bezglutenowe wegańskie ciasto kawowe czekoladowe kawowe
Bezglutenowe,  Desery,  Przepisy wegańskie

Wegańskie ciasto kokosowe z kawą i czekoladą

Tej jesieni i zimy wzięło mnie na kawę. Do tego stopnia, że ja, herbaciara, zaczęłam pić więcej kawy niż herbaty. Dobrą organiczną kawę z mlekiem laskowym uwielbiam i stała się moim codziennym porannym rytuałem. Najlepiej smakuje oczywiście z jakimś pysznym czekoladowym ciastem. Piekąc ostatnio piernik z powidłami, pomyślałam sobie, żeby zrobić go z kawą. I tak przypomniało mi się to wegańskie ciasto kokosowe z kawą i czekoladą. Jeden z moich pierwszych przepisów na blogu. Idealne połączenie kokosa, czekolady i kawy. W wersji piernikowej również. Poznaj mój przepis na wegańskie ciasto kokosowe z nutą czekoladowo-kawową w odświeżonej wersji. Ciasto nie zawiera rafinowanego cukru i może być upieczone także w wersji bezglutenowej.

Kokos, kawa i czekolada

Gorzka czekolada, kawa i kokos to moje ulubione deserowe połączenie. Jeśli kawa, to z gorzką czekoladą. Chociaż kto powiedział, że taka 70%-tka jest gorzka? Jest całkiem słodka. A do tego mus kokosowy, płatki kokosa albo nawet świeżo rozłupany kokos! W zasadzie w przygotowaniu wegańskiego ciasta kokosowego najbardziej pociąga mnie akcja rozbijania kokosa. Kto chce, to może się wyżyć! Ale oczywiście można pominąć tę czynność i użyć suszonych płatków kokosowych. Wegańskie ciasto kokosowe, czekoladowe tudzież kawowe ma w zasadzie trzy warstwy oraz czekoladową posypkę. Warstwa pieczona jest czekoladowo-kawowa, a na wierzchu jest warstwa kokosowa z musu kokosowego posypana kawałkami miąższu z kokosa, zestruganą czekoladą i pokruszonym ziarnem kakaowca.

Glutenowe albo bezglutenowe wegańskie ciasto kokosowe

Większość moich ciast piekę z mąki owsianej, a właściwie zmielonych płatków owsianych. Owies, chociaż naturalnie nie zawiera glutenu, to glutenem bywa zanieczyszczony. Jeśli więc musisz stosować dietę ściśle bezglutenową, użyj mąki owsianej bezglutenowej – musi być to specjalnie oznaczone na opakowaniu. Zwróć uwagę również na proszek do pieczenia – w wersji bezglutenowej musi być oczywiście bezglutenowy. Mąka owsiana jest dosyć ciężka, nadaje się do ciast, które zbytnio nie wyrastają, np. do brownie (przepis tutaj). Wegańskie ciasto kokosowe nie ma być zbytnio wyrośnięte, ale możesz je zrobić, jak chcesz! Ja lubię kombinować i za każdym razem robię w zależności od tego, jakie mam składniki. Możesz zrobić ciasto glutenowe i wymieszać mąkę owsianą z orkiszową. Im wyższy typ mąki, tym bardziej wartościowe ciasto – nadaje się nawet na śniadanie! Ja do ciast używam mąki orkiszowej chlebowej – typ 750 lub 1100.

Warstwa kokosowa

Warstwę kokosową robię z musu kokosowego z miąższem wanilii. Mus kokosowy zastyga i tworzy „skorupkę”. Tę warstwę można zrobić także w wersji kremowej ze stałej części tłustego mleczka kokosowego, czyli śmietanki kokosowej. Stałą część wystarczy ubić z wanilią i słodzidłem, np. zmielonym na puder cukrem kokosowym lub erytrolem. Do takiego kremu nada się również miękkie tofu albo kasza jaglana z musem kokosowym. Tak więc możliwości na krem jest wiele. I wersji ciasta może wyjść Ci kilka. Baw się!

Przepis na wegańskie ciasto kokosowe z kawą i czekoladą

Proporcje podane na okrągłą blachę o średnicy ok. 22 cm.

Składniki:

  • 100 g płatków owsianych lub mąki owsianej (w wersji bezglutenowej 250 g mąki owsianej)
  • 150 g mąki orkiszowej (w wersji bezglutenowej pomiń ten składnik)
  • filiżanka świeżo zaparzonej dobrej kawy
  • 6 łyżek musu kokosowego
  • 3 łyżki melasy karobowej lub syropu daktylowego lub 6 daktyli
  • 2 łyżki wiórków lub płatków kokosowych
  • 2 czubate łyżki kakao lub karobu
  • miąższ wydrążony z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
  • pół tabliczki gorzkiej czekolady (70%)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia (lub więcej – w zależności od składu i wskazanych proporcji na opakowaniu)
  • kilka ziaren kakaowca
  • miąższ ze świeżego kokosa lub 2 łyżki wiórków albo płatków kokosowych

Wykonanie:

1. Najpierw robię sobie dobrą kawę. A najlepiej dwie, bo jedna filiżanka pójdzie do ciasta.

2. Płatki owsiane mielę na mąkę.

3. Z laski wanilii wydrążam miąższ.

4. Mus kokosowy rozpuszczam w kąpieli wodnej i dodaję do niego połowę wanilii.

5. Osobno, również w kąpieli wodnej, rozpuszczam 2/3 gorzkiej czekolady.

6. Połowę (2 łyżki) wiórków lub płatków kokosowych podprażam przez chwilę na patelni, aż do bardzo lekkiego zarumienienia. Odstawiam do przestygnięcia, a następnie mielę je w młynku z resztą wanilii.

7. W misce mieszam mąkę owsianą (lub owsianą i orkiszową), kakao lub karob, proszek do pieczenia, zmielone wiórki kokosowe z wanilią. Następnie dodaję melasę karobową, wlewam 2 łyżki musu kokosowego. Wlewam filiżankę ostygniętej kawy (oczywiście bez fusów). Wszystko razem blenduję na jednolitą papkę. Ciasto powinno być bardzo gęste. Jeśli potrzeba je zagęścić, dodaję trochę mąki owsianej, jeśli rozrzedzić, kilka łyżek kawy. Po wyblendowaniu dodaję roztopioną czekoladę i lekko mieszam łyżką.

8. Po wymieszaniu spód przelewam na blachę pokrytą papierem do pieczenia. Ciasto piekę przez 35 minut w temperaturze 190 stopni. Temperaturę pieczenia dopasuj do swojego piekarnika – ja mam do czynienia z kilkoma i każdy potrzebuje innej temperatury. Po upieczeniu pozwalam ciastu dojść do siebie przez dłuższą chwilę, a następnie wyciągam je i odstawiam do ostygnięcia.

9. Po ostygnięciu na wierzch ciasta przelewam resztę musu kokosowego i rozpościeram na całej powierzchni. Do musu możesz dodać trochę słodzidła, jak wolisz.

10. Po zastygnięciu musu rozrzucam na wierzch pokrojone kawałki świeżego kokosa lub lekko podprażone płatki kokosowe. Pozostałą część gorzkiej czekolady strugam nożem i rozsypuję na powierzchni ciasta. Ziarno kakaowca mielę przez chwilę na kawałki lub używam już pokruszonego i również rozsypuję na wierzchu wegańskiego ciasta kokosowego.

Jak rozbić kokos?

Będzie głośno! Orzech kokosowy ma 3 dziurki, z których jedną da się łatwo otworzyć. Musisz sprawdzić, którą. Najłatwiej zrobić to korkociągiem, ale dasz też radę nożem z wąskim ostrym czubkiem. Korkociągiem trzeba kręcić na prawo i na lewo, aż zrobi się dziura i będzie można z orzecha wylać wodę kokosową. W tym celu potrząsaj kokosem nad miseczką lub szklanką. Jeśli kokos jest świeży, to tej wody będzie więcej. Wodę można użyć do naleśników albo innych dań. Po odlaniu wody trzeba rozbić kokosa. Najlepiej na dużej desce na podłodze. Można to zrobić młotkiem albo dużym nożem (tasakiem). Ja rozbijam kokosa nożem – walę mniej więcej w połowie (lub trochę bliżej czubka – wg mnie bezpieczniej) w tych samych miejscach kilka razy, na całym obwodzie. Po paru dobrych minutach można będzie kokos „otworzyć”. Po otwarciu podważ miąższ małym nożem i wysyp kawałki kokosa na talerzyk. Następnie obierz miąższ z takiej skórki i umyj kawałki, jeśli są zanieczyszczone.

Jak Ci się podoba mój przepis? Lubisz kawę połączoną z czekoladą i kokosem?
Gosia

Wypróbuj także przepis na BUDYŃ JAGLANY – kliknij na zdjęcie, by przejść do przepisu!

wegański bezglutenowy budyń jaglany czekoladowy kokosowy

102 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.