wegańskie tartaletki z makiem
Bezglutenowe,  Desery,  Przepisy wegańskie

Wegańskie tartaletki z makiem

Listopad i grudzień to dla mnie miesiące pachnące cinanamon rollsami i zdecydowanie chałkami z makiem. Uwielbiam wypieki z makiem, ale jakoś tak wychodzi, że jadam i piekę je właśnie o tej porze roku. Czasem zdarzy się coś w styczniu i najczęściej są to to kruche tartaletki z makiem, z dużą ilością maku! Przepis dosyć podobny do makowca, ale forma zupełnie inna, a do tego idealna na jeden raz! 

Wegańskie kruche tartaletki z makiem

Jakiś czas temu dostałam w prezencie foremki do tartaletek. Myślałam i myślałam, jakie pierwsze tartaletki zrobić i trafiło na makowe! Bardzo lubię dużo makowej masy, a przy tartaletkach jest jej idealnie dużo! Polecam foremki silikonowe, które są trwałe i łatwo się z nich wyciąga wypieki.

Spód z glutenem i bez glutenu

Ciasto na spód do tartaletek można zrobić z mąki pszennej glutenowej lub owsianej bezglutenowej. Ja robię najczęściej miks, bo jednak wypieki glutenowe mi bardziej smakują, ale nie byłabym sobą, gdyby nie uczyniła ich nieco bardziej zrowszymi! Do wypieków chleba, jak i ciast używam tego samego typu mąki – 650 lub 700. Ty możesz użyć niższego typu, w zależności od tego, jakie wypieki wolisz. Do ciasta dodałam trochę przyprawy piernikowej – tak idealnie pasuje do grudniowych wypieków. Polecam Ci bardzo mój domowy przepis na przyprawę piernikową – jest bardzo intensywna i jak dla mnie najlepsza!

Pyszna i prosta masa makowa

Najprostszym przepisem na masę makową jest dla mnie oczywiście ma, bardzo drobno i świeżo mielony, a do tego gęste słodzidło. Najczęściej wybieram melasę karobową, ale pasuje także syrop klonowy oraz daktylowy. Można także dodać trochę cukru muscovado albo kokosowego i kilka łyżek mleka roślinnego. Do masy makowej można dodać różne ulubione dodatki, również przyprawę korzenną. Oczywiście taką masę makową możesz użyć do wszelkich różnych wypieków z makiem.

wegańskie tartaletki z makiem

Przepis na kruche wegańskie tartaletki z makiem

Z podanych proporcji wyszło mi 5 tartaletek. Średnica moich foremek wynosi 10 cm.  Foremek silikonowych nie trzeba smarować tłuszczem. Foremki metalowe lepiej posmarować lub wyścielić papierem do pieczenia.

Składniki:

Spód:

  • 100 g mąki owsianej lub płatków owsianych (w wersji bezglutenowej podwójna porcja – zamiast mąki pszennej)
  • 100 g mąki pszennej / orkiszowej (u mnie typ 700, do słodkich wypieków lepsze są niższe typy)
  • pół szklanki mleka z orzechów laskowych lub innego mleka roślinnego
  • 3 łyżki roztopionego nierafinowanego oleju lub musu kokosowego albo zwykłego oleju rzepakowego
  • 2 łyżki wybranego słodzidła (np. erytrol, ksylitol, cukier kokosowy, muscovado – wg uznania)
  • 2 łyżki mąki z ciecierzycy
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia (w wersji bezglutenowej – oczywiście bezglutenowego)
  • pół łyżeczki domowej przyprawy piernikowej

Masa makowa:

  • 100 g maku niebieskiego
  • 6 łyżek melasy karobowej / syropu klonowego lub daktylowego (ilość wg uznania)
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia (w wersji bezglutenowej – oczywiście bezglutenowego)

Posypka:

  • zmielone orzechy włoskie, laskowe, migdały

Wykonanie:

1. Mak mielę dokładnie w blenderze lub młynku do kawy tuż przed przygotowaniem  masy. Przesypuję je do miseczki i zalewam gorącą wodą (lub mlekiem roślinnym) na ok. pół cm powyżej maku. Odstawiam na godzinę, aż mak wchłonie wodę. Następnie dodaję proszek do pieczenia, melasę karobową lub syrop klonowy albo daktylowy i mieszam, aż do uzyskania gęstej konsystencji oraz odpowiedniego stopnia słodkości. Ilość słodzidła można oczywiście dopasować do swoich preferencji.

2. Płatki owsiane także mielę w blenderze lub młynku do kawy albo biorę gotową mąkę owsianą. Podobnie robię z ciecierzycą – mielę ją na mąkę w blendere wysokoobrotowym lub biorę gotową kupną.

3. Mus kokosowy lub olej nierafinowany rozpuszczam w kąpieli wodnej. Jeśli używam oleju rzepakowego, to nic z nim nie robię.

4. Mąkę ciecierzycową przesypuję do słoiczka i zalewam mlekiem. Mieszam dokładnie łyżką. Można także słoik zakręcić i nim potrząsać.

5. Do miski wsypuję mąkę pszenną i owsianą, proszek do pieczenia, domową przyprawę piernikową i wybrane słodzidło. Dokładnie wszystko mieszam.

6. Dolewam olej oraz rozrobioną mąkę ciecierzycową i zagniatam ciasto. Jeśli trzeba dosypuję trochę mąki, zaś jeśli ciasto jest zbyt suche, dodaję trochę mleka roślinnego.

7. Zagniecione ciasto formułuję w kulę, odstawiam na około 30 minut do lodówki. Następnie wyjmuję i dzielę na 5 części (na tyle, ile ma być tartaletek). Wałkuję na grubość ok. 0,5 cm i wykładam ciastem foremki do tartaletek. Palcami dociskam spód do formy, usuwam nadmiar ciasta z góry.

8. Na spód wykładam równomiernie masę makową.

9. Tartaletki z makiem wkładam do piekarnika rozgrzanego do temperatury 170 stopni w trybie góra-dół i piekę przez ok. 20 minut. Po upieczeniu piekarnik wyłączam i po około 10 minutach otwieram. Zostawiam na około 2-3 godziny, aż tartaletki przestygną.

wegańskie tartaletki z makiem

Tartaletki z makiem na świąteczny stół i na imprezy

Wegańskie kruche tartaletki z makiem mogą z powodzeniem zastąpić makowiec na świątecznym stole. A z racji swoich wymiarów będą świetne na imprezę sylwestrową. Poznaj jeszcze więcej przepisów na wegańską imprezę – kliknij tutaj.

Udanych wypieków! ❤️
Gosia


Spodobał Ci się ten przepis? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę?
Możesz to zrobić wirtualnie, klikając poniżej na zielony przycisk. Doda mi to motywacji do kolejnych publikacji!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Lubisz makowe wypieki? Wypróbuj także przepis na MAKOWCA Z KRUSZONKĄ – kliknij na zdjęcie, by przejść do przepisu!

kruche wegańskie ciasto z makiem makowiec tartaletki z makiem

2 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.