Rozbujałam się z produkcją domowego masła orzechowego, migdałowego, z nerkowców i oczywiście tahini. Potem przyszła kolej na wiórki kokosowe. A z wiórków zrobiłam obłędny krem kokosowy. Tak, to pyszne cudo, wspaniałość nad wspaniałościami, którą chce się wyjadać łyżeczką o każdej porze dnia i nocy. Właśnie podjadam ze słoiczka świeżo zrobiony domowy mus kokosowy. Eksplozja endomorfin. 🥥
Mus kokosowy, czyli rozkosz dla podniebienia
Uwielbiam mus kokosowy, jak i innego tego typu pasty, kremy i masła orzechowe. W domu musi być zawsze dostatek tych pyszności. Kiedy tylko mogę, robię je w domu, a kiedy nie mogę, to wybieram gotowe, ale sprawdzone dobre produkty. Mus kokosowy pokochałam od pierwszej łyżeczki. I chyba nie ma konkurencji… Zobaczcie, jak prosto i szybko można go zrobić.
Jak zrobić mus kokosowy w domu?
Bardzo prostu w kilka minut. Potrzebne będą wiórki kokosowe, najlepiej ekologiczne albo chociaż niesiarkowane. Świeże, dopiero co otwarte, żeby miały więcej kokosowego aromatu. Do tego będzie potrzebny blender wysokoobrotowy lub robot kuchenny – ważna jest moc sprzętu i sprawdzi się bardziej taki z kielichem z szerszym dnem. Domowy mus kokosowy i inne masła orzechowe kręcę w robocie kuchennym – wrzucam wiórki, orzechy lub ziarna do najmniejszej misy, włączam robot i przychodzę z łyżeczką po kilku minutach na gotowe masełko. Mus kokosowy po przygotowaniu na początku jest płynny, potem zastyga i ma stałą konsystencję, podobnie jak olej kokosowy. W temperaturze powyżej 25 stopni powoli topnieje. Można przechowywać go w suchych słoiczkach przez kilka lub kilkanaście tygodni, ale im świeższy tym lepszy. Zresztą, kto by wytrzymał…
Przepis na domowy mus kokosowy
Proporcje można odpowiednio modyfikować, ale należy pamiętać, że gramatura wiórków kokosowych nie równa się objętości gotowego musu kokosowego.
Składniki:
- 200 g wiórków kokosowych (najlepiej ekologicznych)
- opcjonalnie: nierafinowany olej kokosowy
Narzędzia pracy:
- wytrzymały blender wysokoobrotowy lub robot kuchenny (u mnie robot Magimix)
Wykonanie:
1. Wiórki kokosowe wrzucam do kielicha robota kuchennego, włączam urządzenie i po około 5 minutach mam gęsty, lejący się mus kokosowy. Voilà.
2. W dobrym blenderze / robocie nie trzeba zeskrobywać wiórków ze ścianek, ale może się zdarzyć, że będzie to konieczne, zwłaszcza gdy wiórki będą mniej świeże. Wtedy trzeba wyłączyć blender lub robot, zeskrobać mąkę z wiórków ze ścianek najlepiej silikonową łopatką i ponownie włączyć urządzenie. Celem jest uzyskanie płynnej pasty kokosowej. Słabsze blendery / roboty mogą sobie gorzej radzić i będzie potrzebny dodatek (nierafinowanego) oleju kokosowego.
3. Po wykonaniu domowy mus kokosowy przelewam do słoiczka i delektuję się jego smakiem albo robię inne pyszne desery, np. wegańską czekoladę. W temperaturze pokojowej mus kokosowy zastyga. Jeśli chcę ponownie go upłynnić, wystarczy wstawić go do innego naczynia z ciepłą wodą. Mus będzie się roztapiał, możena mu pomóc, mieszając energicznie łyżką.
Co zrobić z musu kokosowego?
Przyznaję, że mus kokosowy najczęściej podjadam łyżeczką… Jak chcę sobie zrobić przyjemność, zakradam się do kuchni, otwieram szafkę, wyciągam schowany za różnymi nasionami słoiczek z musem kokosowym, wkładam łyżeczkę i nabieram odrobinkę… A potem delektuję się kokosowym smakiem i aksamitną konsystencją… Z takiego musu kokosowego można zrobić wegańskie kokosowe pralinki z migdałem w środku oraz przepyszną domową kremową wegańską czekoladę – białą, z dodatkami lub czekoladową. Coś czuję, że będę miała teraz fazę na domowe wegańskie czekolady. Wypróbuj przepis na domowy mus kokosowy, pralinki kokosowe oraz na białą czekoladę kokosową z suszonymi malinami i migdałami…
Spodobał Ci się mój przepis? Chciał(a)byś w ramach podziękowania zaprosić mnie na kawę?
Możesz to zrobić wirtualnie, klikając poniżej na zielony przycisk.
Wypróbuj przepis na KULKI Z KREMEM KOKOSOWYM – kliknij na zdjęcie, by przejść do przepisu!
30 komentarzy
Oliwia Zofia
Nigdy jeszcze nie jadłam kremu kokosowego. Ale z chęcią wypróbuję przepis i zobaczę czy będzie mi smakował. 😀
Ania
Świetny przepis. Uwielbiam wszystko z kokosem, więc chętnie wypróbuję
Bridget
Muszę spróbować koniecznie! Cieszę się, że tu trafiłam, na pewno skorzystam jeszcze z jakiegoś przepisu
Pingback:
Pingback:
Ewelina
Jak długo można przechowywać mus kokosowy w słoiku ?
Dobre Zielsko
Najlepiej do kilku tygodni. Blender lub robot, w którym robi się mus kokosowy oraz słoik, w którym się go przechowuje, muszą być suche.
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Agnieszka
Dzień dobry, od dłuższego czasu przeszukuje internet w poszukiwaniu robota kuchennego, który Magimix pani posiada?
Aga
Uwielbiam mus kokosowy. Muszę koniecznie wypróbować przepis 🙂
eS.
o boże…dlaczego dopiero teraz tu trafiłam… ten blog to petarda, witariańscy weganie pozdrawiają 😉
Daria
Blenduję już chyba z godzinę z kilkoma krótkimi przerwami i nadal nie uzyskałam konsystencji musu… co mogłam zrobić nie tak? Również mam Magimixa.
Dobre Zielsko
Wiórki kokosowe mogą być zbyt suche, „stare”. Na przykład były nieprawidłowo przechowywane, w zbyt suchym lub w zbyt wilgotnym miejscu. Te z marketów są dosyć suche i dłużej z niego robi się mus. Najlepiej zachowują się wiórki ekologiczne. Spróbuj zeskrobywać co parę minut wiórki z brzegów drewnianą albo silikonową łopatką. Możesz także dodać odrobinę roztopionego oleju kokosowego. Jakby co – pisz proszę wiadomość prywatną do mnie – najlepiej na FB lub IG.
Pingback:
Mallika
Ja zawsze mieliłam wiórki w młynku do kawy i wychodził proszek. Jaka jest tajemnica zamiany wiórków w pastę?
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback: