bezglutenowe wegańskie ciasto rabarbarowe z kruszonką bez cukru
Bezglutenowe,  Desery,  Przepisy wegańskie

Wegańskie ciasto rabarbarowe z kruszonką

Dopełnieniem pojęcia „dom” jest dla mnie niedzielne pieczone ciasto. Roznoszący się w powietrzu zapach z piekarnika przywołuje dobre relacje, bliskość i pozytywne emocje. A jeśli są to smaki, które nieodłącznie kojarzą mi się z dzieciństwem, to wiem od razu, że jestem „w domu”. Smaki te kojarzą się z sezonowymi owocami i warzywami. Zmieniają się i zaskakują w zależności od czasu i miejsca, w którym jesteśmy oraz ludzi, którzy nam towarzyszą. Robiliśmy ostatnio kompot z rabarbaru i przypomniało mi się ciasto rabarbarowe z dzieciństwa. I tak zrobiłam wegańskie ciasto rabarbarowe z kruszonką. 

Jakie wegańskie ciasto z rabarbarem wykombinować?

Przechadzając się ostatnio po targu, wpadł mi w oko właśnie rabarbar przywołujący wspomnienia z dzieciństwa, przede wszystkim te związane z jedzonym jeszcze ciepłym ciastem rabarbarowym, którego nie jadłam już dobrych parę lat. Wzięłam więc kilogram. Na ciasto pachnące wspomnieniami. A do tego jeszcze wyszła mi śniadaniowa niespodzianka dla mojego ukochanego. Poszedł wczoraj wieczorem z kolegami na pogaduchy i jak dziś się obudził, czekało na niego pyszne bezglutenowe wegańskie ciasto rabarbarowe z kruszonką. I nagle znikło. Może i dobre na kaca. 😉

Rabarbar, czyli warzywo idealne do deserów

Rabarbar to warzywo, chociaż zwykł kojarzyć nam się z owocem – wykorzystujemy go raczej w słodkich potrawach. Charakteryzuje się kwaskowatym, cierpkim smakiem. Może być koloru zielonego, różowego oraz czerwonego, a im bardziej jest czerwony, tym słodszy. Kryje w sobie sporo składników mineralnych (żelazo, potas, sód, magnez), a także witamin (C, E, kwas foliowy, beta-karoten) i polifenoli. Ze względu na wysoką zawartość błonnika rozpuszczalnego jest polecany osobom dbającym o linię. Ale też trzeba uważać i jeść go w umiarkowanych ilościach, gdyż zawiera szkodliwy kwas szczawiowy utrudniający przyswajanie wapnia, tak więc nie jest wskazany u osób borykających się z problemami ze strony układu pokarmowego, chorobami nerek, dną moczanową oraz reumatyzmem, a także u kobiet w ciąży.

Przepis na wegańskie ciasto rabarbarowe z kruszonką

Proporcje podane na okrągła blachę o średnicy ok. 26 cm.

Składniki:

Spód

  • 300 g maki razowej ryżowej
  • 100 g masła orzechowego (migdałowego lub arachidowego)
  • szklanka mleka roślinnego lub wody
  • 3 łyżki syropu daktylowego lub melasy karobowej albo 4 daktyle
  • 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia lub sody – przeczytaj wskazówki dotyczące ilości oraz proporcji podane na opakowaniu proszku
  • szczypta soli

Mus rabarbarowy

  • 800 g rabarbaru
  • 3 łyżki syropu daktylowego lub 4 daktyle
  • opcjonalnie 2 łyżki cukru kokosowego, brązowego lub erytrytolu

Kruszonka

  • 100 g mąki razowej ryżowej
  • 80 ml oleju kokosowego
  • 1 łyżka cukru kokosowego, opcjonalnie brązowego lub erytrytolu

Wykonanie:

1. Najłatwiej zacząć przygotowania od rabarbaru. Trzeba go umyć i pokroić na kawałki o grubości 1 cm.

2. Po pokrojeniu wrzucam rabarbar do garnka, dodaję syrop daktylowy lub pokrojone daktyle, opcjonalnie zasypuję 2 łyżkami cukru (łatwiej puszczą sok) i odstawiam na min. pół godziny lub trochę dłużej, a następnie podgrzewam przez ok. 10 minut, aż rabarbar puści jeszcze więcej soku. Sok odlewam, a mus rabarbarowy z daktylami blenduję. Jest to opcjonalne, gdyż można równie dobrze zostawić go w takiej formie z kawałkami, co kto woli, ja wolałam gładką masę.

3. Kiedy mus rabarbarowy sobie stygnie i tężeje, przygotowuję spód. Z podanych proporcji wyjdzie raczej gruby spód, takie typowe ciasto, jeśli więc chcesz mieć cienki spód i ogólnie cienki placek, to proponuję dać mniej mąki i odpowiednio regulować ilość mleka / wody.

4. Do miski wsypuję mąkę ryżową i dodaję masło orzechowe. Jeśli używasz gotowego, to wybierz takie, które ma 100% orzechów w składzie. Ja tym razem zrobiłam domowe masło orzechowe – kupiłam niesolone orzechy arachidowe i je zblendowalam w robocie kuchennym na gładką masę.

5. Następnie do miski wlewam syrop daktylowy albo wrzucam pokrojone świeże lub suszone wymoczone daktyle. Oczywiście można użyć innego słodzika, ale daktyle pasują tutaj jak ulał i są zdrowym zamiennikiem cukru. Dosypuję trochę proszku do pieczenia lub sody oraz szczyptę soli. Na opakowaniach zaleca się większą ilość proszku, ja akurat nie przepadam za tym posmakiem i wrzucam tylko trochę – ciasto wyrasta odpowiednio. Dolewam powoli mleko roślinne lub chłodną wodę i dokładnie mieszam, najlepiej blenderem ręcznym. Ciasto ma być bardzo gęste, ale lejące. Jeśli jest za suche dodaję więcej mleka / wody.

6. Kolejno ciasto wylewam do formy silikonowej lub zwykłej pokrytej papierem do pieczenia i wkładam do rozgrzanego piekarnika. Piekę je przez ok. 35 min w temperaturze 190 stopni (termoobieg) lub ok. 40 min. w temperaturze 220 stopni (góra-dół). Temperaturę dobierzcie odpowiednio do swojego piekarnika.

7. Po tym czasie lekko wysuwam blachę z piekarnika i nakłuwamy widelcem upieczone ciasto, robiąc w nim niejako dziurki (ruszam widelcem do przodu i do tyłu). Dosyć szybko kładę równomiernie na całej powierzchni spodu mus rabarbarowy, zwracając uwagę, aby również trochę musu weszło w dziurki. Warstwę rabarbarową przykrywam kruszonką, którą robię w następujący sposób: rozpuszczam olej kokosowy w rondelku, sypię powoli cukier kokosowy lub brązowy (melasę trzcinową), a następnie mąkę. Wszystko razem mieszam i odstawiam do przestygnięcia.

8. Całość zapiekam razem jeszcze przez ok 10 minut. Wyłączam piekarnik i zostawiam ciasto do ostygnięcia.

Wegańskie ciasto rabarbarowe z truskawkami

Uwielbiam dostosowywać kuchnię do zmieniających się pór roku. W maju piekę wegańskie ciasto rabarbarowe z daktylami, a w czerwcu dodaję do rabarbaru truskawki. Wypróbuj koniecznie to połączenie. To jedno z moich ulubionych ciast na przemian z tartą z truskawkami. Też warta grzechu… Inspiruj się przepisami.

Udanych wypieków,
Gosia

 

EDIT

Dostałam ostatnio 2 komentarze o tym, że ciasto nie wyszło. Przykro mi bardzo… Poniżej wklejam zdjęcie ciasta, jakie mam. Bardzo bym chciała przetestować ten przepis, uwzględniając Wasze uwagi i zwracając uwagę na to, jak sprawić, by uniknąć tego, co Wam wyszło – w obecnej chwili, podczas remontu, nie mam takiej możliwości, tak więc odpowiem z tego, co pamiętam przy pieczeniu tego ciasta z poprzednich lat. A być może niebawem będę już kręcić dla Was filmiki.

1. Zakalec, jak to zakalec, może wyjść każdemu, przy każdym cieście i chlebie. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na temperaturę pieczenia oraz powstrzymać się przed otwieraniem piekarnika podczas pieczenia. Nie dodajemy także produktów ledwo wyjętych z lodówki, trzeba je wyjąć wcześniej, by w momencie rozpoczęcia prac nad przepisem miały temperaturę pokojową.

2. Temperatura pieczenia. Podałam temperaturę pieczenia w termoobiegu. I w momencie spisywania przepisu, był to mój poprzedni piekarnik. W aktualnym piekarniku ciasto musiałabym piec w wyższej temperaturze – obecnie piekę z reguły góra-dół w temperaturze 220 stopni (lub najpierw 230, a następnie 210). Zauważyłam, że każdy piekarnik jest inny – tak więc naprawdę warto wyczuć swój piekarnik i odpowiednio zmniejszyć / zwiększyć temperaturę. Próbować i piec w swojej ustalonej na podstawie doświadczenia z pieczeniem.

3. Czytajcie informacje podane na opakowaniu dot. ilości proszku do pieczenia względem pozostałych składników. Z mojego doświadczenia wynika, że co proszek, to inna proporcja. Różnice są niewielkie, ale jednak. Czasem zdarza się, że ilość proszku wskazana na opakowaniu nijak ma się do rzeczywistości. Trzeba więc dopasować tę ilość według swojego doświadczenia.

4. Kwestia słodkości ciasta to kwestia naprawdę indywidualna. Dla mnie słodka jest 70% czekolada gorzka, zaś 60% jest już za słodka. Ilość słodzidła jest kwestią bardzo indywidualną. Jeśli lubicie słodkie ciasta, dodajcie odpowiednio więcej słodzidła.

5. Dopasowanie przepisu do swojego doświadczenia i ulubionych smaków oraz składników. Poktraktujcie przepis jako inspirację i dopasujcie do swoich ulubionych ciast. Być może warto zacząć od prostszych składników – np. zwykłej mąki pszennej / orkiszowej (tutaj oczywiście odpada to dla osób na diecie bezglutenowej) i spróbować znaleźć odpowiednie proporcje oraz składniki. Robisz inaczej kruszonkę? Super, zrób po swojemu i podziel się przepisem!

6. Zaczynając pieczenie, warto wejść do kuchni ze spokojem i bez stresu przygotować ciasto. Mi wychodzą średnio 3 zakalcowane chleby w roku, a z reguły zawsze jest podobny przepis i technika wykonania, a jednak coś idzie nie tak jak trzeba… I weźcie mi to wytłumaczcie, bo ja nie rozumiem… Ciasto zdarzy się jakoś ze 2 razy w roku, brownie najczęściej. Czasem masa jest zbyt płynna, co też sprzyja zakalcom. Ilość wody / mleka podawana w przepisach jest również kwestią orientacyjną – czasem składniki suche „piją” więcej lub mniej płynu, bo na przykład były nieprawidłowo przechowywane, w miejscu o wyższej lub niższej wilgotności – jakość składników również ma wpływ na to, jak wyjdzie ciasto.

7. Ciasto pieczone w domu nie jest robione maszynowo, nie zawsze wyjdzie tak samo. Dam Ci przykład z moją pizzą. Robię ją co tydzień. (Niby) tak samo. I mniej więcej co trzecia wychodzi naprawdę wyśmienita, a reszta jest „tylko” pyszna albo dobra. Dlaczego? Bo nie piekę od linijki. Nie ma tak, że za każdym razem mam takie same składniki, taką samą ilość co do grama, identyczne warunki przygotowania co do każdego ruchu ręki czy ruchu podczasmieszania, identyczną co do stopnia temperaturę, identyczny co do sekundy czas przygotowania oraz pieczenia…

Ciasto jest raczej dosyć wypieczone, bardziej suche niż mokre, jak większość ciast na proszku, smakuje masłem orzechowym. Jest przełamane warstwą rabarbarowo-daktylową, robi się bardziej wilgotne, a kruszonka jest czymś słodkim do pochrupania.

Mam nadzieję, że się nie zrazicie do mojego przepisu na bezglutenowe wegańskie ciasto rabarbarowe i jeśli kolejnym razem Wam nie wyjdzie, to biorę to na klatę. Być może ten przepis jest po prostu do d… i tylko mi smakuje to ciasto…

Dajcie znać, jeśli macie jeszcze jakieś pytania.

Powodzenia!
Gosia

 

 

33 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.