Jak to mówi babcia mojego męża, na rodzinny obiad kotlety na moim talerzu muszą być, bo jak to tak jeść same pyry z surówką. Przecież się tym nie najem, a mogę sobie coś zrobić z fasoli czy z ciecierzycy. Kotlety mają być i już i mam zrobić trochę więcej, żeby inni spróbowali. I tak właśnie robię wegańskie kotlety z ciecierzycy albo z fasoli. W coraz większej ilości i coraz częściej nie tylko dla siebie. Wegańskie kotlety z ciecierzycy z pieczarkami i cebulką są szybkie, proste, pyszne i pożywne. Chodź po przepis!
Jak zrobić kotlety z ciecierzycy?
Wegańskie kotlety z ciecierzycy robię na bazie ugotowanej ciecierzycy i dodaję do niej najczęściej pieczarki z cebulą albo natkę pietruszki. Trochę przypraw, chwila na patelni i gotowe. Kotlety z gotowanej ciecierzycy można także upiec – będzie zdrowiej. Można je obtoczyć w bułce tarcej, jak ktoś lubi. Ten pomysł na wegańskie kotlety z ciecierzycy to trochę przepis zero waste, bo można wykorzystać też kaszę jaglaną, jak się ma jakieś resztki, można pokroić różne pojedyncze warzywa, które walają się w lodówce albo właśnie pieczarki. I można wykorzystać właśnie resztki ciecierzycy. Zamiast ciecierzycy często też robię podobnie kotlety z fasoli. Te same składniki, tylko wymieniam ciecierzycę na fasolę.
Jak zlepić wegańskie kotlety?
Z wegańskimi kotletami bywa różnie, czasem się nie kleją i rozpadają, ale sposobów na zlepienie wegańskich kotletów jest sporo. Najczęściej stosuję w tym celu kaszę jaglaną oraz płatki owsiane, których użyłam w tym przepisie. Można również dodać trochę zwykłej mąki pszennej, mąki ziemniaczanej i/lub ryżowej, a także gluta z siemienia lnianego, który ma świetne właściwości sklejające. Wiele zależy od tego, czy masa na kotlety jest bardziej mokra i wymaga, żeby dodać jakiejś mąki, czy też nie. Z mojego doświadczenia wychodzi, że różnie to bywa. Używam ciecierzycy gotowanej w domu i wydaje mi się, że domowa gotowana w odróżnieniu od tej gotowej kupnej ze słoika (albo z puszki) jest mniej “mokra” i nie wymaga więcej spoidła. Przepis trzeba po prostu wypróbować i gdyby kotlety się rozpadały, wiesz, co robić – dodaj w miarę potrzeb i zaczynając od małych ilości wskazane mąki oraz gluta z siemienia lnianego.
Bezglutenowy przepis na kotlety z ciecierzycy
Przepis na wegańskie kotlety z ciecierzycy jest bezglutenowy. Przy czym trzeba uważać na bułkę tartą – można ją pominąć lub zastosować bezglutenową. I oczywiście jako lepiszcza wybieramy składniki bezglutenowe. Osoby, które muszą ściśle przestrzegać diety bezglutenowej (np. w przypadku celiakii), muszą zwrócić uwagę, aby szczególnie płatki owsiane oraz drożdżowe były bezglutenowe – powinny kierować się wyraźnym oznaczeniem przekreślonego kłosa na opakowaniu.
Jeśli ten przepis Ci się spodoba, będzie mi bardzo miło, jak postawisz mi wirtualną kawę za parę złotych! Wystarczy, że klikniesz poniżej na zielony przycisk. Dzięki!
Przepis na wegańskie kotlety z ciecierzycy
Proporcje podane na ok. 10-15 raczej małych kotletów. Podobnie można przygotować kotlety z białej fasoli i grochu.
Składniki:
- 200 g (cała szklanka i trochę) ugotowanej ciecierzycy lub fasoli (opcjonalnie ciecierzyca / fasola ze słoika)
- 5-6 pieczarek
- 3 łyżki płatków drożdżowych
- 3 łyżki płatków owsianych
- 2 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej
- 2 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki
- 2 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- łyżka oliwy
- parę szczypt soli
- trochę pieprzu
- bułka tarta do obtoczenia
- kilka łyżek wody
- opcjonalnie: glut z siemienia lnianego, mąka ziemniaczana
Wykonanie:
1. Płatki owsiane i drożdżowe z dodatkiem soli mielę na pył (w młynku do kawy lub w blenderze wysokoobrotowym).
2. Do kielicha blendera / rozdrabniacza wrzucam ugotowaną ciecierzycę, łyżkę oliwy, 2 łyżki wody, 1 łyżkę zmielonych płatków owsianych i drożdżowych, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól oraz pieprz. Blenduję przez chwilę na niezbyt gładką masę. I to jest bardzo ważne – masa nie może być jednolita. Można użyć blendera ręcznego. Jeśli nie masz blendera, możesz rozgnieść ciecierzycę tłuczkiem do ziemniaków – nawet będzie lepszym narzędziem, bo masa na kotlety z ciecierzycy nie może być gładka. Masę odstawiam na chwilę, powinna być dosyć sucha i niejednorodna.
3. Cebulę obieram, kroję w kosteczkę i wrzucam na chwilę na patelnię, aby się zeszkliła. Następnie wlewam kapkę oliwy, dodaję pieczarki i podsmażam razem. Pod koniec podsmażania wrzucam ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, sól, pieprz i łyżkę płatków owsianych. Mieszam przez chwilę i zestawiam z kuchenki.
4. Do zblednowanej masy ciecierzycowej dodaję ugotowaną wcześniej kaszę jaglaną, pieczarki z cebulą oraz świeżą drobno pokrojoną natkę pietruszki. Doprawiam solą i pieprzem. Mieszam ręką lub łyżką.
5. Jeśli masa nie jest zbyt zbita, dodaję opcjonalnie jeszcze jedną łyżkę zmielonych płatków owsianych, albo mąki ziemniaczanej, albo mąki ryżowej oraz 2 łyżki gluta lnianego. Tym razem nie dodawałam żadnych innych zlepiaczy oprócz kaszy jaglanej.
6. Z masy formuję małe kulki i obtaczam je w panierce – w pozostałych zmielonych płatkach owsianych i drożdżowych. Zamiast takiej panierki można użyć zwykłej bułki tartej.
7. Kotleciki wkładam na rozgrzaną oliwę na patelnię i spłaszczam je.
8. Smażę z dwóch stron, aż się zarumienią (ok. 2 minuty z każdej strony).
Z czym podać wegańskie kotlety ciecierzycowe?
Kotlety ze strączków jadam najczęściej z kaszą gryczaną albo ziemniakami. Do tego oczywiście mnóstwo zieleniny. Bardzo lubię surówkę z kapusty czerwonej, jarmużu i papryki (i chlust oleju lnianego – źródło kwasów omega-3 w diecie roślinnej). Lubię też – tak jak na zdjęciu – podawać kotlety z zielonym groszkiem oraz mikrolistkami, które uprawiam na kuchennym parapecie.
Lubisz takie przepisy na wegańskie kotlety?
Gosia
Korzystasz z moich przepisów? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę? A może chcesz wspomóc mnie w redakcji ebooka?
Możesz to zrobić wirtualnie, stawiając mi kawę w serwisie Buy to coffee! Wystarczy kliknąć poniżej na zielony przycisk. Dzięki!
7 komentarzy
Damian
Dobre Zielsko
Megik
Pingback:
Aga
Pingback:
Kasia