bezglutenowy chleb gryczany drożdżowy bez drożdży
Bezglutenowe,  Kolacja,  Śniadanie

Bezglutenowy chleb gryczany z mąki palonej

Bardzo lubię domowy chleb i zapach wydostający się z piekarnika! Chleb piekę średnio 2 razy w tygodniu i wykorzystuję różne mąki oraz dodatki. Najczęściej piekę chleb orkiszowo-owsiany (glutenowy) oraz chleb gryczany (bezglutenowy). Lubię także dodatki w postaci mąki lnianej, ciecierzycowej lub grochowej, a w wersji na słodko piekę chleb bakaliowy. Poniższy przepis na chleb gryczany dedykuję moim pacjentkom, które pytają właśnie o chleb bezglutenowy, który można upiec na drożdżach albo na sodzie. Oczywiście to nie tylko chleb dla osób na diecie bezglutenowej, ale także propozycja na urozmaicenie pieczywa na co dzień.

Chleb gryczany, czyli chleb bezglutenowy!

Podstawową zaletą chleba gryczanego jest oczywiście jego smak, a także bezglutenowość. Gryka to pseudozboże, które jest naturalnie bezglutenowe, a więc i polecane osobom z celiakią oraz eliminującym gluten z diety z powodu innych chorób dolegliwości. Będzie także świetnym urozmaiceniem diety dla glutenojadów i wszystkich wielbicieli palonej gryki. Osoby, które muszą restrykcyjnie przestrzegać diety bezglutenowej (celiakia), powinny wybierać grykę i produkty z gryki ze specjalnym oznaczeniem przekreślonego kłosa.

Mąka z gryki palonej lub niepalonej

Do wypieku domowego chleba użyłam mąki z gryki palonej, którą zmieliłam na bardzo drobno w blenderze kielichowym. Jest to najprostszy i najtańszy sposób na otrzymanie mąki gryczanej. Można oczywiście kupić gotową mąkę. Domowy chleb gryczany jest według mnie nieco łagodniejszy w smaku niż sama kasza gryczana palona. Jeśli jednak wolisz kaszę niepaloną, która zawiera nieco więcej wartościowych składników, wybierz do zmielenia kaszę niepaloną lub gotową mąkę z kaszy gryczanej niepalonej. Możesz również upiec chleb gryczany pół na pół – z gryki palonej oraz niepalonej. Zmieni się także jego kolor. Chleb z mąki palonej jest ciemniejszy. Chleb gryczany wyrasta nieco mniej niż klasyczny, glutenowy, pszenny chleb. Ale jeśli nie musisz stosować diety bezglutenowej, to zrób…

Chleb mieszany

Chleb gryczany nie musi być od razu pieczony w 100% z mąki gryczanej. Dla osób, które nie muszą i nie chcą robić stricte bezglutenowych przepisów, proponuję upiec chleb mieszany (taki jest też na zdjęciu głównym). Można użyć pół na pół mąkę pszenną / orkiszową (typ chlebowy 650-1200) i mąkę gryczaną. Polecam wtedy dodać mąkę z gryki palonej, która nada chlebowi ciekawy smak. Taki chleb będzie zawierał gluten (bo jest mąka pszenna). Jest natomiast świetnym pomysłem na urozmaicenie pieczywa i “odpszennienie” codziennej diety. Praktycznie większość mącznych czy ogólnie zbożowych produktów bazuje na pszenicy, a warto jadać różnorodnie. Pomysł na dodanie mąki gryczanej do domowego chleba jest świetnym pomysłem, by wprowadzić nieco różnorodności do diety, również smakowej. W przepisie wystarczy po prostu dać pół na pół mąki pszennej lub orkiszowej oraz gryczanej.

bezglutenowy chleb gryczany drożdżowy bez drożdży
Chleb upieczony z mąki gryczanej palonej 100%

Przepis na bezglutenowy chleb gryczany

Proporcje podane na keksówkę o długości 30 cm. Dodatki są opcjonalne – nasiona nie lubią być poddawane obróbce termicznej – tracą swoje cenne właściwości, ale w chlebie gryczanym fajnie smakują. Od czasu do czasu nie zaszkodzi. Możesz je oczywiście pominąć.

Składniki:

  • 0,5 litra wody
  • 400 g mąki gryczanej palonej / niepalonej (może być zmielona kasza gryczana)
  • 30 g świeżych drożdży
  • łyżeczka soli
  • opcjonalnie: łyżeczka brązowego cukru
  • opcjonalnie: 3 łyżki ziaren słonecznika
  • opcjonalnie: 2 łyżki siemienia lnianego

Wykonanie:

1. Jeśli piekę chleb z nasionami, to japierw myję i moczę słonecznik w letniej wodzie przez około godzinę.

2. Z drożdży przygotowuję zaczyn – rozpuszczam je w szklance ciepłej (nie gorącej!) wody, opcjonalnie dodaję łyżeczkę cukru, aby drożdże szybciej pracowały i odstawiam na ok. 15 minut w ciepłe miejsce. Następnie przelewam zaczyn do miski, wsypuję mąkę gryczaną, dodajemę słonecznik, siemię lniane oraz sól. Wlewam powoli wodę, wszystko razem mieszamy i wyrabiam ciasto.

3. Ciasto ma mieć taką konsystencję, aby dało się je uformować rękoma. Możemy jednak zrobić bardziej mokry chleb i wtedy konsystencja powinna być bardzo gęsta, klejąca się do palców i nie dająca się formować rękoma, ale też nie powinna być lejąca się, bo z takiej wyjdzie zakalec. Kwestię konsystencji regulujemy wodą oraz mąką – chleb bardziej mokry będzie wymagał większej ilości wody, zaś chleb bardziej zbity potrzebuje więcej mąki. Tylko uwaga – bardziej mokre ciasto jest podatne na zakalcowatość.

4. Ciasto na chleb przekładam do keksówki i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 30 minut.

5. Następnie wkładam formę do rozgrzanego piekarnika i piekę w trybie góra-dół w temperaturze 190 stopni przez ok. 30 minut, a następnie w temperaturze 180 stopni przez 25 minut. W trybie termoobiegu wystarczy ok. 45 minut w temperaturze 180-185 stopni. Można piec także w trybie ze wzmocnionym pieczeniem od dołu (funkcja pizza). Dopasuj sposób pieczenia do swojego piekarnika, bo naprawdę widzę, że co piekarnik, to nieco inne parametry pieczenia. Ja np. inaczej pieczę w domu, inaczej u mamy. Ty znasz swój piekarnik najlepiej. Testuj, próbuj. Po upieczeniu chleb zostawiam w piekarniku przez ok. 20-30 minut, a następnie go wyjmuję delikatnie z formy studzę na kratce w piekarniku z otwartymi drzwiczkami.

Co pasuje do chleba gryczanego?

Oczywiście warzywa, wegańskie i bezglutenowe paty do chleba, np. hummus z fasoli albo innych strączków, twarożki z pestek i orzechów oraz twarożki z tofu. Bardzo lubię połączenie gryki z buraczkiem, więc często jadam go z buraczanym hummusem.


Spodobał Ci się mój przepis?
Możesz wyrazić swoją opinię, klikając poniżej na zielony przycisk.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Mam dla Ciebie jeszcze inny pyszny przepis idealny na kanapki – PASTĘ PIECZARKOWĄ – kliknij na zdjęcie i przejdź do przepisu!

wegańska pasta pieczarkowa na kanapki do chleba bezglutenowa pasta jaglana z kaszy jaglanej i słonecznika

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
7 lat temu

Wygląda smakowicie! A na pewno jeszcze lepiej smakuje 🙂

Izabela
7 lat temu

Jak najbardziej wykorzystam, takiego chleba jeszcze nie piekłam. 🙂

Magda
6 lat temu

chlebek wyszedł, w domu pięknie fantastycznie! Pani przepisy są super… dziękuję 🙂

Kasia
6 lat temu

Świetny przepis,chleb pyszny i prosty w wykonaniu. Dziękuję! 🙂

[…] Podaję ze świeżym, domowym chlebem (np. gryczanym), posypuję natką pietruszki, pieprzem oraz podprażonymi nasionami […]

[…] I chleb razowy sprawdzi się idealnie na imprezowe kanapki. Ja piekę oczywiście swój chleb razowy orkiszowy (glutenowy), kroję go na kromki. Jedną kromkę smaruję pastą warzywną lub serkiem z tofu, rzodkiewki i natki pietruszki, kładę drugą kromkę i przekrajam kanapkę na ukos, tworząc 2 trójkąty. W wersji bezglutenowej możesz kupić albo nawet upiec chleb gryczany. […]

Agnieszka
3 lat temu

Próbowałam zrobić ten chleb 2 razy, za każdym razem efekt ten sam. Nie jadalna ciemna cegła. Wyglada na to że ciasto nie chce rosnąć. Drożdże ruszyły w obu przypadkach. Po włożeniu do foremki ciasto nie rośnie. Nie wiem co robię źle. ☹️

Bożena
3 lat temu

Córeczka nie może drożdży, czy mogę je czymś zastąpić i w jakiej proporcji?

Monika
3 lat temu

Dzień dobry. Zrobiłam chlebek ale bardzo się kruszy, całkowicie się rozwalił. Zmieniłam kasze gryczną w blenderze. Miałam 500g mąki i dałam mniej wody niż jest tutaj podane w przepisie. Czy to może być przez to że za mało wody? Dlatego się kruszy?

Justyna
3 lat temu

Witam, na ile kromek zazwyczaj dzieli się taki chlebek? 🙂

Vivian
1 rok temu
Reply to  Dobre Zielsko

Czy zamiast świeżych drożdży mogę użyć suszone drożdże?

[…] Bezglutenowy chleb gryczany jest tuż za mlekiem owsianym. Na blogu bardzo klikalny, a ja tak dawno go nie piekłam! Chyba […]

Aleksander
2 lat temu

Chleb wyszedł bardzo dobry za pierwszym razem! Z tym, że z pewnymi modyfikacjami ale i tak jestem zachwycony.

Mój blender nie potrafił zmielić do końca kaszy – było sporo ziarenek. Miałem tylko 300 g kaszy, więc dopełniłem mąka pszenną i pełnoziarnistą. Robiłem z drożdży instant (cała paczka 7,5 g plus łyżeczka cukru plus łyżka otrzymanej mieszanki mąki gryczanej plus 3 łyżki ziaren słonecznika z ciepłą wodą). Po zmieszaniu i wymieszaniu konsystencja była bardzo lejąca się. Dodawałem więcej mąki, aż otrzymałem coś w konsystencji gliny — da się wziąć całe ciasto w rękę i formować kulkę. Wyrastało w letnim piekarniku – nie bardzo mocno, ale pojawiły się pęcherzyki. Piekłem w 185°C z termoobiegiem przez 45 min.
Chleb wyszedł pyszny (dosyć zbity) i bardzo aromatyczny.

Pozdrawiam serdecznie!

Mika
2 lat temu

Chciałabym sprecyzować ile dokładnie tej wody ma być? 0,5 l plus szklanka do zaczynu czy te 0,5l mieści w sobie już tę szklankę?

[…] I na koniec domowy chleb – na blogu mam przepis na chleb bakaliowy oraz chleb gryczany. […]

[…] Bezglutenowy chleb gryczany jest tuż za mlekiem owsianym i pizzą. Na blogu bardzo klikalny, a ja piekłam go już dawno temu! […]

Vivian
1 rok temu

Czy można zamienić świeże drożdże na suche (instant)??

Klara
1 rok temu

Nie jadłam wcześniej chleba z mąki gryczanej. Wrzuciłaś link na facebooku i pomyślałam, dlaczego nie spróbować. Chleb piekę w domu, ale zawsze zwykły. Gryczany to sztos! Całej rodzinie posmakował. Jest interesujący w smaku. Będę teraz na zmianę piekła chleb zwykły i z dodatkiem mąki gryczanej. Dzięki za pomysł!