Rzadko lepię pierogi, ale jak zacznę, to mogę tak cały dzień. Przyklejam się do nich jak gluten! Pierogi najczęściej robię z mąki orkiszowej (glutenowej) i kombinuję z różnymi farszami. Często są to tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami, ale też i wegańskie pierogi à la ruskie – z ziemniakami, cebulką oraz tofu. Zdarza się również, że zamieniam ziemniaki na topinambur, aby było więcej urozmaicenia jeszcze smaczniej. Za tydzień zaczynamy remont i postanowiłam zrobić kilkaset pierogów w ramach diety przeprowadzkowej. Nalepię ich kilkaset, a potem będę tylko gotować na szybko! Myślę o kilku różnych farszach. Podziel się ze mną w komentarzu swoimi pomysłami, jak ja dzielę się z tobą przepisem na wegańskie pierogi z topinamburem i tofu.
Wegańskie pierogi, czyli gluten pełną gębą!
Wiesz, co mi się śni najczęściej? Gluten. Na zmianę z cholesterolem. Skąd się to bierze, to ja nie wiem. Chyba się boję glutenu i cholesterolu. Co prawda moje podejście do glutenu jest naukowe, rozsądne i zrównoważone i uważam, że nie powinien być podstawą naszej diety, ale nie taki diabeł straszny, jeśli tylko nie masz alergii czy nietolerancji. Ja najczęściej ze zbóż glutenowych wybieram stare ich odmiany, jak np. orkisz. I z takich mąk robię naleśniki, pizzę marinarę, chleb i oczywiście pierogi! Ciasto pierogowe z niczym się tak pięknie nie lepi, jak ze zwykłą mąką pszenną typ 500. Ale orkiszowa mąka pełnoziarnista (czyli razowa, typ 2000) również świetnie daje radę i z taką najczęściej lepię pierogi. Tak jak tutaj, w przepisie na wegańskie pierogi z topinamburem i tofu.
Wegańskie pierogi z topinamburem i tofu, czyli pierogi à la ruskie
W kuchni uwielbiam kombinować, więc i farsze na wegańskie pierogi są najczęściej kombinowane, zależy co jest w lodówce. Jako bazę do (pseudo)ruskich wybieram tofu, a do niego zeszkloną cebulkę i pyry. Albo topinambur. Topinambur daje nieco bardziej charakterystyczny smak, jest nieco słonecznikowy i bardziej wyrazisty niż ziemniaki. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością na raz (dlaczego, przeczytasz tutaj). Tradycyjny twaróg zamieniam na tofu, ale równie dobrze można użyć gotowych kremowych serów wegańskich. Po prostu bierz, co masz, przyprawiaj i kombinuj!
Przepis na wegańskie pierogi z topinamburem i tofu
Z podanych proporcji wychodzi ok. 25 pierogów, chyba że się podjada farsz w tzw. międzyczasie…
Składniki:
Ciasto:
- 300 g mąki orkiszowej razowej
- 1 szklanka ciepłej wody
- łyżka oleju nierafinowanego rzepakowego
- szczypta soli
Farsz:
- 200 g tofu
- 3 małe topinambury
- 3 łyżki oleju nierafinowanego rzepakowego
- 3 średnie białe cebule
- 3 łyżki soku z cytryny
- 2 ząbki czosnku
- pół łyżeczki pieprzu
- szczypta soli
Jak ja to robię?
1. Ciasto na pierogi robię w następujący sposób: wsypuję mąkę do miski, dodaję łyżkę oleju, dolewam bardzo ciepłą wodę (ale nie wrzątek) i zagniatam, aż ulepię takie plastyczne ciasto – miłe w dotyku, jak piłeczka antystresowa. 😉 Ciasto odstawiam i zabieram się za farsz.
2. Tofu przekładam do miski, dodaję sok z cytryny i ugniatam je widelcem. Odstawiam na pół godziny.
3. Topinambur myję, obieram i gotuję ok. 10 minut w małej ilości osolonej wody lub na parze. Po tym czasie odcedzam, ale wody nie wylewam – może się jeszcze przyda do farszu.
4. Następnie topinambur ścieram na tarce.
5. Cebulę kroję w kosteczkę i wrzucam na patelnię, żeby się zeszkliła.
6. Do tofu wrzucam starty topinambur oraz zeszkloną cebulkę. Dodaję wyciśnięty przez praskę czosnek, pieprz oraz sól, mieszam i zagniatam widelcem lub ręką. Można opcjonalnie zrobić to przez dosłownie kilka sekund blenderem.
7. Przechodzę do lepienia pierogów. Ciasto dzielę na małe porcje, biorę jedną i wałkuję na stolnicy, na stole lub dużej desce kuchennej. Pod ciasto sypię mąkę, aby się nie przykleiło do podłoża. I wałkuję aż będzie cienkie, ale nie aż tak, żeby się dziurawiło.
8. Kubkiem wykrawam kółka. Po przygotowaniu kółek z ciasta na środek nakładam farsz i lepię pieroga. I tak aż do końca, do ostatniego skrawka ciasta. 😉 Nie ukrywam, że cierpliwość jest wskazana, ale mnie ta czynność świetnie uspokaja i wycisza.
9. Ulepione pierogi wrzucam do osolonego wrzątku i gotuję ok. 3 minut od momentu, kiedy wypłyną na powierzchnię. Podaję ze smażoną cebulką, sosem bazyliowym na bazie śmietanki roślinnej lub z ulubionym dobrym zielskiem, np. mikrolistkami z parapetu.
A jak Ty robisz wegańskie pierogi?
Małgosia
55 komentarzy
Ania
Dobre Zielsko
Aneta
Dobre Zielsko
Anna
Dobre Zielsko
Iwona
Dobre Zielsko
Asia
Dobre Zielsko
Dobre Zielsko
Justyna
Dobre Zielsko
Agnieszka S.
Dobre Zielsko
Asia
Dobre Zielsko
Marysia
Dobre Zielsko
Bernardeta
Dobre Zielsko
Dominika
Dobre Zielsko
Martyna
Dobre Zielsko
Agnieszka
Dobre Zielsko
Ola
Dobre Zielsko
Anka
Dobre Zielsko
Sara
Dobre Zielsko
Anna
Dobre Zielsko
Marta
Dobre Zielsko
Katarzyna
Dobre Zielsko
Aneta
Dobre Zielsko
Dominika
Dobre Zielsko
Marta
Dobre Zielsko
Kasia
Dobre Zielsko
Martyna
Dobre Zielsko
Paulina
Dobre Zielsko
Olga
Dobre Zielsko
Ela
Iwona