Uwielbiam tarty, a tartę orzechową szczególnie. To najbardziej kaloryczny deser, jaki robię. A jaki pyszny! I do tego prosty. Kilka dni temu chodziła za mną tarta orzechowa, na którą przepis znajdziecie tutaj. Ale mi nigdy nic nie wychodzi według przepisu, nigdy się nie ich trzymam i w trakcie przygotowań zawsze coś zmienię, tylko z nazwy wychodzi to samo. Tak też było i tym razem. Miała być wegańska i bezglutenowa tarta orzechowa i taka też była. Tylko że tym razem wyszła tarta orzechowa bez pieczenia.
Wegańska tarta orzechowa bez pieczenia
W trakcie robienia tarty orzechowej stwierdziłam, że szkoda włączać cały piekarnik na małą tartę, a właściwie dwie tartaletki. Zrobiłam ich łącznie trzy według moich wcześniejszych przepisów – tartę orzechową, tartę cytrynową i tartę malinową. Jedynie tarta cytrynowa była bez pieczenia. I tak jakoś wyszło, że zrobiłam za dużo ciasta na spód bez pieczenia i stwierdziłam, że zrobię wszystkie trzy tarty bez pieczenia i zobaczę, jak wyjdą. I wyszły przepyszne, zwłaszcza tarta orzechowa. Idealne połączenie smaku i konsystencja. A do tego jest to zdrowsza wersja, gdyż nie poddajemy orzechów dłuższej obróbce termicznej.
Tarta orzechowa z syropem klonowym
W poprzednim przepisie wegańska tarta orzechowa jest słodzona syropem klonowym. Ponadto syrop klonowy pełni rolę zlepiacza i polewy. Przepyszne połączenie. Tym razem chciałam dać mniej słodyczy, ale potrzebowałam czegoś innego do zlepienia. Wpadłam na pomysł zrobienia z części orzechów masła orzechowego. Ostatnio nałogowo blenduję pyszne domowe masełka, więc tym bardziej pomysł okazał się trafny. I tak też wyszło – z połowy orzechów zrobiłam masło, wypełniłam nim spód, a resztę orzechów rozsypałam na warstwie masła orzechowego. Pycha. Nie wiem, która wersja mojej wegańskiej tarty orzechowej lepsza…
Jakie orzechy dodać do tarty?
Ulubione, jakiekolwiek, najlepiej kilka rodzajów, żeby wydobyć z nich przepyszny smak. Ja połączyłam migdały, orzechy arachidowe, włoskie, pekan oraz laskowe. Z połowy zrobiłam masło orzechowe, a resztę rozsypałam na wierzch. Polałam je odrobiną syropu klonowego i dorzuciłam kilka nasion granatu.
Przepis na wegańską tartę orzechową bez pieczenia
Proporcje podane na 2 foremki do tartaletek o średnicy ok. 15 cm,
Składniki:
Spód:
- 100 g płatków owsianych (w wersji bezglutenowej z wyraźnym oznaczeniem na opakowaniu)
- 50 g orzechów włoskich lub migdałów
- 3 łyżki musu kokosowego lub oleju kokosowego nierafinowanego
- 2 łyżki syropu daktylowego lub klonowego (lub opcjonalnie erytrol)
Nadzienie:
- kilka migdałów
- kilka orzechów włoskich
- kilka orzechów pekan
- kilka orzechów arachidowych
- kilka orzechów laskowych
- kilka pestek nasion granatu
- odrobina syropu klonowego lub daktylowego
Wykonanie
Płatki owsiane mielimy na drobny pył w młynku lub w blenderze kielichowym i przesypujemy do miski. Następnie mielimy orzechy włoskie i przesypujemy na mąki z płatków owsianej. W kąpieli wodnej roztapiamy mus albo olej kokosowy. (Ja mus kokosowy robię w domu i bardzo polecam Wam ten przepis!) Roztopiony mus przelewamy do zmielonych płatków owsianych, dodajemy syrop daktylowy lub klonowy i całość zagniatamy. Formujemy kulę i odkładamy do lodówki na ok. 10 minut. Po tym czasie ciasto na spód wyciągamy, wyrabiamy ręcznie i wykładamy w foremce, dociskając palcami. Jeśli ciasto będzie za suche, można dodać łyżkę lub dwie wody, jeśli zaś będzie za mokre, dosypujemy nieco więcej płatków.
Co dalej?
Z połowy orzechów robimy masło orzechowe lub bierzemy wybrane gotowe ulubione masło. Na ciasto przekładamy masło orzechowe, a następnie posypujemy resztą orzechów i łyżką nieco wyrównujemy wierzch, aby orzechy wbiły się trochę w warstwę masła orzechowego. Wkładamy do lodówki na ok. godzinę, przed podaniem posypujemy nasionami granatu i polewamy wierzch niewielka ilością syropu klonowego. Tartę orzechową bez pieczenia trzymamy maksymalnie 4 dni w lodówce, jeśli coś zostanie…
Jak podoba Ci się przepis na wegańską tartę bez pieczenia?
Małgosia
6 komentarzy
Emi
Pingback:
aaa
Dobre Zielsko
jewa
Dobre Zielsko