Wiosna kojarzy mi się z lekkością na talerzu, ze szczypiorkiem i rzodkiewką prosto z balkonowego ogródka. Z twarożkami i kolorowymi kanapkami. I takim bardzo wiosennym jest właśnie twarożek z tofu z wiosennymi warzywami. To prosty wegański przepis na kolorową wiosenną kanapkę. Pełen białka i witaminy C.
Twarożek z tofu z warzywami
Twarożek z tofu, który nazywam tofurożkiem, to bardzo prosty i szybki przepis. Można go oczywiście zmodyfikować. Oprócz lub zamiast rzodkiewki i szczypiorku można dodać trochę ogórka (świeżego lub kiszonego), mikrolistki, natkę pietruszki, cebulę, czosnek, chrzan, koperek, bazylię, tymianek i inne zioła. Wszystko, co lubisz i co masz pod ręką. Twarożek z tofu to prosty przepis, a daje tyle możliwości i kombinacji. Twarożku nie blenduję i jest to celowe. W formie zblendowanej wyszłoby co innego. W tym przepisie tofu rozdrabniam widelcem. Gdybym robiła większą ilość twarożku, tofu rozdrobniłabym tłuczkiem do ziemniaków.
Pyszna i zdrowa pasta kanapkowa
W diecie wegańskiej ważne jest dostarczanie białka z różnych źródeł, w tym przede wszystkim ze strączków oraz produktów zbożowych. Kanapki z twarożkiem z tofu będą więc świetnym i sycącym posiłkiem. Do tego warzywa i zioła, trochę soku z cytryny lub ogórków kiszonych i mamy też źródło witaminy C, która istotnie wspomaga wchłanianie żelaza z źródeł roślinnych (żelazo niehemowe), a to również jest ważne w diecie roślinnej. Dlatego też przepis na tofurożek, czyli wegański twarożek z tofu jest świetnym pomysłem na posiłek. A do tego ta szybkość przygotowania!
Przepis na twarożek z tofu
Proporcje podane na śniadanie dla dwóch osób. Twarożek z tofu można przechowywać w lodówce do 3 dni, maksymalnie 4 dni.
Składniki:
- kostka naturalnego tofu
- 2-3 łyżki oleju mleka roślinnego niesłodzonego lub wegańskiego jogurtu naturalnego
- 2 łyżki soku z cytryny lub z kiszonych ogórków
- kilka rzodkiewek
- trochę szczypiorku
- szczypta soli
Wykonanie:
1. Tofu rozgniatam dokładnie widelcem w mieseczce, dodaję sok z cytryny i zostawiam na co najmniej pół godziny, żeby się „przegryzło”. Można zrobić to na noc i odstawić do lodówki.
2. Rzodkiewki i szczypiorek myję i odsączam, a następnie drobno kroję.
3. Do twarożku z tofu dodaję sól i mleko roślinne (u mnie sojowe – koniecznie niesłodzone).
4. Pokrojony szczypiorek i rzodkiewki dodaję do tofurożku i gotowe!
Twarożek z tofu nie tylko na kanapki
Twarożek z tofu idealnie nadaje się do kanapek, ale także jako farsz do wytrawnych naleśników. Można też podawać go z warzywami w formie warzywnych kanapeczek, np. na liściach sałaty, cykorii, plastrach kalarepy czy ogórka.
Lubisz roślinne twarożki?
Gosia
Korzystasz z moich przepisów? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę? A może chcesz wspomóc mnie w redakcji ebooka?
Możesz to zrobić wirtualnie. Wystarczy, że klikniesz na zielony przycisk. Dzięki!
2 komentarze
Pingback:
Pingback: