeczytasz tutaj. Bardzo lubię owsiankę z orzechami włoskimi lub masłem orzechowym (np. laskowym) i owocami typu jagody, porzeczki, borówki (w sezonie świeże, poza sezonem mrożone). Do owsianki lubię także dodawać zmiksowane jabłka lub brzoskwinie. Często robię też własną mieszankę musli oraz mleko laskowe, które nadaje idealnego orzechowego smaku (kliknij po przepis na domowe musli oraz na mleko laskowe).
3. Amarantusianka pełna białka
Jednym z moich ulubionych słodkich śniadań jest amarantusianka – świetny posiłek w formie budyniu lub koktajlu. Amarantus to zdrowie ziarenka, zawierają pełnowartościowe białko oraz sporo żelaza, dlatego w diecie roślinnej powinny mieć swoje szczególne miejsce (więcej o amarantusie przeczytasz tutaj). Do amarantusianki lubię dodawać słodzidło oraz mnóstwo owoców, a także trochę granoli. Mój przepis na amarantusiankę znajdziesz pod tym linkiem.
4. Granola – idealny dodatek do jogurtu albo owsianki
Granola, czyli zapiekane płatki owsiane z owocami i orzechami, to świetny dodatek jako dodatek do jogurtu, kremu z tofu, amarantusianki czy owsianki. Dodaje chrupkości i smaku. Pasuje także do musu jabłkowego albo brzoskwiniowego. Domowa granola może zawierać dużo mniej cukru niż nie jedna kupna. Chcesz poznać przepis, to kliknij tutaj!
5. Sticky rice z owocami
Sticky rice najczęściej jadam na deser, ale na śniadanie też się fajnie sprawdzi! Najczęściej jadam je jesienią z malinami i jeżynami. Smakuje wyśmienicie! Można przygotować je nawet z resztki ryżu, który został po innych daniach. Przepis znajdziesz pod tym linkiem.
6. Pankejki, naleśniki, placuszki…
Naleśniki i placuszki to bardzo wdzięczne przepisy. Można przygotować je na słodko oraz na wytrawnie (np. z pieczarkami). Można także kombinować z różnymi składnikami, aby nie były to zawsze pszenne placki. Bardzo lubię mieszać mąkę owsianą z pszenną, a także ciecierzycową. I powiem, że w tworzącym się ebooku będzie przepis na takie ciecierzycowe naleśniki. Zanim jednak ebook powstaie (a praca nad nim wymaga sporo czasu), to zapraszam Cię po przepis na wegańskie pankejki.
7. Naleśniki na słodko i na wytrawnie
Naleśniki to mój przepis zaradczy na wszelkie „nie ma nic do jedzenia” albo „nie wiem, na co mam ochotę”. Naleśniki robię w wersji neutralnej i w trakcie smażenia zastanawiam się, z czym je zjeść. Najczęściej pada na domową konfiturę, ale także na serek z tofu albo na wersję wytrawnie – z pieczarkami, tofu i warzywami. Chcesz przepis na wegańskie naleśniki? Kliknij tutaj.
8. Hummus i dużo dobrego zielska
Dla tych, którzy wolą śniadania wytrawne z większą ilością białka, świetny będzie hummus z warzywami. Do tego możesz być chrupki razowy chleb, świetnie razem pasują! Hummus robię z różnych strączków, nie tylko klasycznie z ciecierzycy. Rotacyjnie gotuję gar strączków – raz jest ciecierzyca, raz fasola, innym razem groch, w sezonie często bób, poza sezonem trochę rzadziej mrożony. Cały gar nie idzie na hummus, chociaż hummusy robię w 2-3 wersjach smakowych (klasyczny, pikantny, z pieczonym burakiem). Z części ugotowanych strączków robię kotlety, część dodaję do surówek, część podsmażam z czosnkiem i grzybami i dodaję do obiadu. Strączki można ugotować raz na kilka dni i mieć do kilku posiłków. Na blogu mam przepis na pastę kanapkową z fasoli – hummus klasyczny oraz hummus z burakiem. Wolisz ciecierzycę albo groch? To zamień je z fasolą!
9. Kanapki z pesto i warzywami
Kolejny pomysł na śniadanie, gdy mam tylko chleb i nic do tego. Zawsze mam przecież jakąś zieleninę – natkę pietruszki, mikrolistki, jarmuż. Z tego można zrobić pyszne wegańskie pesto – dodać orzechy, ząbek czosnku trochę oleju i sok z cytryny. Wychodzi pyszne, zdrowe i pożywne pesto. Można zrobić go więcej od razu na obiad tego samego lub kolejnego dnia. Pesto to także świetny pomysł na wykorzystanie resztek lub zbyt dużej ilości zieleniny. Przepisów na pesto trochę mam, nawet na pesto z pokrzywy. Wybierz, które wolisz – kliknij tutaj.
10. Tofucznica z pieczarkami i zielskiem
Tofucznica – klasyczne śniadanie na wytrawnie. Tofu cenię za uniwersalność, neutralność i szybkość przyrządzenia posiłku zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Na wytrawnie najczęściej robię z niego tofucznicę – rozdrabniam widelcem i wrzucam na patelnię. Dodaję pieczarki, cebulkę, szpinak, co tam mam pod ręką. To też dobry przepis na wykorzystanie resztek. Tofucznicę lubię jadać ze świeżymi warzywami. Proste, pyszne i pożywne śniadanie. Na kolację też może być. Przepis na tofucznicę znajdziesz tutaj.
11. Omlet z mąki z ciecierzycy
Kolejny przepis na wytrawnie dostarczający sporo strączkowego białka to omlet z mąki ciecierzycowej. Bardzo prosty do wykonania, pożywny, szybki i też uniwersalny. Omlety z mąki z ciecierzycy jadam na każdy typ posiłku. Oczywiście z dużą ilością warzyw i pieczarek albo innych grzybów. Świetnie smakuje także ze szpinakiem i również nadaje się na wykorzystanie resztek. Przepis na ciecierzycowy omlet znajdziesz tutaj.
I na koniec domowy chleb – na blogu mam przepis na chleb bakaliowy oraz chleb gryczany. Nic tak nie nastraja na śniadaniowe klimaty jak zapach pieczonego chleba!
Mam nadzieję, że mój wpis Ci się spodobał i znajdziesz w nim inspiracje na swoje wegańskie śniadania.
Jeśli tak się stanie, to może postawisz mi wirtualną kawę?
Dzięki kawom od moich Czytelników mogę utrzymać blog, kupując bardziej wydajny hosting i tworzyć wartościowe przepisy.
Kliknij tutaj lub poniżej w zielony przycisk i postaw mi kawę!
Dziękuję za Twoje wsparcie! ❤️
One Comment
Kasia
Dziękuję! W większości już wypróbowane 🙂 Kawa leci już do Ciebie 🙂