Placki z mąki z ciecierzycy, tudzież wegańskie omlety, takie podobne do ziemniaczanych. to obiad, którym ostatnio namiętnie się zajadam. Poprzednio było u mnie słodko, orzechowo i korzennie… Czyli typowo jesiennie. A teraz pożywna ciecierzyca i dużo dobrego zielska. Placki z mąki z cieciorki robi się błyskawicznie, można wrzucać do nich różne kawałki warzyw, czy grzybów i wszelkimi zjadliwymi resztkami, które zalegają w lodówce i nie wiadomo, co z nimi począć. Placki ciecierzycowe można zrobić także w formie wegańskiego omletu.
Wegańskie bezglutenowe placki z mąki z ciecierzycy
Placki z cieciorki mają w składzie płatki owsiane, które w wersji bezglutenowej przepisu powinny być bezglutenowe ze specjalnym oznaczeniem na opakowaniu. Ja do ciasta na placki dodałam także trochę zielska – jarmuż oraz pieczarki, bo akurat w lodówce walały się jakieś pojedyncze sztuki. Przepis jest szybki i prosty, a placki cieciorkowe są naprawdę pożywne, idealnie pasują na obiad dla zabieganych i świetne komponują się z surówkami. Jadam je także na śniadanie, jeśli wiem, że potem mam dłuższą przerwę do kolejnego posiłku. I o ile rzadko smażę, to jak zacznę jednego dnia z takimi plackami, to mogę smażyć je przez trzy dni z rzędu. Tak to już u mnie bywa, że miewam kulinarne fazy.
Przepis na wegańskie bezglutenowe placki z mąki z ciecierzycy
Z podanych proporcji wychodzą 3 średnie omlety lub 6 mniejszych placków.
Składniki:
- 200 g mąki z ciecierzycy (u mnie świeżo zmielona w blenderze)
- 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego
- 2 łyżki płatków owsianych
- 2 łyżki oliwy lub zwykłego rafinowanego oleju rzepakowego
- 5 pieczarek
- 2 liście jarmużu lub innego zielska (np. kapusty)
- ząbek czosnku lub cebulka
- kilka listków bazylii
- sól, pieprz
- zioła prowansalskie
- szklanka wody (przygotuj trochę więcej)
Wykonanie:
Do miski wsypuję płatki owsiane i zalewam je małą ilością wody, po paru minutach wsypuję mąkę z ciecierzycy. Siemię lniane mielę w młynku, a następnie mieszam z odrobiną wody. Olej roztapiam i lekko ostygnięty wlewam do mąki i płatków. Dodaję siemię. Jarmuż, bazylię i pieczarki myję, kroję na małe kawałeczki i wrzucam do ciasta. Czosnek wyciskam przez praskę i wrzucam do ciasta. Dodaje przyprawy, zalewam wodą i wszystko razem mieszam. Jeśli ciasto jest zbyt suche, dodaję trochę wody, jeśli zaś zbyt rzadkie (mało prawdopodobne), to dodaję więcej mąki. Odstawiam na chwilę, a następnie rozgrzewam olej na patelni i leję trochę ciasta. Można je rozlać na całej patelni i wyjdzie wtedy coś à la omlet. Jeśli zaś mają wyjść małe placki, to leję mniejszą ilość ciasta. Placki smażę kilka minut z obydwu stron. Im większe placki, tym dłużej trzeba je smażyć. Jeśli jesteś głodna (głodny), zrób mniejsze, będzie szybciej.
Z czym podać placki z mąki z ciecierzycy?
Placki cieciorkowe zajadam oczywiście z dużą ilością zielska. Ostatnio była to surówka z czerwonej kapusty, a do tego rukola, zioła i sporo oleju z pierwszego tłoczenia, tym razem z czarnuszki. To bardzo pożywna propozycja na szybki posiłek po całym dniu pracy. Jeśli chcesz zrobić coś jeszcze z ciecierzycy, wypróbuj przepis na wegański omlet z mąki z ciecierzycy oraz falafele.
Udanych szybkich obiadów,
Małgosia
40 komentarzy
iwona
Jak zwykle cudne zdjęcia. Małgosiu, czy mąka musi być z cieciorki? Czy łatwo taką kupić? A jeśli zamienić to na jaką? Bardzo lubię placki ziemniaczane, z cukinii, z jabłkami, śliwkami. Ale takich nie znałam. Zamierzam spróbować. Pozdrawiam ciepło
Dobre Zielsko
Dziękuję. 🙂 Tak, musi być, dzięki temu placki się „kleją”, cieciorka zawiera sporo białka. Lepiszczem jest tutaj również siemię lniane. Próbowałam je robić w kilku wariantach z mąką zbożową i im więcej cieciorkowej, tym lepiej się trzymają, minimalna proporcja dla mąki cieciorkowej to 3:1. Mąkę kupisz w sklepach z żywnością ekologiczną i bardziej naturalną, ale także w marketach. Polecam wypróbować, naprawdę warto. 🙂
Denny
Facet się tym naje?
Dobre Zielsko
Jasne! Mi na przykład wystarczy jeden taki duży placek, a facetowi dwa i pół. 😉 Cieciorka ma sporo białka, a to syci. 🙂
Ola
Wyglądają pysznie!!!
Patrycja
Może tak uda mi się polubić cieciorkę 🙂
Dobre Zielsko
Dodaj ulubione przyprawy i spróbuj zrobić takie placki. Warto się przekonać. 🙂
Andrzej
Mąkę z cieciorki można przygotować samodzielnie. Wystarczą ziarna ciecierzycy, które należy nieco przyrumienić na suchej patelni a następnie zemleć. Ja do tego celu korzystam z młynka żarnowego jako wymiennej przystawki do maszynki do mielenia. Opis szczegółowy bez trudu można znaleźć poszukując przepisu na mąkę z ciecierzycy.
Dobre Zielsko
Ja robię mąkę w blenderze szybkoobrotowym: https://dobrezielsko.pl/jak-zrobic-make-z-ciecierzycy-w-blenderze/. 🙂
Zuzanna
ale fajne, bardzo mi się podobają! wypróbuję na pewno!
Ania
Brzmi ciekawie! Nigdy nie jadłam nic z mąki z ciecierzycy. Czy wykorzystujesz tę mąkę także do innych dań? Wypieków?
Dobre Zielsko
Tak, np. dodaję ją do ciasta na pizzę, bułeczki oraz chleba – podnoszę dzięki temu ilość białka i troszkę lepiej ciasto się klei.
Aleksandra
Bardzo lubię cieciorkę, ale mąki z niej nigdy nie używałam. Wypróbuję 🙂 Pyszne fotografie, jak zawsze, gratuluję 🙂
Dobre Zielsko
Dziękuję. 🙂 Spróbuj użyć mąki do tego typu placków. Na pewno wyjdą super! 🙂
Magdalena
Różnych wariacji na temat cieciorki próbowałam ale jeszcze nie w takiej odsłonie. Nie omieszkam wypróbować! Dzięki za inspirację!
jaglusia
Pięknie się prezentują, a przepis wydaje się być naprawdę świetny! 🙂
Dobre Zielsko
Przepis prosty i szybki, a placki pyszne i pożywne. 🙂
Martoszka
Z chęcią spróbuje!
Dobre Zielsko
Smacznego! 🙂
Aneta
Brzmi świetnie! Muszę wypróbować 🙂 W ogóle pięknie się placuszki prezentują na kapuście i zieleninie 😀
Dobre Zielsko
Dziękuję. 🙂 To bardzo dobre połączenie. 🙂
Iza
Nie widziałam jeszcze mąki z cieciorki, ale może dlatego, że nigdy jej nie szukałam;) Rozejrzę się, bo takie placuszki to świetna alternatywa dla zwykłych placków ziemniaczanych, które często goszczą u nas na piątkowym obiedzie.
Dobre Zielsko
Poszukaj, mąka z cieciorki pojawia się coraz częściej nawet w hipermarketach, można ją również zrobić w domu, w blenderze szybkoobrotowym – tutaj przepis: https://dobrezielsko.pl/jak-zrobic-make-z-ciecierzycy-w-blenderze/. Placki z mąki z ciecierzycy są bardzo pożywne, więc jak najbardziej sprawdzą się jako alternatywa dań obiadowych.
Lukas
Jestem mięsożercą, ale to wygląda świetnie i bardzo smakowicie. Może zrobię narzeczonej wegetariance niespodziankę na urodziny w postaci w takich placków :))
Dobre Zielsko
Wegedanie na urodziny i inne okazje to zawsze dobry pomysł!
Natalia
Omlety to dla mnie doskonałe rozwiązanie na śniadanie 🙂 Dzięki Twojemu przepisowy mam kolejny nowy! Zabieram go ze sobą, tym bardziej, że uwielbiam jarmuż <3
Ula
Bardzo lubię tego typu placki, na szczęście mąkę z ciecierzycy dość łatwo jest teraz dostać. Zapisuję!
Edyta
Placki z ciecierzycy? Nigdy nie próbowałam, ale z pewnością są genialne! 🙂
Dobre Zielsko
Nieskromnie powiem, że tak… Jak się do nich dorwaliśmy, to były trzy dni z rzędu, aż się mąką skończyła. 😉
Iwona
O mące z cieciorki przeczytałam w ostatnim „Moim gotowaniu”, ponieważ już ją zrobiłam, jutro robię Twoje placki:)
Dobre Zielsko
Bardzo się cieszę, że Dobre Zielsko Cię zainspirowało. 🙂
aga
wyglada przepieknie, ciekawa jestem jak mnie bedzie smakować.
Dobre Zielsko
Placki są lekkie i pyszne z surówkami. Bardzo dobre połączenie. 🙂
Katarzyna
A ja się martwiłam na co wykorzystać mój zapas cieciorki. A teraz już wiem, że część zmielę na mąkę na Twoje placuszki. Wyglądają mega apetycznie 🙂
Dobre Zielsko
Dziękuję! Lubię przepisy, gdzie można wykorzystać resztki lub nadmiar jakiegoś produktu. 🙂
Sylwia
UWIELBIAM :* – Dziękuję Ci <3
Marcin
Świetne! Przetestuję, ale już czuję, że wskoczy do stałego menu 😉
Ewa
Uwielbiam wszelkie placki wegańskie, chyba wypróbuję 🙂 Ostatnio jednak po ciecierzycy bolał mnie brzuch (była moczona przez około 10 godzin i gotowana potem przez godzinę). Zastanawiam się, co mogło być nie tak? Moje jelita są trochę przewrażliwione 🙂 Pozdrawiam 😉
Pingback:
Pingback: