Kilka razy w roku piekę przepyszny wegański pasztet z soczewicy z grzybami leśnymi. A na święta (każde) to już wegańska klasyka. Smakuje wszystkim. Do pasztetu dodaję sporo suszonych podgrzybków i borowików oraz suszone śliwki. W tym roku dodałam jeszcze koncentrat grzybowy, dzięki któremu wegański pasztet soczewicowy jest jeszcze bardziej aromatyczny. Do pasztetu z soczewicy dodaję dużo przypraw, dzięki którym nabiera on smaku. Poznaj mój przepyszny przepis na wegański pasztet soczewicowy z grzybami leśnymi. Pasztet jest przy okazji bezglutenowy.
Z czego zrobić wegański pasztet?
Jak to z czego? Z soczewicy! Soczewica świetnie nadaje się na wegańskie pasztety. Ja najczęściej robię je na bazie soczewicy brązowej, a jak nie znajdę jej w sklepach, bo jakoś nie zawsze jest dostępna, to robię pasztet z soczewicy zielonej. Według mnie soczewica brązowa nadaje się nieco lepiej do pasztetu i ma głębszy smak. Do pasztetu z soczewicy dodaję nieco kaszy jaglanej, żeby lepiej stężał. I oczywiście przepyszne dodatki, w których można naprawdę przebierać – od pietruszki i selera, przez grzyby, aż po śliwkę i żurawinę. Wegański pasztet to również bardzo dobry patent na wykorzystanie wszystkiego, co zalega w lodówce. Wystarczy wrzucić, zblendować i upiec. Tak, by nic się nie zmarnowało.
Wegański pasztet z soczewicy z grzybami leśnymi
Mój przepis na wegański pasztet nie jest jednak zbiorem wszystkiego, co można do niego dorzucić. Jest przemyślany i zawiera takie dodatki, aby wydobyć z niego niepowtarzalny grzybowy smak i aromat. Do pasztetu dodałam suszone grzyby leśne oraz koncentrat grzybów leśnych. Koncentrat można kupić w marketach, a można zrobić w domu. Moja mama robi słoiki ze świeżych leśnych grzybów – obgotowane wkłada do słoików i wekuje. Takie grzyby można zblendować i jest koncentrat. Grzyby mają wtedy postać gluta i do pasztetu świetnie się nadają. Dodaję je również do zupy grzybowej albo grzybowych smarowideł do chleba. Jeśli nie masz koncentratu albo grzybów w słoiku, to po prostu pomiń ten składnik i daj więcej grzybów suszonych.
Co zamiast grzybów leśnych?
Co zrobić, aby wegańskie pasztety nie opadały?
Zdarzyło Ci się, że wegański pasztet wyszedł za bardzo opadnięty? Ja mam na to sposób – po upieczeniu pasztet zostawiam do wystygnięcia w piekarniku. Pamiętaj, że najlepiej soczewicę ugotować al dente i nie blendować masy zupełnie na gładko. Po upieczeniu zostawiam pasztet w piekarniku na 30-60 minut, uchylam lekko drzwiczki, po 1-2h wykładam pasztet na kratkę, aby przestygł. Do pieczenia pasztetu sprawdzają się u mnie formy silikonowe. Najlepiej zrobić go wieczorem i zostawić na całą noc na kratce w uchylonym piekarniku. Dodatkowo utwardzi się nieco przez ten czas i łatwiej będzie go pokroić. Poza tym smaki „się przegryzą” i będzie po prostu lepszy. Inny sposobem jest dodanie pół łyżeczki sody oraz dwóch łyżek soku z cytryny – wtedy pasztet nieco się podniesie. Przy dodaniu sody pasztet piekę przez 10 minut w temperaturze 190 stopni, następnie 35 minut w 180 stopniach. Za to w nowym piekarniku temperaturę muszę podwyższyć – dlatego uważam, że każdy piekarnik jest inny. Ty najlepiej znasz swój piekarnik. Próbuj i znajdź swoją własną najlepszą temperaturę pieczenia wegańskich pasztetów. 190 stopni jest potrzebne do aktywacji sody.
Jak ugotować kaszę jaglaną, aby nie miała posmaku goryczki?
Aby kasza jaglana była neutralna w smaku i nie miała posmaku goryczki. należy ją zalać zimną wodą, pomieszać łyżką, po ok. 5 minutach wodę odlać. Czynność trzeba powtórzyć. Następnie kaszę zalać wrzątkiem, po czym znów odlewać wodę i zalać ją kolejnym wrzątkiem (w proporcji 2,5:1) i wstawić na kuchenkę. Kaszę jaglaną gotuję na małym ogniu przez ok. 15-20 minut bez mieszania. Wody do gotowania daję o połowę więcej, niż jest kaszy, w proporcji 2,5:1, czyli 2,5 szklanki wody na 1 szklankę kaszy, wychodzi mi w garnku ok. 3 cm więcej niż jest kaszy.
Jeśli podoba Ci się ten przepis, możesz mi podziękować, stawiając mi wirtualną kawę. Kliknij tutaj.
Przepis na wegański pasztet z soczewicy z grzybami
Proporcje na keksówkę o długości ok. 30 cm.
Składniki:
- 300 g brązowej lub zielonej soczewicy
- 200 g pieczarek brązowych lub białych albo więcej grzybów leśnych
- 100 g kaszy jaglanej
- 4 łyżki koncentratu z grzybów leśnych lub grzybów obgotowanych
- 20 g suszonych grzybów leśnych (podgrzybków i/lub borowików)
- 20 g ziaren słonecznika
- 1/2 szklanki oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
- 10 suszonych całych śliwek
- 6 liści laurowych
- 4 ząbki czosnku
- 2 średnie cebule
- 2 łyżki płatków drożdżowych
- 1 łyżka suszonego lub świeżego tymianku
- 1 łyżka suszonego lub świeżego rozmarynu
- 1 łyżka suszonej lub świeżej natki pietruszki
- pół łyżeczki soli
- trochę pieprzu
- opcjonalnie: trochę czarnuszki
Wykonanie:
Z czym podać wegański pasztet z soczewicy?
Pasztet soczewicowy podaję ze świeżymi ziołami, na przykład tymiankiem lub rozmarynem. Komponuje się idealnie także z sosem żurawinowym, śliwkowym lub grzybowym. A jeśli wolisz pasztet jaglany lub fasolowy, zerknij tutaj.
Udanego pieczenia świątecznych pasztetów wegańskich!
Gosia
Spodobał Ci się ten przepis? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę?
Możesz to zrobić wirtualnie, klikając poniżej na zielony przycisk. Doda mi to motywacji do kolejnych publikacji!
Wypróbuj także przepis na PRZYPRAWĘ DO PIERNIKA – kliknij na zdjęcie, by przejść do przepisu!
27 komentarzy
Kasia
Zdrowa alternatywa dla tradycyjnego pasztetu. ; )
Aga
A może być bez kaszy jaglanej? 🙂
Anna
Dzień dobry, do czego zostawia Pan wodę po grzybach suszonych? Pozdrawiam Anna
Anna
Juz samo zdjęcie pasztetu jest wspaniale! Choć marzy mi sie prawdziwy babciny pasztet, chętnie spróbuję Twojego, mam wrażenie, ze mogę mieć mila niespodziankę :). Pozdrawiam serdecznie!
Dorota
Dzien dobry, jak dlugo ten pasztet moze „stac“? Zaklafajac, ze robie go na konkretny okazje I chcialabym zrobic 2 dni wczesniej ze wzgledu na ograniczenia czasowe
Dobre Zielsko
Cześć, Im bardziej pasztet jest mokry i mniej wypieczony, tym trzeba go szybciej zjeść. Z reguły dla gotowanych strączków trzymanych w lodówce bezpiecznie jest przyjąć przechowywanie do 4 dni. U mnie z reguły nie ma go już drugiego dnia. 😀 Jeśli zostanie Ci kawałek pasztetu, proponuję przełożyć go do słoiczka i smarować nim kanapki.
Aga
A czy kaszę jaglaną można pominąć?
Dobre Zielsko
Oczywiście! Śmiało możesz ją pominąć. Kasza jaglana zlepia trochę całość. Bez kaszy pasztet może być trochę mniej zlepiony i mniej wilgotny. Dodaj trochę więcej gluta z grzybów albo gluta z siemienia lnianego.
Ola
Czym można zastąpić płatki drożdżowe?
Dobre Zielsko
Płatki drożdżowe dodają serowego posmaku. Nie są konieczne w przepisie.
Ann
Wygląda pysznie 🙂
Pingback:
Jadzi
Czy płatki drożdżowe są konieczne? Ewentualnie czy mają zwój zamiennik ? Niestety nie mogę u siebie dostać 🙁
Dobre Zielsko
Płatki drożdżowe dodają serowego posmaku. Nie są konieczne w przepisie.
Tomek
A masz coś podobnego, ale bez soczewicy i innych strączkowych (chodzi o kwestie zdrowotne)?
Dobre Zielsko
Może pasztet jaglany? Jest świetny jako pasztet do krojenia oraz do przełożenia do słoika i na kanapki. 🙂
https://dobrezielsko.pl/weganski-pasztet-jaglany-z-pieczarkami/
Gosia
Świetny przepis. Nigdy nie piekłam wegańskiego pasztetu, ale chyba spróbuję bo wygląda obłędnie 😀
Anka
Pierwszy raz zrobiłam ten przepis zeszłym roku. Pyszny jest. W tym roku też upiekę ten pasztet na święta.
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Kasia
Muszę w końcu wypróbować wegański pasztet 🙂 Trochę się obawiam, mam wrażenie, że to dla bardziej wtajemniczonych.
Teresa
Pasztet soczewicowy za mną chodził od poprzednich świąt. Chciałam zrobić coś zdrowszego, więcej sałatek i wege jedzenia. Zrobiłam na próbę w zeszły weekend i zniknął bardzo szybko. Teraz robię drugi raz, tym razem na świąteczny stół. Ten pasztet jest przepyszny i będzie na stale gościł na naszym stole, nie tylko od święta do święta. Dziękuję za przepis 🙂
Pingback:
Pingback:
Kasia
Ten pasztet soczewicowy jest przepyszny 🙂