jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców
Ekologia,  Inne,  Przepisy wegańskie

Bluapple, czyli jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców

Czy zdarza Wam się wyrzucać popsute warzywa i owoce? Kupione dwa, trzy dni temu nie nadają się już do zjedzenia? Założę się, że tak. Mi też się to zdarza. Niestety. Rzadko, bo rzadko, ale jednak się zdarza, chociaż stosuję swoje zasady (spisałam je w tym wpisie). Od jakiegoś czasu zdarza się to coraz rzadziej, bo mam coś, co pomaga mi przedłużyć świeżość owoców i warzyw. To Bluapple – niebieskie jabłuszko z saszetką naturalnego minerału, który pochłania gaz etylenowy. Poczytajcie, jak to działa i skorzystajcie ze zniżki, jaką przygotowałam wraz z polskim dystrybutorem Bluapple.

Kupowanie i marnowanie żywności

Pytanie, jak nie marnować żywności, zadaję sobie bardzo często. Za każdym razem, jak zdarza mi się coś wyrzucić albo jak widzę, gdy ktoś ze znajomych, rodziny czy sąsiadów wyrzuca jedzenie. Wyciągam z tego każdorazowo wnioski. Przede wszystkim staram się kupować niewielkie ilości świeżych warzyw i owoców i spożywać je na bieżąco, chociaż to wcale łatwe nie jest, bo ja cierpię na kompulsywne kupowanie, zbieranie i zrywanie zielska. Puścić mnie na działkę, to wychodzę z torbami i koszykami pełnymi dobroci. Kolejnymi czynnikami, które są dla mnie ważne przy robieniu zapasów żywności, to częstotliwość chodzenia na zakupy i czas spędzony na jego szukanie i przynoszenie do domu. I założę się, że Wy również macie inne fajne zajęcia w życiu niż stanie w kolejce i na zakupy chcecie chodzić jak najrzadziej… I pewnie kupujecie zapasy, a potem nie udaje się wszystkiego zjeść… Tak więc wyrzucacie jedzenie, ale też pieniądze. Statystyki mówią o tysiącach rocznie. Jak często warzywa i owoce trafiają z lodówki prosto do kosza? Zdecydowanie za często. Tyle energii i zasobów się po prostu marnuje, że mam ochotę czasem nic nie kupować. No ale coś trzeba jeść. Wy też tak masz?

Co robię, by nie marnować żywności?

Oprócz wspomnianego kupowania małych ilości świeżych warzyw i owoców staram się zawsze planować jadłospis na najbliższe kilka dni. Sprawdzam na bieżąco, co mam w lodówce i w szafce i co z czym mogę połączyć, by przygotować pyszne i zdrowe posiłki. Kupuję tylko to, czego mi brakuje i zapisuję te produkty na liście zakupów. Na zakupy chodzę najedzona i trzymam się listy. Jeśli czegoś brakuje w sklepie, staram się szybko zmienić produkty i myślę, co alternatywnego mogę przygotować. Działa! Ale nie lubię chodzić za często na zakupy, czasem mi się nie chce, nie mam czasu, jestem zmęczona, kończę pracę zbyt późno i ryneczki są już zamknięte, a w markecie, jak to w markecie, nie zawsze świeżość warzyw i owoców jest na zadowalającym poziomie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie przechowywanie. Niektóre owoce i warzywa lubią chłód lodówki, inne wolą temperaturę pokojową. Na przykład pomidory, paprykę, bakłażany i cukinię trzymam poza lodówką, zaś warzywa liściaste zdecydowanie są zimnolubne. Na tej stronie (wersja angielska) dowiecie się, jak przechowywać i przedłużyć świeżość warzyw i owoców.

Jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców, należy najpierw wiedzieć, dlaczego warzywa i owoce tak szybko się psują, a przynajmniej większość z nich. Tak bardzo w skrócie: warzywa i owoce psują się m. in. dlatego, że zawierają dużo wody, mają delikatną strukturę, która łatwo ulega uszkodzeniom, są nieprawidłowo przechowywane oraz wydzielają i absorbują gaz zwany etylenem podczas procesu dojrzewania i przechowywania. I to on jest między innymi odpowiedzialny za starzenie się, rozwój pleśni, a przez to psucie się warzyw i owoców. Ale są sposoby, by ograniczyć działanie etylenu i dzięki temu spowolnić proces dojrzewania zielska. To naturalne minerały – absorbery etylenu. Jednym z nich jest zeolit wzbogacony o nadmanganian sodu, który pochłania wydzielany przez rośliny etylen. Jest to środek zupełnie neutralny i bezpieczny dla zdrowia. Zostało to sprawdzone naukowo. Poczytałam na ten temat sporo artykułów naukowych i mogę z przekonaniem polecić niebieskie jabłuszko! Dzięki zeolitowi oszczędzamy czas oraz pieniądze i nie marnujemy jedzenia. I oczywiście jemy dużo zdrowiej. A to właśnie chodzi.

niebieskie jabłuszko zeolit jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców

Jak działa niebieskie jabłuszko Bluapple?

Niebieskie jabłuszko to pojemnik z tworzywa (nie zawiera BPA), do którego wkłada się saszetkę z naturalnym minerałem – zeolitem. Jabłuszko posiada drobne dziurki zapewniające optymalną cyrkulację powietrza. Jedna saszetka wystarcza na ok. 3 miesiące. Równie dobrze (żeby było bardziej ekologicznie) można kupić same saszetki (wkłady) i włożyć je do słoiczka z podziurawioną zakrętką lub bez zakrętki. Jak właśnie tak robię! Dzięki zeolitowi działanie etylenu jest po prostu osłabione, przez co warzywa i owoce pozostają dłużej świeże i się tak szybko nie psują. Niebieskie jabłuszko działa najlepiej w zamkniętej przestrzeni, np. w lodówce, w szufladzie lub dużym pojemniku. Zdecydowanie wydłuża możliwy czas przechowywania warzyw i owoców. I tak z dwóch razy w tygodniu mogę na zakupy chodzić raz w tygodniu. Zdecydowanie wyrzucam mniej zielska, nie boję się, że coś mi się zepsuje, zanim zdążę przygotować zaplanowany posiłek.

Zniżka dla Ciebie na zakup niebieskiego jabłuszka

Niebieskie jabłuszko kupicie w sklepie Bluapple.pl (kliknij tutaj). Przy zamówieniu produktów za min. 100 zł możecie wykorzystać kod rabatowy “dobrezielsko” i zapłacić 2 dychy mniej! Zniżka jest ważna do końca września. Możecie kupić wkłady z zeolitem wraz z niebieskim jabłuszkiem lub same wkłady i trzymać je w słoiku, żeby było jeszcze bardziej ekologicznie. Oprócz jabłuszka polecam zaopatrzyć się w wielorazowe woreczki VeggieZips, które pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność warzyw i owoców. Są świetne głównie do warzyw liściastych. I naprawdę działają! Trzymam w nich jarmuż i natkę i są świeże nawet przez tydzień. Powiedzcie znajomym i sąsiadom, zamówcie i wypróbujcie!

niebieskie jabłuszko jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców

Co zrobić z saszetką po 3 miesiącach?

Nie wyrzucać do kosza! Zużyte granulki zeolitu możecie użyć jako naturalny nawóz do roślin domowych lub ogrodowych. Dostarczy on śladowych soli mineralnych do gleby i wzmocni rośliny. A papierek z saszetki wyrzuććie do pojemnika na papiery. Niebieskie jabłuszko wykorzystuje się powtórnie – będzie służyć tak długo, jak będziecie wkładać do niego saszetki z zeolitem.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Daj mi koniecznie znać, jakie są Wasze sposoby na niemarnowanie żywności. Dzielmy się swoimi pomysłami.♻️ 🍃 🌱
Gosia

PS. Podrzucam Wam również tekst o tym, jak ograniczyć marnowanie żywności i co zrobić z resztek w kuchni -> kliknij tutaj.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
4 lat temu

Dobrze wiedzieć, że są takie produkty na rynku 🙂

Zuza
4 lat temu

Świetny pomysł z tym niebieskim jabłuszkiem. Nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje. Dziękuję 🙂

Maria
4 lat temu

Świetny sposób, aby wszystko tak szybko się nie psuło. Koniecznie muszę wypróbować!

Anna
4 lat temu

NIe slyszalam o niebieskim jabluszku, ale chetnie wyprobuje! Na pewno sie przyda 🙂 Dziekuje za informacje! Pozdrawiam!

[…] kilku dni, by się nie zepsuło. Świeżość warzyw i owoców możesz przedłużyć za pomocą niebieskiego jabłuszka – ja używam go od ponad roku i marnuję dużo mniej […]