Obkupiłam się pomarańczami i mam dosłownie pomarańczowe dni. 🍊🍊🍊 A to oznacza, że będzie pomarańczowe trio: korzenna konfitura z pomarańczy, świeży sok i tarta pomarańczowa z migdałami. Mam jeszcze pomysł na ciasto czekoladowe z pomarańczami, ale większe eksperymenty kulinarne muszę odłożyć na później, bo jak zwykle mam dużo pracy… A teraz trochę o pomarańczach i dlaczego warto pić świeży sok z pomarańczy.
Dlaczego warto pić świeży sok z pomarańczy i jadać pomarańcze?
Warto jadać warzywa i owoce jak najczęściej (z naciskiem na warzywa)! Najlepiej w różnej postaci z naciskiem na surowiznę (oprócz np. pyrów, rzecz oczywista). Z owoców najlepiej wybierać te bardziej kwaśne, czyli np. truskawki, porzeczki, aronię (mega bomba witaminowa!) i maliny. I właśnie cytrusy – najlepiej wtedy, kiedy nie mamy dostępnych naszych sezonowych owoców. Ja wybieram pomarańcze ekologiczne i te rosnące w Europie – to lepsze i dla nas i dla środowiska. Świeży sok jest również łatwą do przyswojenia przez organizm formą, a więc i łatwiej wykorzysta zawarte w nim dobroczynne składniki. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż wolimy soki i dzięki sokom właśnie przyswajamy więcej witamin i składników mineralnych, to w tej białej skórce siedzi dobry błonnik! W białej skórce pomarańczy (albedo) znajdziemy również bogactwo dobroczynnych składników (w tym witaminę P, czyli związek flawonoidów, m.in. rutynę) oraz pektyn, czyli rodzaj błonnika pokarmowego, który wiąże toksyny i metale ciężkie. Warto spożywać więc pomarańcze w różnych postaciach – jedna szklanka soku i jeden owoc to optymalna ilość w codziennej (różnorodnej) diecie.
Co dobrego siedzi w pomarańczach?
W 100 g niecałe 50 kcal. Pomarańcze to przede wszystkim bogactwo naturalnej witaminy C. Oprócz tego mamy w pomarańczach (zwłaszcza czerwonych) całe bogactwo przeciwutleniaczy, w tym polifenoli i antocyjanów (w pomarańczach czerwonych – stąd ich ciemniejszy kolor). Przeciwutleniacze wymiatają wolne rodniki, łagodzą stres oksydacyjny i działają antynowotworowo. Bardzo ważne jest dostarczanie naturalnej witaminy C wraz z całym tym dobrym towarzystwem polifenoli, wszak w kupie siła! Razem mają mega antynowotworową moc! W pomarańczach znajdziemy także beta-karoten, witaminy z grupy B, w tym foliany, czyli naturalny kwas foliowy, a ze składników mineralnych najwięcej w nich potasu oraz wapnia. Dwie pomarańcze dostarczają ok. 120 mg wapnia, którego potrzebujemy dziennie plus minus 800-1000 mg.
Witamina C, żelazo niehemowe i infekcje
Kwas askorbinowy (czyli witamina C) to niezbędna do zachowania zdrowia substancja, której nie jesteśmy w stanie syntetyzować i musimy ją dostarczyć w diecie. Witamina C jest antyoksydantem, neutralizuje wolne rodniki, uczestniczy w biosyntezie kolagenu, wpływa na wchłanianie wapnia oraz żelaza. W diecie roślinnej bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w żelazo z dodatkiem pożywienia bogatego w witaminę C, dzięki czemu zwiększa się wchłanialność żelaza pochodzącego z roślin, które jest żelazem niehemowym, gorzej przyswajalnym (piszę o tym właśnie w swojej pracy dyplomowej). Witamina C, jak pewnie każdy zauważył na sobie, skraca czas trwania przeziębień, a jej niedobór w organizmie sprzyja właśnie podatności na infekcje i zmęczenie.
Ile witaminy C potrzebujemy dziennie?
Najnowsze normy opracowane dla populacji Polski wskazują zalecane dzienne spożycie (RDA) witaminy C na 75 mg dla kobiet oraz 90 mg dla mężczyzn, przy czym należy uwzględnić wzrost zapotrzebowania u kobiet w ciąży i karmiących, przy infekcjach, nadciśnieniu, w okresie zwiększonego stresu, a także u osób palących. Witamina C nie jest toksyczna, a więc organizm bez problemu radzi sobie z jej nadmiarem, ale nie należy przesadzać z dużymi ilościami witaminy C, gdyż w wysokich dawkach może powodować kamienie nerkowe. I, co ważne, nie należy przyjmować dużych dawek syntetycznej witaminy C. Szukaj jej w naturalnych produktach, czyli w warzywach i owocach, sezonowo w naturalnych suplementach. A i jeszcze jedno – nie ma czegoś takiego jak lewoskrętna witamina C… To tylko chwyt marketingowy.
Dlaczego warto pić świeży sok z pomarańczy?
Dużo naturalnej witaminy C!
Gosia
Spodobał Ci się ten wpis? Chciał(a)byś więcej takich informacji dietetycznych? Pomóż mi tworzyć ten blog i postaw mi kawę! Możesz to zrobić wirtualnie, klikając poniżej na zielony przycisk. Doda mi to motywacji do kolejnych publikacji!
4 komentarze
Ania
U nas ostatnio szukamy witaminy C i ta pod postacią soków sprawdza się najlepiej!
Ania
Musiałam przeczytać co mnie omija, bo niestety jestem uczulona na cytrusy 🙁
pat
Cytrusy wyciskam razem z innymi warzywami. Wtedy soki mają fajny smak, bo sok z buraka czy jarmużu jest mdły. Taka cytrynka plus kawałek imbiru i jabłko nadaję sokom warzywnym świetny smak.
Marta
Pomarańcze wyciskam rano do śniadania. Przeważnie jednak wolę soki warzywne z dodatkiem owoców.