Klasyka wśród wegan i wegetarian to niewątpliwie falafele. Robię je dosyć często, gdy nachodzi mnie faza kulinarna na ciecierzycę. Wtedy robię nałogowo falafele, hummus (do tego oczywiście dobre zielsko w obfitości) oraz jakieś ciasta z ciecierzycą (ostatnio zrobiłam pyszne bananowo-ciecieciorkowe ciasto z żurawiną i migdałami). Ale pierwsze, co kojarzy mi się z ciecierzycą, to właśnie falafele. Zobaczcie mój przepis.
Co to są falafele?
Falafele to jedno z najpopularniejszych dań kuchni arabskiej. W liczbie pojedynczej możemy zjeść falafela lub falafel, a w mnogiej – falafele, jak podają słowniki. W wersji klasycznej robi się je z ciecierzycy, a niezbędnym do nich dodatkiem jest sos z tahiny, czyli pasty sezamowej. Połączenie idealne, podobnie jak w hummusie. Otrzymujemy pyszne, sycące i bogate w białko danie, połączone z solidną porcją zielska. Pikantne i bardzo aromatyczne.
Przepis na wegańskie falafele
Z poniższych proporcji wychodzi sporo falafeli, oczywiście w zależności od rozmiaru, mogą być większe lub mniejsze. Z reguły jest ich między 35 a 40 sztuk.
Składniki:
- 400 g ciecierzycy
- 4 łyżki zmielonego siemienia lnianego
- 3 łyżki oleju sezamowego
- pół szklanki gorącej wody
- 4 ząbki czosnku (opcjonalnie)
- łyżka świeżej lub suszonej natki pietruszki
- łyżeczka kurkumy
- łyżeczka kardamonu
- łyżeczka gałki muszkatołowej
- łyżeczka imbiru
- łyżeczka nasion kminu rzymskiego
- łyżeczka sody oczyszczonej
- pół łyżeczki chili
- pół łyżeczki mielonego kminku
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki pieprzu
- oliwa lub zwykły olej rzepakowy do smażenia
Wykonanie:
1. Przygotowanie falafeli rozpoczynam 12 godzin wcześniej od wypłukania i namoczenia ciecierzycy w chłodnej, najlepiej przegotowanej wodzie, w proporcji mniej więcej 3:1.
2. Po namoczeniu (surową) ciecierzycę mielę dosyć grubo w klasycznej maszynce – nie może być zmielona na papkę w blenderze. Trochę siły na to potrzeba, ale warto. Jeśli nie masz maszynki, spróbuj blenderem ręcznym, ale krótko i niedokładnie. Konsystencja ma być taka, jak poniżej na zdjęciu. To bardzo ważne, bo inaczej falafele mogą się rozlecieć i trzeba będzie dać do nich więcej gluta lnianego albo np. płatków owsianych.
3. Przygotowuję gluta lnianego, czyli wegańskie jajko – 4 łyżki zmielonego siemienia zalewam gorącą wodą, mieszam i odstawiam, aż zrobi się glut. Opcjonalnie można jeszcze gluta podgrzać. Tak przygotowanego gluta dorzucam do zmielonej ciecierzycy.
4. Następnie dodaję olej sezamowy, przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawy oraz sodę. Wszystko razem mieszam i odstawiam na parę minut.
5. Kolejno z przygotowanej masy formuję kuleczki, kładę na rozgrzany na patelni olej i rozpłaszczam falafele widelcem. Falafele smażę dosyć długo, dobrych parę minut, widać po kolorze, kiedy są gotowe, muszą być ciemne i chrupiące.
Z czym podać falafele?
Falafele podaję z sosem z pasty sezamowej tahini, czy nawet z samą tahini (bez dodatków, 100% sezamu), tym bardzie jeśli są dla nas zbyt suche. Suchość można “regulować” ilością gluta lnianego albo właśnie tahini. Do falafeli pasuje także hummus albo dobre zielsko w postaci różyczek brokuła, surówki z kapusty czerwonej, czarnej rzodkwi (rzepy) oraz suszone pomidory (najlepiej wymoczone w oliwie z bazylią…). Zobacz więcej zdjęć i inspiracji w tym wpisie. I tak oto mamy pyszny, wegański, bezglutenowy obiad. Tudzież kolację. A w ramach ciecierzycowej fazy polecam Ci także placki z mąki z cieciorki.
Spodobał Ci się mój przepis? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę?
Możesz to zrobić wirtualnie, klikając poniżej na zielony przycisk.
Z jakimi dodatkami warzywnymi jeść FALAFE – kliknij na zdjęcie, by przejść do pomysłów!
72 komentarze
0jla
Ada
Sonia
raq84
Mmalena
Magdalena
Agnieszka
Monika
Karolina
Aneta
Marta
Klaudia
Kasia
Aneta
Basia
Goga91
Ania
Iwona
Kamila
Joanna
Marta
Agata
Kamila
Adriana
Patryk
Barbara Jadwiga
Margaret
Jud
Martyna
Joanna
Marta
Karolina
Anna
Sabina
Asia
Kasia Dż.
Izabela
Basia
Ewa
Ola
zuzanna
Kasia
zuzanna
Asia
Joanna
Ewa
Artur
Sylwia
Katarzyna
Anna
Ania
Kamila
Katek
Aleksandra
Dominika
Iwona
Paulina
Sylwia
Karolina
Ewa
Sylwia
Joanna
Daria
Monika
Bea
Dobre Zielsko
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback: