właściwości białej i zielonej herbaty
Inne,  Przepisy wegańskie,  Zdrowie,  Zioła

Właściwości białej i zielonej herbaty

Od lat pijam regularnie zieloną i białą herbatę. Nie wyobrażam sobie dnia pracy bez filiżanki herbaty, tak jak niektórzy nie mogą obejść się bez kawy. Picie herbacianego naparu to dla mnie swego rodzaju rytuał, element codziennego dnia, sposób na “obudzenie się” i zastrzyk energii. Poznajcie właściwości białej i zielonej herbaty. 

Rodzaje i gatunki herbaty

Herbata (czarna) jest tuż po wodzie najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie. Herbatą zwykło się (błędnie) nazywać każdy napar przygotowywany z suszonych liści krzewów i ziół, ale prawdziwą z definicji herbatą jest napój otrzymywany z listków, pączków i łodyżek krzewów herbacianych Camellia sinensis, których odmian istnieje całe mnóstwo. Powstają z nich różne rodzaje herbaty różniące się sposobem i stopniem obróbki. Najbardziej rozpowszechniona czarna herbata jest w całości poddawana fermentacji, kolejne rodzaje herbat różnią się od niej tym, że są fermentowane w mniejszych stopniu (Pu-erh w 70%, czerwona w 30-50%, żółta w 13%) lub w ogóle nie są poddawane procesowi fermentacji, jak herbata zielona oraz biała. Z tego też względu poszczególne rodzaje herbaty charakteryzują się innym smakiem, aromatem, sposobem parzenia oraz właściwościami. Herbatę klasyfikuje się także w zależności od kraju pochodzenia (np. chińskie, japońskie, cejlońskie etc.), a także regionu uprawy (np. assamskie). Jednym z kryteriów jakości jest również rodzaj i kolejność zebranych liści. Te najszlachetniejsze herbaty pochodzą z nierozwiniętych pączków liściowych i młodych pierwszych liści. Najniższą jakością charakteryzują się herbaty powstałe z krótkich twardych liści, zawierających także gałązki. Herbata dzieli się także na formę produktu końcowego – herbatę liściastą, łamaną czy też pył herbaciany.

Właściwości białej i zielonej herbaty

Herbata zawiera szereg związków, w tym kwasy organiczne, polifenole, garbniki (katechiny, taniny), alkaloidy (teina, czyli herbaciana kofeina), a także witaminy i składniki mineralne. W zależności od rodzaju obróbki i sposobu parzenia herbata wykazuje działanie pobudzające, uspokajające, a także antybakteryjne i przeciwwirusowe. Nie bez znaczenia jest fakt, że zawarte w herbacie polifenole charakteryzują się właściwościami antyoksydacyjnymi, dzięki czemu chronią organizm przed rozwojem nowotworów.

Zielona herbata

Herbatę zieloną otrzymuje się z górnych listków niepoddanych fermentacji. Liście herbaty po procesie więdnięcia są traktowane łagodnym działaniem pary wodnej. W tym momencie następuje dezaktywacja enzymów odpowiedzialnych za procesy utleniania. Następnie liście są lekko skręcane i suszone. Herbata zielona cechuje się bardziej gorzkim smakiem niż fermentowana herbata czarna i daje jaśniejszy napar.

Biała herbata

Biała herbata jest najbardziej wykwintnym rodzajem herbaty. Powstaje z pąków i najmłodszych liści, które są poddawane jedynie procesowi więdnięcia i suszenia. Wpływa to na barwę herbaty, jej walory smakowe i zapachowe, a także właściwości prozdrowotne. Istnieje wiele rodzajów białej herbaty, ale jak dla mnie najlepsza jest chińska Silver Needle wytwarzaną z młodych, nierozwiniętych, pokrytych srebrzystym puszkiem pączków przypominających srebrne igły – stąd nazwa. Herbata Silver Needle charakteryzuje się niezwykle subtelnym smakiem i wyczuwalną nutą słodyczy. Ma właściwości pobudzające, relaksujące i wspomagające koncentrację. Zalewa się ją wodą o temperaturze 80-85 stopni i parzy 5-7 minut.

Jak parzyć białą i zieloną herbatę?

Najprostsza zasada parzenia tych dwóch rodzajów herbaty brzmi: nigdy nie zalewamy wrzątkiem białej i zielonej herbaty. Temperatura wody zależy od poszczególnego gatunku. I tak, dla herbaty zielonej wynosi od 60 do 85 stopni, zaś dla białej od 70 do 85 stopni. Najlepiej jest zaopatrzyć się w czajnik z regulacją temperatury i wbudowanym termometrem lub stosować termometr kuchenny. Jeśli nie dysponujemy takimi urządzeniami, najprościej jest odczekać kilka minut po zagotowaniu wody lub przelać ją z czajnika do naczynia, a następnie zalać nią liście herbaty w filiżance lub kubku. Nie bez znaczenia ma również jakość wody, jaką używamy do zaparzenia herbaty. Najlepszy smak uzyskamy stosując niezbyt twardą wodę. Do zaparzenia jednej filiżanki naparu przyjmuje się mniej więcej 1 łyżeczkę liści herbaty. Herbatę zieloną parzymy ok. 2-3 minuty, zaś białą ok. 3-7 minut. Zbyt długo parzona biała i zielona herbata stają się gorzkawe i cierpkie. Przy krótkim zaparzaniu uzyskujemy pobudzający efekt herbaty, zaś dłuższe zaparzanie liści wpływa na bardziej uspokajające i relaksujące działanie naparu i jest polecane przy kolejnym parzeniu z tych samych liści, które daje słabszy napar. Liście herbaty białej i zielonej można parzyć trzykrotnie. Ja lubię mocniejszą herbatę, więc liście parzę najczęściej maksymalnie dwukrotnie, zaś goście wolą herbatę z trzeciego parzenia. 😉

 

3 komentarze

  • Dorota

    Kiedyś piłam dużo zielonej herbaty, teraz przerzuciłam się na wodę, ale ostatnio odkryłam zieloną kawę i małymi krokami próbuję się przekonać :) Natomiast ten kokos brzmi meeeega ciekawie :)
  • Amanda

    Był czas ,kiedy piłam bardzo dużo zielonej herbaty. Wyczytałam ,że pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej no i zastąpiła mi kawe . Teraz pije jej już mnie bo jednak brakowało mi smaku kawy ale często do niej wracam .

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.