Kolacja,  Obiad,  Przepisy wegańskie

Wegańska pizza na razowym spodzie z wegańskim serem

Na parapecie wyrosło mi zielsko. Piękna rzeżucha. Stwierdziłam, że wykorzystam ją do jakiejś zielonej pasty na kanapki. Poszłam do warzywniaka, nakupiłam brokułów, zrobiłam z nich pastę i trochę mi tego brokuła zostało. No dobra promocja była. Trochę schrupaliśmy, ale jeszcze nie chciał zniknąć z lodówki. A ja lubię brokuł tylko zielony, jak już jest przywiędnięty, to jakoś przechodzi mi na niego ochota, więc jest to dobre zielsko, ale tylko świeże. Zrobiłam zupę krem z soczewicy i brokuła i jeszcze miałam wrażenie, że ten brokuł się panoszy po lodówce. A potem naszła mnie ochota na paprykę. I w weekend, tak siedząc na wykładach z gastroenterologii, a ściślej słuchając usypiającego głosu pewnego pana profesora, który skądinąd opowiadał ciekawie o celiakii i diecie bezglutenowej, zamarzył mi się znów gluten. Ale ten lepszy, bo z orkiszu. Nie wiem, im więcej słyszę o diecie bezglutenowej, tym bardziej mam ochotę na gluten. No ale dobra, glutenu za dużo nie jadam, a jak jadam to najczęściej razowy chleb orkiszowy i pizzę! Tak, taka domowa wegańska pizza na razowym spodzie, z podpieczoną papryką i brokułkami to było to, co zrobiłam zaraz po wykładach. Taki mały wegański fast-food. 

Wegańska pizza na razowym spodzie czy sałatka?

Domową wegańską pizzę robię na wiele sposobów. Cuduję i kombinuję. Raz jest bez drożdży, na cienkim cieście, raz na grubym (nadmierna potrzeba glutenu), raz bardziej kolorowa, a raz zupełnie zielona, czy czerwona. Ale zawsze pyszna. Pizzę robię najczęściej wtedy, kiedy na drugi dzień nie wychodzę z domu, gdyż uwielbiam sos czosnkowy. Pizza z reguły jest u mnie z jednym z dwóch sosów: czosnkowym oraz pomidorowym. Tym razem nie było mowy o home office kolejnego dnia i sosem była passata pomidorowa, a kilka ząbków czosnku tylko w wersji pieczonej. Moja pizza charakteryzuje się zazwyczaj bogatym garniturem, czyli jest solidnie obłożona zielskiem. Któregoś razu zaprosiłam znajomych, w kuchni stała blacha z pizzą, pięknie się prezentując oczywiście, na co jedna z koleżanek zareagowała: „Jaka piękna sałatka!”. To fakt, moja pizza nie przypomina takiej typowej włoskiej, czy tej z pizzerii, jest zupełnie inna. Ale za to jaka smaczna! Ja tam wolę taką domową… Ale jak Wy też stwierdzicie: „To nie pizza, to sałatka!”, to przyjmijmy, że to sałatka na drożdżowym, razowym cieście orkiszowym. Nie będzie mi przykro. 😉

Wegańska pizza na razowym spodzie? A to w ogóle możliwe?

Ależ oczywiście! Często robię pizzę bez sera, za to z pieczarkami, brokułami, czosnkiem (lub cebulką), papryką, szpinakiem, jarmużem, czerwoną fasolą oraz przyprawami. Smaruję ją lekko oliwą, żeby nie była taka sucha. Przemawia to jednak bardziej za tym, że to jednak sałatka, a nie pizza. 😉 Ale istnieje również coś takiego jak wegański ser z białka sojowego oraz oleju kokosowego. Może to i wegański fast-food, który zawiera sporo tłuszczu, ale od czasu do czasu pozwalam sobie na taki smaczny grzeszek, kiedy mam wielką ochotę właśnie na pizzę. Moja pizza jest zawsze razowa. Białej mąki w mojej kuchni nie uraczysz, nooo może oprócz małych ilości podczas bawienia się w lepienie pierogów (klik). Z reguły spód robię z mąki razowej orkiszowej, ale ostatnio zaczęłam robić z razowej mąki jęczmiennej, która naturalnie zawiera mało glutenu, więc też i nie rośnie tak bardzo, a w smaku spód wychodzi pyszny. Do pizzy dodaję przyprawy: oregano, bazylię, czosnek, pieprz oraz przyprawę pomidorowo-czosnkową z czarnuszką, która świetnie pasuje do pizzy, zarówno wizerunkowo, jak i smakowo.

Przepis na wegańską pizzę na razowym spodzie

Proporcje podane na okrągłą blachę o średnicy ok. 30 cm.

Czego nam potrzeba?

Spód:

  • 300 g mąki razowej orkiszowej
  • 30 g drożdży
  • półtorej szklanki ciepłej wody
  • łyżka oliwy z oliwek
  • pół łyżeczki soli

Obkład:

  • 200 g pieczarek
  • 200 g brokuła (kilka różyczek)
  • kilka plasterków sera wegańskiego
  • mała czerwona papryka
  • kilka suszonych pomidorów
  • dwa ząbki czosnku lub czerwona cebula
  • kilka listków bazylii
  • łyżeczka przyprawy pomidorowo-czosnkowej

Sos:

  • 200 g passaty pomidorowej
  • łyżka oliwy z oliwek
  • szczypta soli himalajskiej
  • szczypta pieprzu

Jak to zrobić?

Najpierw przygotowujemy zaczyn. W szklance ciepłej wody rozpuszczamy drożdże, dodajemy trochę mąki, słodzik i odstawiamy na 30 minut. Następnie przelewamy zaczyn do miski, dodajemy mąkę, oliwę, sól oraz resztę wody i wyrabiamy ciasto. Jeśli potrzeba, to dolewamy więcej wody lub dodajemy więcej mąki. Ciasto nie może się kleić do rąk, ma być takie plastyczne i urabialne. Ja z reguły leję wodę na oko, a potem albo muszę dodać więcej mąki, albo jeszcze dolać wody. Woda musi być dosyć ciepła, ale nie gorąca. Po wyrobieniu ciasta odstawiamy je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, powiedzmy na pół godziny, ale jak dacie radę, to i na dłużej.

Co dalej?

Następnie paluszkami wykładamy równomierną warstwę ciasta na blaszce i wkładamy ją do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na ok. 20 minut.  Kiedy spód się piecze, my myjemy i kroimy obkład: pieczarki, brokuły, paprykę cebulkę i/lub czosnek. Przygotowujemy również wegański ser. Po ok. 20 minutach wysuwamy blachę z piekarnika, szybciorem kładziemy na niego ser, pieczarki i warzywa. Obficie sypiemy przyprawą pomidorowo-czosnkową z czarnuszką i dalej zapiekamy przez ok. 20 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i dajemy pizzy dojść do siebie… Po wyjęciu pizzy dorzucamy do niej pokrojone kawałki suszonych pomidorów oraz dekorujemy listkami bazylii. Podajemy z sosem z passaty pomidorowej, oliwy oraz przypraw.

Jaką wege pizzę lubicie?

Jaka jest Wasza ulubiona pizza? Robicie sami w domu? Wolicie spód tradycyjny, czy razowy? Z serem, czy bez? Moja ulubiona to oczywiście wegańska pizza na razowym spodzie, ale uwielbiam także taką cienką marinarę z oliwą i rukolą, na którą przepis znajdziecie tutaj: http://dobrezielsko.pl/weganska-pizza-marinara/.

Udanych wypieków,
Małgosia

Wypróbuj nasze inne przepisy na wegańską pizzę:

Wegańska pizza na orkiszowym spodzie z suszonymi pomidorami

Wegańska pizza marinara z oliwą i rukolą

43 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.