Są czasem takie dni, że krzątam się tak po kuchni, chcąc zrobić coś dobrego i w miarę szybkiego i nie wiem, za co się zabrać. Wchodzę, wychodzę, dumam. No i jak nie piekę, to nie istnieję. W domu zawsze jest jakaś mąka, płatki owsiane, daktyle, kakao, gorzka czekolada, suszone śliwki. Idealny zestaw na wegańskie brownie z burakami. Tak, ciacho z burakami! Bardzo czekoladowe, słodzone daktylami, idealne do popołudniowej pysznej herbaty. To moja czekoladowa klasyka. Podziel się tym przepisem ze znajomymi. 🙂
Ciasto z warzywami
Brownie to takie ciasto, w którym można przemycić wiele dobrych składników albo walających się resztek. I tak wszystko będzie koloru kakaowego. Oczywiście to, co do ciasta włożymy, musi być na tyle neutralne albo słodkie, aby dominowała nuta czekoladowa. Tak więc buraki idealnie będą współgrać z innymi składnikami! Mają odpowiedni kolor, smak pieczonych buraków jest słodkawy, do tego jest to składnik „mokry”. Pasują jak ulał do bezglutenowego, wegańskiego brownie. Brownie to jeden z moich ulubionych wegańskich wypieków. Jak nie mam innych pomysłów, to zawsze jest brownie. Za każdym razem przygotowywane na inny sposób, bo ja inaczej po prostu nie umiem.
Brownie bez glutenu
W przepisie na wegańskie brownie z burakami kryje się również kilka innych korzystnych składników. Daktyle, czyli dużo zdrowsze słodzidło niż rafinowany cukier, idealnie współgrają z gorzką czekoladą i kakao. Do brownie używam płatków owsianych i mieszam różne mąki – świetnie pasuje tutaj pełnoziarnista mąka ryżowa. Ma ona lekko słodkawy posmak i dzięki temu jest świetna do wypieków. Można oczywiście kombinować z innymi mąkami, na przykład jaglaną, gryczaną lub kasztanową. To w wersji bezglutenowej. Jeśli takiej szukasz, możesz właśnie wymieszać mąkę owsianą z ryżową – zwróć uwagę, aby były z certyfikatem przekreślonego kłosa. Próbowałam także piec brownie z burakami z mąki owsianej i kasztanowej – wychodzi równie pyszne ciasto. Mąka owsiana da ciasto bardziej zbite i cięższe. W wersji glutenowej używam mąki orkiszowej – moje typy to 700 oraz 1050. Można oczywiście dodać niższy typ, który bardziej nadaje się do ciast, ja jednak wolę mąki mniej przetworzone. Ciasto z glutenem będzie mniej ciężkie niż bezglutenowe.
Wegańskie brownie z burakami na kilka sposobów
Bezglutenowe wegańskie brownie z burakami można przygotować na kilka sposobów – w wersji szybkiej i dłuższej, ale bardziej smakowitej. Ja nigdy nie trzymam się swoich przepisów i za każdym razem nieco modyfikuję moje wypieki. A każdy wariant wart jest osobnego wpisu, ale czułabym, że się powtarzam. No dobra, chodzi w zasadzie o buraki. Możesz je przygotować na dwa sposoby. Najlepsze do brownie będą buraki uprzednio upieczone, gdyż są słodsze i będą lepiej smakować w cieście. Ale można także pójść na łatwiznę i dodać buraka surowego, przecież upiecze się w cieście. Logiczne. Jak mam czas i piekę na przykład wcześniej chleb, to dorzucam do piekarnika parę buraków, a jak mi się nie chce, to używam surowych. Pierwsza wersja jest lepsza smakowo, bardziej słodka, ale w tej drugiej buraki i tak nie są wyczuwalne, no może troszeczkę. Podobno te podłużne buraki są słodsze.
Wegańskie brownie z burakami i orzechami
Do brownie dodaję orzechy i migdały. Również na kilka sposobów. Orzechów nie powinno się poddawać obróbce cieplnej, bo działa niekorzystnie na zawarte w nich dobre tłuszcze. Podprażone orzechy mają jednak lepszy smak i brownie smakuje z nimi wyśmienicie. Od czasu do czasu może i nie zaszkodzi, ale lepiej zjadać orzechy na surowo. Tak więc ja dodaję orzechy i migdały po upieczeniu albo polewam ciasto masłem orzechowym lub migdałowym (przepis na domowe tutaj).
Przepis na bezglutenowe wegańskie brownie z burakami
Proporcje podane na blachę o wymiarach ok. 40 x 28 cm.
Składniki:
- 400 g pełnoziarnistej mąki ryżowej (może być także sama mąka owsiana/zmielone płatki owsiane lub wymieszana owsiana z kasztanową, zaś w wersji glutenowej – mąka orkiszowa/pszenna)
- 2 średniej wielkości surowe lub upieczone buraki
- 5 daktyli (suszonych lub świeżych) / 4 łyżki syropu daktylowego / 4 łyżki melasy karobowej
- 2 szklanki mleka roślinnego (np. własnoręcznie zrobionego z orzechów laskowych: klik)
- 50 g ciemnego gorzkiego kakao (lub słodszego w smaku karobu)
- 50 g nierafinowanego oleju lub musu kokosowego
- 50 g gorzkiej czekolady 70%
- 30 g orzechów włoskich / laskowych / migdałów / płatków migdałowych do posypki
- łyżeczka proszku do pieczenia lub sody
- opcjonalnie: łyżeczka cynamonu cejlońskiego
Wykonanie:
1. Surowe lub upieczone buraki kroję na drobne kawałki i wrzucam do miski lub kielicha blendera.
2. Dosypuję mąkę, kakao (lub karob), proszek do pieczenia i opcjonalnie cynamon.
3. Świeże daktyle myję, usuwam z nich pestki i wrzucam do reszty składników. W przypadku suszonych daktyli (bez pestek) najlepiej pomoczyć je parę minut w ciepłej wodzie i pokroić na małe kawałki. Ilość słodzika dopasowuj do własnych preferencji.
4. Dolewam rozpuszczony olej lub mus kokosowy oraz mleko roślinne. Wszystko razem mieszam w mikserze lub dobrym blenderem ręcznym. Ciasto ma mieć gęstą, ale lejącą się konsystencję. Jeśli jest zbyt gęste, trzeba dodać trochę więcej mleka roślinnego, jeśli zbyt rzadkie, więcej mąki.
5. Przygotowane ciasto wylewam na blachę pokrytą papierem do pieczenia i wkładam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 35 minut w trybie termoobiegu lub 190 stopni góra-dół przez 45 minut. Wyczuj swój piekarnik i dostosuj temperaturę pieczenie. Mam wrażenie, że każdy piekarnik jest inny i te nowsze wymagają wyższej temperatury. Dlatego brownie upiecz w takiej temperaturze, w jakiej pieczesz najczęściej niskie ciasta – nie chcę, aby Ci się coś przypaliło albo nie dopiekło.
6. Po upieczeniu piekarnik wyłączam, lekko wysuwam blachę i na całej powierzchni brownie kładę małe kawałki czekolady i zamykam piekarnik. Po około 20 minutach ciasto wyciągam i łyżką rozpościeram rozpuszczoną czekoladę po całym wierzchu, posypuję płatkami migdałowymi lub zmielonymi orzechami. Suszę na kratce. Wegańskie brownie z burakami gotowe!
Podoba Ci się przepis na brownie z burakiem?
Gosia
Jeśli podobają Ci się moje przepisy, możesz postawić mi wirtualną kawę!
Dzięki temu mogę rozwijać blog i tworzyć wartościowe przepisy również dla Ciebie.
Kliknij tutaj lub poniżej w zielony przycisk.
Link do postawienia kawy znajduje się także przy poszczególnych przepisach na blogu.
Dziękuję za Twoje wsparcie! ❤️
55 komentarzy
Agata
Uwielbiam brownie jutro będę piekła!!
Dobre Zielsko
Świetny pomysł na weekend. 🙂
Ola
Może się skuszę na to brownie 🙂 Już raz próbowałam z burakami i nie wyszło – mega surowe i buraczane w smaku (inny przepis 😉 ) i trochę się zniechęciłam. Ostatnio robiłam fasolowe!
Dobre Zielsko
Spróbuj raz jeszcze. Może będzie lepiej z pieczonymi burakami? Może potrzymaj dłużej w piekarniku? Ja dodałam trochę cynamonu, aby zmienić buraczany posmak. Zaraz po upieczeniu gdzieniegdzie wyczuwałam buraki, ale następnego dnia już nic nie czułam i sama stwierdzam, że ciasto wyszło znakomite. 🙂
Asia
Rok temu zrobiłam swoje pierwsze Brownie i się zakochałam, a teraz jeszcze opcja z buraka <3 na pewno wykorzystam!
Anna
Uwielbiam brownie! Wyobrażam sobie jak to musi smakować, dodatek buraka na pewno korzystnie wpłynęło na wilgotność <3
Magdalena
Po weekendzie będziemy próbować!
Patrycja
Ciasto wyszło mi dosyć ciężkie myśle że było zbyt gęste jak je wylewałam na blachę,ale dobre:)..także podpowiedzi z przepisu są jak najbardziej trafne
Justyna
Świetny pomysł 🙂
Grace
Z burakiem jeszcze nie robiłam, ale polecam z batatami
Marlena
Pysznie wygląda. 🙂
Monika
Nigdy nie robilam, ale z Twojego przepisu na bank skorzystam 🙂
Agnieszka
Gratuluję bloga jest pyszny 🙂 zaraz się tu rozgoszczę!
Jud
Składniki idealne, na pewno pyszne 🙂
Anna
Świetny przepis. Uwielbiam takie zdrowe „słodycze” !!!
Klaudia H.
Ciekawy pomysł. Na pewno kiedyś wypróbuje 🙂
Marcin
Brownie to jedno z moich ulubionych smakołyków. Fajnie, że w przepis wrzuciłaś tyle zdrowszych alternatyw (np. daktyle zamiast cukru) – no i moje ulubione buraki! Jako biegacz, buraki przemycam gdzie tylko się da, bo działają krwiotwórczo. Na pewno wypróbuję! 🙂
Magda M.
Z buraka, serio? Słyszałam o fasoli i innych warzywach, ale o buraku jeszcze nie. Muszę wypróbować zatem 🙂
Agnieszka
probowalam z batatami, ale z burakami jeszcze nie:) wpisuje na liste;)
Justyna
Super pomysł! Robiłam kiedyś takie brownie, ale Twoje wygląda dużo lepiej 🙂 Przetestuję ten przepis 🙂
Marysia
Ależ te zdjęcia są apetyczne!
Pingback:
Pingback:
izabela
Czy można zrobić na próbę ciasto z połowy składników w keksowce np.20×11 cm i ile należałoby wtedy piec?
izabela
Ps.Czy można zamiast oleju kokosowego dać olej ryżowy i ile ml?
Bernadetta
Świtetne, biorę przepis!!!
Joanna
No wygląda na bardzo apetyczny smakolyk. muszę wypróbować
Monika
Najczęściej robimy brownie z ciecierzycy lub fasoli ale z buraka też kiedyś robiłyśmy i było pyszne 🙂
Paulina
Ale apetycznie wygląda! Zapisuję 🙂 Będzie świetną odmianą po świątecznych sernikach i makowcach. 😉
Anna
Na liście składników są 2 szklanki mleka roślinnego, a dalej w przepisie „dolewam szklankę mleka roślinnego”. Możesz proszę wyjaśnić tę nieścisłość? Zabieram się właśnie za robienie tego ciasta 🙂 Dziękuję 🙂
Dobre Zielsko
Dziękuję za czujność! Oczywiście miało być 2 szklanki mleka roślinnego. Już poprawione. 🙂
Agnieszka
Nęci mnie to ciasto. Nie raz robiłam wypieki z marchewką, z burakiem – nigdy. Jeśli chodzi o smak buraków, to potwierdzam – podłużne są słodsze i smaczniejsze niż okrągłe. W tym roku posiałam je po raz pierwszy i od teraz na działce będą już tylko one.
Aga
OO, mega! A na zwykłej mące też wyjdzie?
Irena
Lubię buraki i o takiej wersji brownie nie słyszałam.
Apetycznie wygląda i koniecznie sobie zrobię.
Oryginalny przepis.
Dzięki 🙂
Agnieszka
Czy zamiast mąki ryżowej może być maka żytnia? Mam jasną, tyk 500.
Dobre Zielsko
Mąka żytnia będzie cięższa, ona się nadaje bardziej na chleb – proponowałabym już zwykłą pszenną. Jeśli nie masz innej pod ręką – zrób małą blachę brownie i zobaczy, czy Ci smakuje! Jeśli z reguły pieczesz ciasta z mąki pełnoziarnistej i żytniej i je lubisz – próbuj śmiało! A może masz płatki owsiane? Wystarczy je zmielić i dać jako mąkę! 🙂
Agnieszka
Dziękuję za odpowiedz-:)Piekłam to ciasto na mące orkiszowej, ale niestety okazało sie, ze dziecko ma alergię na pszenicę. Która z mąk : ryżowa czy owsiana sprawi, że ciasto będzie bardziej przypominać to na mące pszennej? A może mieszankę zrobić? Mam jeszcze kasztanową, migdałową.
Dobre Zielsko
Ryżowa jest bardziej słodka i bardziej będzie przypominać „normalne” ciasto, owsiana jest cięższa – ale do brownie akurat pasuje. Często mieszam owsianą z kasztanową (dodaje słodkawego smaku) i Twój pomysł na mieszankę jest super! Dałabym 2 części ryżowej i po 1 z każdej z pozostałych mąk. Daj znać, jak wyjdzie, jestem mega ciekawa! 🙂 Nowy przepis nam się stworzy! 🙂
Agnieszka
Ciasto z maki ryżowej, kasztanowej i migdałowe udało siębardzo zbliżone do tego z maki orkiszowej. Dodatkowo przełożyłam ciasto domowymi konfiturami z wiśni i masa z serka , wiec wyszedł całkiem smaczny torcik.Zjedzony jako pierwszy z ciast na święta, wiec chyba smakował
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Ytadraski
wyszło pyszne, dodałxm więcej daktyli przez co było mega słodkie nawet bez słodzika!!
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback: