Światowy Dzień Weganizmu
Inne,  Lifestyle,  Zdrowie

Światowy Dzień Weganizmu i powody przejścia na weganizm

1 października przypada Światowy Dzień Wegetarianizmu, zaś równo miesiąc później, 1 listopada, Światowy Dzień Weganizmu. To dni, w których warto zastanowić się nad zdrowiem naszym i naszej planety. Wegetarianizm, a co za tym idzie weganizm, stają się coraz bardziej popularne, ale też dochodzą do mnie informacje, że wegetarianie i weganie są bardzo krzykliwi i narzucają swoje zdanie. Z kolei sami wegetarianie i weganie twierdzą, że są traktowani z nietolerancją, a ich wybory są wyszydzane. Ja krótko ucinam takie docinki – badaniami naukowymi. Tego nikt nie przeskoczy. Oto dlaczego jestem weganką i jakie aspekty są dla mnie ważne. Chętnie poznam Twoje – podziel się nimi w komentarzu. A możesz zastanawiasz się, czy wegetarianizm / weganizm jest zdrowy, czy to tylko moda albo ideologia?

Światowy Dzień Weganizmu

1 listopada został ogłoszony jako World Vegan Day (czyli Światowy Dzień Weganizmu lub Światowy Dzień Wegan) w 50 rocznicę utworzenia brytyjskiego Vegan Society, pierwszej na świecie organizacji skupiającej wegan. W 1944 r. powstało również słowo „vegan” – z trzech pierwszych oraz dwóch ostatnich słowa „vegetarian”. Celem zarówno World Vegan Day, jaki i Vegan Society jest promowanie diety wegańskiej oraz wyeliminowania produktów odzwierzęcych pochodzenia w swoim codziennym życiu. Vegan Society podkreśla w swoich akcjach skalę problemu nie tylko etycznego, ale także przeznaczenie pożywienia dla zwierząt hodowlanych zamiast dla ludzi z rejonów niedożywienia. Masowa produkcja zwierząt to także zagrożenie dla środowiska naturalnego. Weganizm promowany jest także w ramach innych świąt okolicznościowych, np. 1 października, Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu.

Skąd wziął się u mnie wegetarianizm, a później weganizm?

W zasadzie mogłabym powiedzieć, że z nastoletniego buntu, pod których kryły się powody etyczne, ekologiczne i zdrowotne. Najpierw zostałam laktowegetarianką, by już od początku czuć, że docelowy będzie weganizm. Na wegetarianizm nie przeszłam z dnia na dzień – poprzedził to rok nauki o zdrowiu i odżywianiu. Jako 15-latka czytałam wszelkie medyczne i dietetyczne książki dostępne w domu i w bibliotekach na temat żywienia. Czasem mam wrażenie, że wtedy wiedziałam więcej niż teraz. Miałam dosłownie głód wiedzy w tym zakresie, zwłaszcza że chciałam zostać lekarzem. Dzięki takiej pasji i zdobywaniu wiedzy stwierdziłam, że spożywanie mięsa nie jest nam potrzebne, że zdrowa dieta nie opiera się na produktach odzwierzęcych, a na warzywach i owocach. Takie wnioski wysunęłam po intensywnym „studiowaniu dietetyki”. Było to oczywiste. I po wielu latach, już po „prawdziwym” studiowaniu dietetyki, utwierdziłam się w tym przekonaniu. Bunt wyszedł mi na dobre. Spotykałam się na początku z oporem otoczenia, ale szybko nauczyłam ucinać docinki poprzez pewność siebie i pewność swojego wyboru. A jak teraz słyszę od przypadkowych znajomych „ja to ci współczuję”, to odwracam całą sytuację – że ktoś nie zna tylu smaków i połączeń warzyw i to ja jemu mogę współczuć. Zupełnie mnie (już) takie coś nie rusza.

Dlaczego jestem weganką?

Zdrowie zawsze było i jest na pierwszym miejscu. Trudno mi jednakże „zdegradować w hierarchii ważności” pozostałe kwestie. Wszystkie wymienione aspekty łączą się w jedną całość i tworzą moje życie. Zgodne ze mną i z naturą.

 
ZDROWIE – Jako (wegański) dietetyk, autorka artykułów, projektów, prezentacji opracowywanych podczas studiów i poza nimi oraz pracy dyplomowej na temat diety wegańskiej „siedzę” w badaniach, najnowszych doniesieniach oraz rekomendacjach opartych na badaniach naukowych dotyczących diety roślinnej (plant-based diet). Wiem, jak komponować dietę wegańską i wegetariańską, aby były one korzystne dla zdrowia i stanowiły część profilaktyki prozdrowotnej. Badania jasno wskazują, że prawidłowo skomponowana dieta roślinna jest korzystna dla zdrowia, chociaż wymaga wiedzy i umiejętności – dlatego zalecane są konsultacje dietetyczne. Bo dieta wegańska może być przecież przypadkową wegańskich produktów, które wcale nie są korzystne dla zdrowia. 
 
EKOLOGIA – Stan ekologiczny naszej planety jest zatrważający. Jednym z głównych czynników zaburzenia ekosystemów oraz degradacji środowiska jest przemysłowa hodowla zwierząt rozmnażanych sztucznie na potęgę. Wpływa to na emisję gazów cieplarnianych i marnotrawstwo zasobów planety (woda, pożywienie przeznaczane dla zwierząt zamiast dla ludzi, zwłaszcza w rejonach, w których panuje głód). Raporty światowych organizacji (np. FAO „The Future of Food and Agriculture: Trends and Challenges”, UNEP) jasno podkreślają, że dieta oparta na roślinach jest jednym z ratunków dla naszej planety.
 
ETYKA – Nie rozumiem zabijania zwierząt. Mamy tyle pożywienia roślinnego, że jesteśmy w stanie się wyżywić. Nie potrzebujemy zabijać zwierząt i rozmnażać ich na potęgę. Byłam w miejscach rozpłodu krów, w rzeźniach i innych „zakładach produkcyjnych”. To, co robimy zwierzętom jest nieetyczne, obdziera nas z człowieczeństwa. Mamy co jeść, nie musimy zabijać.
 
ROŚLINY – Rośliny wokół nas to dla mnie życiodajna energia. Kocham zieleń, naturę, łąkę, las, zioła. Wierzę w rośliny. W nich tkwi moc substancji odżywczych oraz leczniczych, o których pewnie jeszcze wszystkiego nie wiemy. Polegam na ich mądrości i złożoności. Mam do nich ogromny szacunek. Jedz rośliny, czyli dobre zielsko – będziesz zdrowy. Rób to oczywiście z głową.
 
ESTETYKA – Rośliny są dla mnie estetyczne, natomiast martwe pofragmentowane ciało zwierząt już takie nie jest. W chwili śmierci w komórkach zwierzęcych zaczynają się procesy rozkładu. Nie chcę tego jeść również ze względów estetycznych.
 
ŚWIADOMOŚĆ – To aspekt psychologiczny, złożony, związany z tym wszystkim, co powyżej, a także z wartościami, światopoglądem oraz świadomością, że żyję w zgodzie ze sobą, z moimi wyborami. Cieszę się, że poprzez swoją decyzję uratowałam jakieś istnienia. Cieszę się, że kosmetyki, które mam na sobie są cruelty free. Cieszę się, kiedy kupuję wegańskie buty, torby i inne akcesoria. Nie jest to łatwe, bo wśród zalewu produktów czasem nie wiemy, co jest wegańskie, ale staje się to coraz łatwiejsze. Czasem trzeba iść na ustępstwa, przyjmując np. leki. Wierzę jednak, że w przyszłości zminimalizujemy stosowanie substancji odzwierzęcych i będziemy je zastępować odpowiednikami roślinnymi.
 
VEGAN LIFESTYLE – Weganizm to nie tylko dieta roślinna, to także wspomniane w poprzednim punkcie kosmetyki, odzież, obuwie i akcesoria. To możliwie jak największa redukcja stosowania produktów odzwierzęcych w naszym życiu. To holistyczne dbanie o nasze własne zdrowie, a także o zdrowie środowiska, w którym żyjemy.

Warto wybrać się do dietetyka

To prawda, dieta roślinna wzbudza kontrowersje, chociaż prawidłowo zbilansowana jest dietą zdrową. Jeśli masz wątpliwości, warto wybrać się do dietetyka, który ma doświadczenie w tego typu sposobie odżywiania. Ja zapraszam Cię do siebie – jak już wiesz, jestem weganką od wielu lat, oraz dietetykiem. Udzielam konsultacji dietetycznych w zakresie diety wegańskiej i wegetariańskiej, w tym również przy chorobach autoimmunologicznych, migrenach i innych dolegliwościach. Sama na nie cierpię i doskonale wiem, jak ogromne znaczenie ma zdrowa dieta. Zapraszam Cię na konsultacje dietetyczne online. Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

 
Chętnie poznam Twoje powody stosowania diety wegańskiej. Podziel się nimi w komentarzu pod tym wpisem – będzie mi bardzo miło.
Happy World Vegan Day!
Gosia

5 komentarzy

  • oliwiabonarek

    Ciekawy artykuł. Nie jestem weganką ani wegetarianką, jednak coraz częściej przygotowuje bezmięsne potrawy. Fajnie, że tak dokładnie opisałaś zalety weganizmu - może to mój pierwszy krok do porzucenia mięsa raz na zawsze? :)
  • Kornela

    Rzeczywiście jest mega popyt na dietę zarówno wegańską jak i wegetariańską. Trend rozprzestrzenia się nie tylko do środowisk młodych, ale i coraz wiecej osób starszych deklaruje własnie wegański tryb życia. Wśród znajomych mam 3 weganki. I to takie w 100%, które nawet weryfikują swój weganizm. Weganie niejednokrotnie zmagaja sie z różnymi deficytami. Dlatego laski twierdzą, ze podstawa to badania profilaktyczne.
  • Irena

    Jem coraz mniej mięsa i skłaniam się do jego zupełnego odstawienia. W mojej kuchni coraz więcej bezmięsnych potraw. Dzięki za ten wpis, bardzo dobrze uzasadnia zalety diety wegańskiej. Ja jak najbardziej popieram, chociaż raz usłyszałam, będąc u rodziny, że mam iść jeść trawę do ogrodu, bo dla mnie nikt specjalnie gotował nie będzie.Teraz nawet w gościach robię sobie sama jedzenie. Pozdrawiam :-)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
olejki eteryczne
Konkurs z marką olejków eterycznych OPTIMA NATURA

Zapraszam Was serdecznie do udziału w konkursie kosmetycznym z marką OPTIMA NATURA! OPTIMA NATURA to marka olejków eterycznych. przeczytacie tutaj....

Zamknij