Jednym z moich ulubionych szybkich przepisów zero waste jest wegański omlet z mąki z ciecierzycy. Idealny przepis na wykorzystanie resztek grzybów i warzyw. Pasuje na praktycznie każdy posiłek. Najczęściej ciecierzycowe omlety smażę na śniadanie albo na obiad. To bardzo sycące danie i daje mnóstwo możliwości zmiany dodatków do bazowego przepisu.
Pomysł na bezglutenowe i wegańskie śniadanie
Omletem z mąki z ciecierzycy można się porządnie najeść. Ciecierzyca zawiera bowiem sporo białka, które dosyć długo “trzyma”. Najczęściej więc robię taki omlet na śniadanie przed wyjściem z domu na kilka godzin. To bardzo sycące danie i świetnie się sprawdzi na śniadanie. Może być także pełnoprawnym daniem obiadowym. Ze sporą ilością surówek i sosem bezserowym pasuje na obiad idealnie. Wegański omlet z mąki z ciecierzycy jest naturalnie bezglutenowy i nie potrzebuje dodatku innej mąki. Ja dodaję do ciasta jedynie mąkę ziemniaczaną, gdyż zauważyłam, że dzięki niej omlet ciecierzycowy jest mniej kruchy, łatwiej się ścina i łatwiej go przewrócić bez szkód dla omletu. Mąka ziemniaczana także jest naturalnie bezglutenowa.
A ile jest białka w jednym omlecie?
Takie pytanie zadała mi jedna osoba pod postem na FB i już piszę, ile i jak to obliczyłam! Weźmy podane poniżej proporcje. Liczymy białko zawarte w mące z ciecierzycy (czyli zmielonych ziarnach). Mamy +/- 55 g. Z innych składników zasobnych w białko mamy tutaj płatki drożdżowe. Jedna łyżka to około 5 g, w tym niecała połowa to białko (ok. 2 g z hakiem). U mnie były to dosyć czubate łyżki, więc zaokrąglijmy do 2,5 łyżek. Wyjdzie z tego +/- 6 g białka. Jeszcze mamy trochę mąki ziemniaczanej. Także trzeba przyjąć uśrednioną ilość gramów. 2 płaskie łyżki to na oko 20 g, zaś w 100 g mąki ziemniaczanej jest 7g białka. Dzielone na 5 = 1,4, przyjmijmy 1,5. Reszta składników ma niewiele białka. Razem w całym przepisie wychodzi 62,5 g. Dzielone na ilość omletów. U mnie wyszły 4 sporawe omlety. Czyli w jednym omlecie +/- 15,5 g białka. Oczywiście moje wyliczenia są na oko. Dokładne będą wtedy, gdy będziemy odmierzać po kolei co do grama każdy składnik. Można także wrzucić składniki w program dietetyczny (takiego używam do układania jadłospisów) lub w kalkulator kalorii i wartości odżywczych (najczęściej są amerykańskie). To jest dużo szybsze i nie trzeba się bawić w obliczenia. W zależności od podpiętej bazy danych wartości z różnych kalkulatorów będą się nieznacznie różnić. W wyliczeniach uwzględniłam dane nt. białka zawartego w płatkach drożdżowych podane na opakowaniu. W różnych bazach mogą być zupełnie inne wartości – to zależy od składu danego produktu, a niektóre płatki drożdżowe mają w składzie mąkę albo jakiś słód. Moje płatki mają 100% płatków.
Resztki do omletu z ciecierzycy
Przepis na omlet z mąki z ciecierzycy lubię także za to, że można w nim wykorzystać resztki grzybów i warzyw. Najczęściej są to pieczarki, cebula, szczypiorek, szpinak, rukola, jarmuż czy natka pietruszki. Wegański omlet z mąki z ciecierzycy to niezły patent na przemycenie zjadliwych resztek, jakie zalegają nam w lodówce i nie wiemy, co z nimi zrobić. Prosto, szybko, zdrowo i ekologicznie!
Jak zrobić mąkę z ciecierzycy w blenderze?
Mąkę z ciecierzycy mielę w blenderze wysokoobrotowym. Świeżo zmielone ziarna dają fajną mąkę i dzięki temu omlety są pulchniejsze. Mąkę z suchych ziaren ciecierzycy robi się błyskawicznie. Mielę ją najczęściej na świeżo i to w takiej ilości, w jakiej potrzebuje. Ciasto na omlet można od razu zblendować w tym samym kielichu, dodając pozostałe składniki. Jeśli nie masz takiego blendera, użyj oczywiście gotowej mąki z ciecierzycy.
Przepis na wegański omlet z mąki z ciecierzycy
W przepisie użyłam mąki z ciecierzycy zmielonej +/- z 250 g ziaren (połowa standardowego opakowania). Z podanych proporcji wyszły mi 4 omlety o średnicy ok. 18-20 cm. Na początku proponuję zrobić mniejsze omlety i zobaczyć, jak się przerzucają.
Składniki:
- 250 g mąki z ciecierzycy
- 250 ml wody
- 2 czubate łyżki płatków drożdżowych
- 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia lub sody
- garść szpinaku
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- kapka oleju / oliwy do ciasta
- kapka oleju / oliwy do smażenia
- kilka szczypt soli
Wykonanie:
1. Do kielicha blendera ze świeżo zmieloną mąką z ciecierzycy wsypuję mąkę ziemniaczaną, płatki drożdżowe, proszek do pieczenia, sól, dolewam kapkę oleju (zwykłego rzepakowego lub oliwy) oraz wodę. Jeśli mam gotową mąkę, to po prostu wszystkie składniki umieszczam w misce lub kielichu blendera. Blenduję na gładką masę i odstawiam na ok. 10-15 minut. Płatki drożdżowe wydobywają swój serowy smak w obecności soli, tak więc dodaję jej trochę więcej niż zwykle.
2. Po kilkunastu minutach oceniam, jak ciasto zgęstniało. Powinno być gęste, ale lejące się. Jeśli jest za gęste i powoli się leje, dodaję kilka łyżek wody i blenduję. Przelewam ciasto do miseczki.
3. Na patelni podsmażam przez chwilę cebulę na kapce oliwy lub oleju (zwykły rzepakowy lub kokosowy). Dodaję pokrojony szpinak, rukolę oraz czosnek. Duszę przez 2-3 minuty. Następnie przekładam szpinak z cebulką do miseczki z ciastem i mieszam łyżką.
4. Na rozgrzaną patelnię wlewam trochę ciasta na całą jej powierzchnię. Ma wyjść z tego w miarę cienki placek. Smażę kilka minut na małym ogniu, a następnie za pomocą łopatki przerzucam omlet na drugą stronę. Smażę przez ok. 2 minuty. Przekładam na talerz, jem z warzywami i sosem bezserowym (link do przepisu na sos tutaj). Wegański omlet z mąki z ciecierzycy można także zajadać z lejącą się pastą sezamową tahini albo sosem słonecznikowym.
Inne przepisy zero waste
Wegański omlet z mąki z ciecierzycy to jeden z moich najczęstszych przepisów z użyciem resztek z lodówki. Mam jeszcze kilka patentów, jak je wykorzystać w kuchni. Zobacz moje przepisy i staraj się ograniczać wyrzucanie jedzenia.
Gosia
Spodobał Ci się ten przepis? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę?
Możesz to zrobić wirtualnie, klikając poniżej na zielony przycisk. Będzie mi bardzo miło!
Poznaj moje sposoby na ograniczenie marnowania żywności – kliknij na zdjęcie, by przejść do wpisu!
11 komentarzy
Monika
Aneta
Dobre Zielsko
Barbara
Aleksandra
Dobre Zielsko
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback: