przepisy ze śliwkami wartości odżywcze śliwek
Bezglutenowe,  Desery,  Przepisy wegańskie,  Śniadanie,  Zdrowie

Przepisy ze śliwkami

Jak jesień kojarzy mi się ze śliwkami, tak śliwki z jesienią, która zbliża się już wielkimi krokami. Przepiękny soczysty fioletowy kolor śliwek to dla mnie dojrzałość lata. Esencja darów natury. Owoc idealny na powidła, czekośliwkę i do jesiennych tart. A do tego zdrowy – wartości odżywcze śliwek są dosyć pokaźne. Tak więc warto je jadać na zdrowie! Poznaj wegańskie przepisy ze śliwkami na jesień i zimę.

Wartości odżywcze śliwek

Śliwki to istna bomba witaminowa. Zawiera przeciwutleniacze – prowitaminę A, witaminę C oraz rzadko spotykaną w owocach witaminę E, a także witaminę B6 oraz makro- i mikroelementy (potas, żelazo, miedź, mangan, magnez, wapń, fosfor). Ale to nie wszystko. Śliwki to także źródło antynowotworowych polifenoli oraz katechin. Dzięki sporej zawartości błonnika regulują pracę przewodu pokarmowego. Warto sięgać również po (ekologiczne i bez konserwantów albo i wysuszone w domu) śliwki suszone, które zawierają skoncentrowaną dawkę dobroczynnych składników. Śliwki świetnie działają na zaparcia, ale też nie należy z nimi przesadzać, gdyż efekt może być wprost odwrotny do zamierzonego. I pomimo iż śliwki są dosyć kaloryczne (suszone zawierają prawie 300 kcal na 100 g), to warto po nie sięgać, bo to dobre kalorie i dobroczy naszych jelit.

dlaczego warto jeść śliwki crumble śliwkowe śliwki kruszonka

Przepisy ze śliwkami

Ze śliwek można zrobić same pyszności! Powidła, czekośliwkę, tarty z kruszonką, crumble, a także po prostu je wysuszyć w piekarniku lub w suszarce i mieć zdrową przegryzajkę na jesień i zimę. Ja uwielbiam śliwki zapiekać albo robić z nich odżywcze i pożywne koktajle. Można je połączyć z różnymi owocami, jak na przykład z takim. Moje ulubione przepisy ze śliwkami to przede wszystkim crumble i czekośliwka. Na jesienne weekendowe śniadania bardzo często robię crumble ze śliwkami, To mój deser numer jeden! Crumble piekę właściwie przez cały rok, zmieniam tylko owoce. Ze śwliwkami smakuje chyba najlepiej. Spróbuj je koniecznie! Lubię także piec nieco podobny deser – tartę ze śliwkami i z kruszonką. Uwielbiam też czekośliwkę, czyli połączenie śliwkowych powideł oraz czekolady – przepis na taki krem znajdziesz w tym wpisie.

czekośliwka powidła śliwki przepisy ze śliwkami

Powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe robię zazwyczaj pod koniec września albo w październiku, już po pierwszych przymrozkach. Wtedy podobno są najlepsze i najsłodsze. Lubię także robić powidła w połowie sierpnia z dodatkiem czerwonej porzeczki. Uwielbiam ten okres, gdy pojawiają się pierwsze śliwki i jest ostatni moment na porzeczki. Takie konfitury robię bez dodatku cukru. Właśnie dlatego, że śliwki są dosyć słodkie, a bardzo dojrzałe porzeczki mniej kwaśne. Lubię takie połączenia. Przepisu na blogu na konfiturę śliwkowo-porzeczkową (jeszcze) nie ma, ale robię ją dosyć podobnie jak konfiturę z czerwonych porzeczek (kliknij po przepis tutaj).

Przepisy z suszonymi śliwkami

Suszone śliwki wkładam często do wegańskich świątecznych pasztetów, robię z nich także spody do wegańskich ciast bez pieczenia. A czasem po prostu podjadam na podwieczorek. Lubię robić z nich babeczki czekoladowe. To świetny pomysł na pożywne drugie śniadanie albo podwieczorek! Łap przepis tutaj.

przepisy ze śliwkami babeczki ze śliwkami wegańskie muffiny czekoladowe

 

Spodobał Ci się ten wpis? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę?
Możesz to zrobić wirtualnie, klikając poniżej na zielony przycisk. Będzie mi bardzo miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

22 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.