zapiekana papryka faszerowana kaszą gryczaną i brokułami
Bezglutenowe,  Kolacja,  Obiad,  Przepisy wegańskie

Zapiekana papryka faszerowana kaszą gryczaną i brokułem

Ostatnio namiętnie jadam paprykę, tak mnie wzięło, że chrupię jako przegryzajkę. Papryka to świetne źródło dobroczynnych flawonoidów, w tym witaminy P oraz C, czyli wszystko, co zdrowe w okresie zimowym. Najlepiej na surowo. Chociaż  taka zapiekana papryka faszerowana smakuje jeszcze bardziej.  I pięknie pachnie w całej kuchni. Idealny apetyczny bezglutenowy wegański obiad albo kolacja.

Zapiekana papryka faszerowana kaszą gryczaną i brokułami

Papryka idealnie nadaje się do faszerowania i zapiekania. W innym przepisie  na zapiekaną paprykę zrobiłam farsz z kaszy jaglanej, cieciorki oraz pieczarek, ale nadaje się praktycznie wszystko, co zastaniecie w szafkach i lodówce. W łatwy sposób można wykorzystać resztki warzyw, grzybów, strączków, czy kaszy z poprzedniego dnia. Tym razem postawiłam na kaszę gryczaną, pieczarki, soczewicę brązową oraz brokuła.  Pasują również inne strączki, które akurat mamy pod ręką.

Sosy do zapiekanej papryki faszerowanej

Zapiekana papryka faszerowana najlepiej smakuje z sosami lub polana olejem albo oliwą. Można przygotować sos pomidorowy z passaty i suszonej papryki lub czosnkowy zielony sos pietruszkowy, bazyliowy albo jarmużowy na bazie oleju lnianego lub rzepakowego oraz słonecznika. Wielbiciele bardziej tradycyjnych smaków doceniają sos pomidorowo-paprykowy z dodatkiem papryki wędzonej lub papryczki chili. Takie dodatki dodają smaku. Paprykę podaję posypaną natką pietruszki lub pokrojoną w drobną kostkę surową paprykę.

Przepis na zapiekaną paprykę faszerowaną kaszą gryczaną i brokułami

Proporcje podane na dwie średniej wielkości zapiekane papryki faszerowane.

Składniki:

  • 2 średniej wielkości czerwone papryki
  • 200 g pieczarek brązowych lub białych
  • 150 g kaszy gryczanej
  • 50 g soczewicy brązowej
  • kilka różyczek brokuła
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 cebula
  • kilka łyżek oleju rzepakowego
  • przyprawy na ostro: suszona papryka, papryka chili, wędzona papryka
  • sól, pieprz

Wykonanie:

Paprykę myję, kroję na pół pionowo lub poziomo – odkrajam tylko górną część, wydrążam środek. Kaszę gryczaną i brązową soczewicę płuczę i gotuję razem na sypko – w małej ilości lekko osolonej wody aż będą lekko al dente – przez ok. 18-20 minut. Wody powinno ok. 2 cm więcej niż ziaren i pod koniec gotowania powinno jej nie być – trzeba sprawdzać podczas gotowania, żeby też z drugiej strony nic się nie przypaliło i w razie czego dolać nieco wody.  Brokuły myję i przelewam wrzątkiem – będą wtedy bardzo zielone. Cebulę myję i kroję w kostkę. Pieczarki myję, kroję na małe kawałki, wrzucam na patelnię i podduszam, aż wyparuje z nich woda. Następnie wlewam łyżkę oleju i wrzucam cebulę. Podsmażam razem, aż cebula się zeszkli, a pieczarki przyrumienią.

Co dalej?

Po ugotowaniu kaszy i soczewicy przesypuję je na patelnię i mieszam z pieczarkami oraz cebulą. Solę, pieprzę i przyprawiam wg uznania. Dodaję 2 ząbki przeciśniętego przez praskę czosnku i pokrojone na małe kawałki brokuły. Wszystko razem mieszam. Tak przygotowany farsz przekładam do połówek papryki, a następnie przekładam paprykę na blachę do pieczenia. Wkładam do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni na 20 minut w trybie termoobiegu. Można wydłużyć nieco czas pieczenia, ale trzeba sprawdzać, żeby brokuły się za bardzo nie przypaliły.

Co jeszcze zrobić z papryki?

Więcej inspiracji na podanie papryki znajdziesz w moim innym przepisie na zapiekaną paprykę faszerowaną. Wypróbuj także przepyszną wegańską pikantną paprykową zupę krem.

Pysznego obiadu!
Małgosia

5 komentarzy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.